loading...مجله زندگی ایده آل: سال گذشته بود که ادعای دوباره و البته واهی امارات برای مالکیت جزیره ابوموسی با واکنش گسترده مردم ایران مواجه شد. این ماجرا ثابت کرد باید نبرد با امارات را جدی بگیریم. به این ترتیب کار روی برجسته کردن مالکیت ایران بر جزیره ابوموسی در عرصه‌های مختلف آغاز شد. حضور مهدی پاکدل و بهنوش طباطبایی در جزیره ابوموسی یکی از آیتم‌های برنامه‌های ویژه نوروزی تلویزیون ایران بود که با استقبال مخاطبان هم مواجه شد. البته این پایان نبرد نیست، ظاهرا مسئولان برنامه‌ریزی مفصلی برای نبرد با امارات به وسیله چهره‌های سینمایی ایران دارند. این گزارش علاوه بر گفت‌وگو با مهدی پاکدل، جزئیاتی درباره تازه‌‌ترین خبرها از خط مقدم نبرد با امارات بر سر ابوموسی را هم دارد.

,دفاع هنرمندانه از حق ایران در جزیره ابوموسی جزیره ابوموسی,هنرمندان,مهدی پاکدل,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


ابوموسی از زبان مهدی پاکدل

پیشنهاد اسم من و بهنوش برای رفتن به جزیره ابوموسی با احسان علیخانی بود. با ما تماس گرفت و گفت می‌خواهم برنامه نوروز امسال با برنامه‌های قبلی‌ام متفاوت باشد. می‌خواست کاری نو و زیبا انجام دهیم. من هم از بین پیشنهادهای او به سفر به جزیره فکر کردم. بازخورد این برنامه از تلویزیون هم خوب بود اما چون فضای سفر کمی مردانه بود حضور بهنوش کمرنگ‌تر بود. به هرحال شرکت در ناو جنگی و هلی‌کوپتر و تیراندازی کارهایی کاملا مردانه است و همان مسئله باعث شد مشارکت من و بهنوش در برنامه کمتر دیده شود.

آنجا بیشتر ایرانی هستی!

وقتی وارد جزیره ابوموسی شدم احساس کردم در آن منطقه به ایرانی بودنم بیشتر فکر می‌کنم. وقتی در تهران یا اصفهان هستم خیلی ذهنم به وطن‌گرایی مشغول نمی‌شود شاید به این دلیل که این جزیره بخشی از سرزمین ماست که قدمت طولانی دارد. خب ما در گذشته که نبوده‌ایم همیشه شنیده‌ایم قسمت‌هایی از ایران مثل بلخ و بخارا و سمرقند و افغانستان متعلق به ایران بوده اما آنها از ایران جدا شده‌اند اما ابوموسی یک بخش از سرزمین ماست که در زمانی که ما زنده هستیم تعدادی از کشورهای کوچک مثل امارات ادعا کرده‌اند که این منطقه به آنها تعلق دارد. جالب است وقتی به آنجا وارد می‌شوی متوجه خواهی شد که مردم آن ایرانی هستند و هنوز به ما تعلق دارد و ما به راحتی می‌توانیم به آنجا سفر کنیم و احساس می‌کنیم که آنها هم‌زبان ما هستند و به خود ببالیم که آن جزیره متعلق به همه ایرانی‌هاست.
جالب این است که مردم جزیره ابوموسی روی عرق ایرانی بودن‌شان تعصب دارند. حتی طوری می‌گویند «  بوموسی» که حالت عربی بودن کلمه از بین برود. آنها خودشان را صددرصد ایرانی می‌دانند.

جزیره‌ای کاملا بکر

آب و هوای جزیره در فصلی که ما به آنجا سفر کردیم عالی بود. البته می‌گویند فقط در زمستان می‌توان از سفر کردن به این منطقه لذت برد درست مثل بقیه جزیره‌های جنوب کشورمان( کیش و قشم). ویژگی مهم و به چشم آمدنی این ناحیه بکر بودن آن است. فکر می‌کنم زیبایی آن به خاطر بکر بودن این جزیره است. خب دیدن ساحل‌های دست‌نخورده و فضاهای دلنشین می‌تواند همیشه دلچسب باشد.  من و همسرم بهنوش 5-4 روز مهمان این جزیره بودیم. در این چندروز هم انواع تفریح‌های هیجان‌انگیز را تجربه کردیم، یک روز به غواصی رفتم، روز دیگر هلی‌کوپترسواری، از پارگلایدر پریدم، در کنار ساحل توپ شلیک کردیم اما به هرحال باید درنظر داشت که مساحت این جزیره خیلی کوچک است،‌ فکر می‌کنم یک هجدهم جزیره کیش است و قاعدتا امکانات فضای تفریحی و خوش‌گذرانی در این منطقه وجود ندارد. باورتان نمی‌شود که در جزیره ابوموسی فقط یک رستوران وجود دارد که غذای فست‌فود در آن سرو می‌شود البته در این رستوران غذای دریایی هم پخته می‌شود. درکل می‌توان جزیره ابوموسی را با یک اتاق 30 متری مقایسه کرد (می‌خندد). جزیره ابوموسی بخشی از سرزمین ماست و شب‌ها اگر آب و هوا خوب باشد می‌توانی چراغ‌های کشور امارات را ببینی.
 همین مسئله باعث می‌شود که تو وطن‌پرستی‌ات را بیشتر حس کنی. البته هنوز سروکله سرمایه‌گذارها در این جزیره پیدا نشد که در آن منطقه برج‌سازی کنند و مراکز تجاری و تفریحی بسازند تا فضایی مثل کیش و قشم ایجاد شود.

غواصی در دریای خلیج فارس برایم واقعا لذت‌بخش بود. به‌خصوص که اولین تجربه غواصی‌ام بوده. هیچ‌کدام از بچه‌های گروه باورشان نمی‌شد اولین‌بار است که به اعماق دریا می‌آیم و غواصی می‌کنم. معتقد بودند که خیلی خوب از پس این کار برآمده‌ام همان‌طور که در فیلم دیدید وقتی به دریا پریدم حسابی ترسیدم و با صدای بلند گفتم یا ابوالفضل. اگر دقت کنید احساس ترس کاملا در چشم‌هایم موج می‌زند چون کپسول‌های غواصی سنگین است و تو فکر می‌کنی هرلحظه به کف دریا می‌رسی ولی داخل آن کپسول‌ها پر شده از اکسیژن و کمک می‌کند روی آب بمانی. بعد از چند دقیقه کم‌کم احساس آرامش می‌کنی و خیالت راحت می‌شود. به هرحال تو می‌توانی با کپسول 50کیلویی خودت را وفق دهی.

,دفاع هنرمندانه از حق ایران در جزیره ابوموسی جزیره ابوموسی,هنرمندان,مهدی پاکدل,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


جواد نوروزبیگی : به هیچ عنوان جزیره ابوموسی را از دست نمی دهیم

ادعاهای بی‌اساس و البته گاه و بیگاه برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس درباره مالکیت جزایر ابوموسی از آن دست اتفاقاتی است که گرچه پوچ بودنش اظهرمن‌الشمس است اما به هر حال خون هر ایرانی را به جوش می‌آورد. ایرانی جماعت اما آنقدر به ذره ذره خاکش بها می‌دهد که به طرق مختلف دفاع از تمامیت ارضی کشورش را به رخ همه دنیا بکشد این بار و البته دقیقا در همین راستا این هنرمندان سینما و تلویزیون هستند که آستین‌ها را بالا زده و دست به کار شده‌اند. فریاد زدن همیشه ایرانی بودن جزایر ابوموسی حالا در سینما و تلویزیون و البته در قاب هنرمندان این صنف به تصویر کشیده می‌شود. جواد نوروزبیگی، تهیه‌کننده فیلمی است که همه لوکیشن‌های آن در جزیره ابوموسی تصویربرداری خواهد شد. در همین رابطه با او گفت‌وگو کردیم و از چند و چون کار پرسیدیم.

تا به حال فیلمی در ابوموسی ساخته نشده بود

جزیره ابوموسی بخشی از کشور ماست که در فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی به آن پرداخته نشده است. اهالی آن جزیره مثل ما درگیر مسائل روزمره‌ای هستند که تا به حال از آن صحبت نشده بود. وقتی قصه را خواندم فورا تصمیم به ساخت آن گرفتم. داستان چند نوجوان که قصد دارند به حرم امام رضا(ع) بروند. فکر کردم خوب است که این قصه در جزیره ابوموسی اتفاق بیفتد؛ جایی که لوکیشن‌های زیبا و بکری دارد.

در «آخرین نفر» مردم با جزیره آشنا می‌شوند

موضوع داستان ما قبلا جزیره ابوموسی بود. قصه ما نیاز به مساحت و لوکیشن‌های مختلف نداشت و لوکیشن‌ اصلی همان خود جزیره است. خب اتفاقات داستان باعث می‌شود مردم با جزیره ابوموسی آشنا شوند. دوست دارم فیلم« آخرین نفر» ابعاد بین‌المللی پیدا کند. معمولا سعی کرده‌ام بیشتر کارهایم اکران خارج از کشور هم داشته باشد. برای آخرین نفر هم تلاشم را انجام می‌دهم.

بهترین جا برای زندگی

گرمای این فصل جزیره واقعا نفسگیر است اما وقتی مجبور هستی کاری را انجام دهی باید تحملت بیشتر شود. وقتی برای اولین‌بار به جزیره ابوموسی رفتم باورم نمی‌شد در کشور ما چنین فضای زیبا و طبیعت دست‌نخورده‌ای وجود داشته باشد. یک جزیره که چه از لحاظ زیبایی و چه از لحاظ ایجاد آرامش چیزی کم ندارد حتی آب و هوای جزیره ابوموسی با اینکه گرم و شرجی است، لذتبخش است. از نظر من این جزیره یکی از بهترین مکان‌ها برای زندگی است.

ابوموسی پاره تن ماست

فکر می‌کنم جزیره ابوموسی پاره‌ای از تن ماست. قسمتی از کشور ما که کشورهای دیگر می‌خواهند به آن دست پیدا کنند اما ما آنقدر دوستش داریم که اجازه نمی‌دهیم کسی نگاه چپ به آن بیندازد. جالب این است که مردم جزیره ابوموسی چه اهل تسنن و چه اهل تشیع آن عاشق محل زندگی‌شان هستند و حاضر نیستند به هیچ عنوان آن را به دست بیگانه بسپارند.

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

زندگی در جزیره ابوموسی

تبلیغات