روزنامه هفت صبح: یادداشت انتقادی امیر مهدی ژوله روزنامه‌نگار پیشین و فیلمنامه‌نویس کارهای مهران مدیری درباره عادل فردوسی‌پور و اولین برنامه او در دور جدید، بازتاب‌های زیادی را به همراه داشت؛حرف‌های این نویسنده در انتقاد از نود و رویه عادل در این برنامه دمیدن بر آتشی زیر خاکستر بود که از دو سال پیش روشن شده بود و خود « هفت صبح » در صف اول آن قرار داشت.

امسال پانزدهمین سالی است که نود با اجرای عادل فردوسی‌پور روی آنتن شبکه سه می‌رود. برنامه‌ای که می‌توان آن را جزو 10 برنامه پربیننده دو دهه اخیر تلویزیون دانست. در این مدت فردوسی‌پور آرام آرام نود را از یک برنامه نسبتا آرام و صرفا تحلیل و بررسی مسابقات و داوری فوتبال داخلی به برنامه‌ای چالشی و انتقادی تبدیل کرد که از کنار کوچک‌ترین حاشیه فوتبال هم نمی‌گذرد.

,افزایش انتقادهای تند از فردوسی پور و  عادل فردوسی پور,برنامه نود,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


 برنامه‌ای که بدون تعارف هر هفته بسیاری از پشت پرده‌های فوتبال ایران را روی دایره می‌ریخت. این رویه فردوسی‌پور خیلی مورد توجه مردم قرار گرفت و باعث شد محبوبیت فردوسی‌پور و برنامه‌اش به شکل تصاعدی افزایش پیدا کند. فردوسی‌پور به واسطه این محبوبیت به تدریج تیکه‌پرانی‌ها و کنایه‌هایی اساسی را در موضوعات مختلف اول به اجرایش در نود و بعد  که در این مسیر « هفت صبح» از اولین رسانه‌های منتقد رویکرد تازه فردوسی‌پور همیشه محبوب بود و همان زمان نوشتیم که قرار گرفتن در قامت اپوزسیون نباید باعث شود چشم روی روند همواره بر موضع  حق بودن فردوسی‌پور بسته شود.

گویا این انتقادات در فصل جدید لیگ برتر قرار است بیشتر اوج بگیرند چون از همین ابتدا تیغ تیز انتقاد از سمت فوتبالی‌ها و اهالی رسانه به سمت فردوسی‌پور روانه شده است. انتقاد محمد رویانیان از نحوه گزارش فردوسی‌پور و انتقاد امیر مهدی ژوله از رویه‌ای که فردوسی‌پور در برنامه نود پیش گرفته مهم‌ترین انتقادهای یک هفته اخیر در خصوص فردوسی‌پور است. انتقادهایی که بین مردم بازتاب‌های جالب و قابل تاملی داشته است.

 آتش زیر خاکستری که ژوله بر آن دمید


پس از پخش اولین برنامه نود در فصل جدید امیر مهدی ژوله که خودش زمانی به عنوان روزنامه‌نگار ورزشی شناخته می‌شد با یادداشتی در صفحه شخصی خود در یکی از شبکه‌های اجتماعی انتقادهای تیز و تندی به فردوسی‌پور کرده. ژوله در این یادداشت که سایت گل آن را منعکس کرده برای فردوسی‌پور ابراز نگرانی کرده و گفته عادلی که زمانی دلسوز فوتبال بوده حالا تبدیل به مدعی‌العموم فوتبال شده و با اتکا به محبوبیتی که پیدا کرده فوتبال را به سلابه می‌کشد.

,افزایش انتقادهای تند از فردوسی پور و  عادل فردوسی پور,برنامه نود,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


این نکته ژوله در خصوص مدعی‌العموم شدن فردوسی‌پور از آن جهت نکته بسیار مهمی ‌است که عادل فردوسی‌پور در سه، چهار سال اخیر بارها و بارها در برنامه‌اش از مدیران و مسئولان انتقاد کرده که چرا به عنوان زبان مردم حرف می‌زنند و خودشان را جای آنها می‌گذارند. چه تغییری در فردوسی‌پور و برنامه‌اش به وجود آمده که ژوله به عنوان یکی از هواداران فردوسی‌پور و نود چنین برداشتی از او دارد.

برداشتی که مخالفان فردوسی‌پور هم در اظهار نظرهایشان به آن اشاره می‌کنند اما ژوله در این یادداشت جمله معروف فردوسی‌پور که می‌گوید:«من عاشق واقعی فوتبالم» را زیر سوال برده و گفته:«عادل دیگر عاشق فوتبال نیست،حتی نگران آن هم نیست.عصبیت و کلافگی و غرور،همه آن چیزی است که از جوان با‌هوش و عزیز ما به چشم می‌خورد و این همان پله لق نردبام موفقیت و محبوبیت اوست... خدا کند که نیفتی پسر!» اما جدا از موضع جالب ژوله کامنتدونی زیر این یادداشت در سایت گل محلی برای جدال طرفداران و مخالفان فردوسی‌پور شد. مخالفان و موافقانی که در مواقعی کاملا با منطق و دلیل و در مواقعی کاملا از روی احساسات شدید به تایید یا رد فردوسی‌پور پرداخته اند. البته تعداد این کامنت‌ها فراتر از حد عادی بود اما با توجه به حجم این صفحه سعی کردیم جالب‌ترین‌هایشان را انتخاب کنیم.


 خدا اعتدال را حفظ کند!


« بهترین و دلسوزترین و محبوب‌ترین مجری تو جهان عادله »، « عادل فوتبال ما رو به باتلاق و حاشیه کشیده ولی اونقده عوام فریبه که حالا حالا باید تحملش کرد ».اینها نمونه ای از سیل کامنت‌های احساسی و صفر و صدی مخالفان و موافقان مجری مطرح و کرمانی فوتبال است. کامنت‌هایی که معمولا یک خطی است و چون همگی بر پایه احساسات است خیلی نمی‌توان براساس آن نتیجه‌گیری کرد اما در این بین یکسری از موافقان و مخالفان تا جایی که می‌توانستند سعی کردند با دلایل منطقی به نقد یا تعریف از فردوسی‌پور بپردازند و بعضی از مردم هم سعی کرده‌اند با توجه به جو ایجاد شده چند ماهه اخیر در خصوص داشتن «اعتدال» نظری کاملا معتدلانه در خصوص فردوسی‌پور دهند:« بزرگ‌ترین حسن آقای فردوسی‌پور بی‌طرفی و عدم وابستگی به جناح یا گروهی است و باز هم از نظر من بیننده عادی برنامه نود بزرگ‌ترین عیب ایشان غرور و خود بزرگ‌بینی که به تازگی در ادبیات و گزارش‌های اخیر ایشان دیده می‌شود،‌است.  بنده از طرفداران پرو پا قرص گزارش‌های ایشان هستم اما در گزارش‌های اخیر به خصوص بازی پرسپولیس و تراکتور زیاده‌روی در پرداختن به حاشیه‌ها یه مقداری روی اعصاب بود» یا مثلا :« عادل یه کم مغرور شده ولی هنوز بهترینه»

,افزایش انتقادهای تند از فردوسی پور و  عادل فردوسی پور,برنامه نود,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها مخالفان چه می‌گویند


برخی از مخالفان فردوسی‌پور معتقدند، نود از سه، چهار سال پیش دوران رو به افولی را شروع کرده است: «مسیر افتادن را سه چهار سال است شروع کرده و خیلی‌ها از جمله خود من به رسم عادت نود می‌بینند...موضوع دیگر اینقدر دیگر برنامه‌های ورزشی تلویزیون ضعیف هستند که مخاطب انتخاب دیگری ندارد.» بعضی‌ها هم معتقدند فردوسی‌پور از حاشیه‌ها برای بالا بردن جذابیت برنامه اش استفاده می‌کند:« واقعاً گل گفتی.... عادل دیگه مدت‌هاست دلسوز فوتبال نیست بلکه دنبال جذاب کردن برنامه اش هست و حاشیه درست کردن واسه تیم‌ها برای پربیننده کردن برنامه‌اش» یا مثلا خیلی‌ها معتقدند فردوسی‌پور وقتی متخصص فوتبال است و برنامه اش هم همین‌طور پس فقط باید درباره فوتبال حرف بزند:« عادل فردوسی‌پور در

 برنامه ای که مختص فوتبال است می‌خواهد تمام مسائل روز را پاسخگو باشد، یعنی در ابتدای این سقوط چنین قصدی داشت. اینکه در برنامه این هفته حتما یادش باشد متلکی به فلان وزیر بیندازد، یا آنکه اشاره ای هم به فلان موضوع بکند، روزهایی همه مردم به غیر از فوتبالی‌ها پای نشسته بودند تخمه‌شکنان و فقط برای ریشخند.»


 موافقان چه می‌گویند


اما یکسری از موافقان فردوسی‌پور هم هنوز او را بهترین می‌دانند اما این مسئله باعث نشده که چشم خود را روی ایرادات برنامه نبندند:« عادل‌خان خیلیا با این حرفا موافقن، خود من یکی از کسایی هستم که تقریبا در تمام برنامه‌هات جزو پیامک‌زننده‌ها هستم ولی خیلی ازت گله داریم دلت رو به تعداد بیننده‌هات خوش نکن بیننده زیاد و یا حتی هوادار زیاد داشتن دلیل درست بودن کار انسان نیست.» یا مثلا یکی در این خصوص نوشته:« شاید برنامه عادل از آن نکته‌سنجی‌ها و ریز‌بینی‌های سالیان دورش فاصله گرفته باشد شاید عادل نگاه ژورنالیستی‌اش نسبت به ماوقع فوتبال پررنگ‌تر از سالیان گذشته شده و کمی‌ حاشیه‌پرداز‌تر شده شاید خیلی مسائل فنی را نادیده گرفته و از متن به حاشیه می‌لغزد ولی مهم این است که عادل سالم و به دور از ناپاکی‌ها و پلشتی‌های موجود در فوتبال امروز ماست.  دوری از باند‌بازی و البته ناسازگاری با مافیا.»

,افزایش انتقادهای تند از فردوسی پور و  عادل فردوسی پور,برنامه نود,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


به نظر بعضی از موافقان هم مسیری که فردوسی‌پور می‌رود درست است و دلیل این انتقادها را حذف فردوسی‌پور به عنوان یک مجری سالم و باج نده! می‌دانند:« جالبه که این اظهار نظر مغرضانه بعد از شروع خوب و قوی سری جدید برنامه رخ میده! پس پیداست مشکل دوستان چیز دیگه ایه» یا مثلا:« وقتی با مسئولین فوتبال حرف می‌زنه مثل مجری مصاحبه با رئیس‌جمهور فقط گوش بده... اینجور مجری را خیلی‌ها دوست دارند ولی نکته اساسی موفقیت برنامه ۹۰ هم همینه که عادل اینجور نیست. هر چیزی بهایی داره. من ترجیح می‌دم هر چی می‌خواد بگه گاهی هم اشتباه بگه تا اینکه از ترس این و اون هیچی اصلا نگه!»


 گزارشگری که هنوز هم بهترین است


اما حاشیه دیگری که همین ابتدای کار گریبان فردوسی‌پور را گرفت، جنجال گزارش او در بازی پرسپولیس و تراکتورسازی بود. محمد رویانیان، مدیر عامل باشگاه پرسپولیس پس از بازی در خصوص نحوه گزارش فردوسی‌پور گفته بود: «در بازی اول ما در لیگ برتر، فردوسی‌پور به نکاتی اشاره می‌کرد که اصلا ارتباطی به مسابقه نداشت.او هر چقدر که به پرسپولیس گیر می‌دهد باز هم راضی نمی‌شود.اصلا درست نیست و هواداران ما دلخور هستند.»

اما جالب است در کامنت‌های زیر این خبر در سایت خبرآنلاین وضعیت برای فردوسی‌پور فرق می‌کند. گویا او هنوز هم به عنوان گزارشگر محبوبیتش بسیار بالاست و درصد انتقادها به گزارش او بسیار پایین‌تر است. البته این یک نکته واضح است که فردوسی‌پور در گزارش فوتبال هنوز هم بی رقیب‌ترین گزارشگر فوتبال ایران است.

,افزایش انتقادهای تند از فردوسی پور و  عادل فردوسی پور,برنامه نود,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


وقتی پای گزارش مسابقات خارجی پیش آید که او محبوب خاص و عام و موافق و مخالف است اما در مسابقات داخلی تعداد مخالفان فردوسی‌پور کمی‌ در حال افزایش است. فعلا که مردم (چه مخالف و چه موافق) فردوسی‌پور در قامت گزارشگر را از فردوسی‌پور در قامت مجری برنامه نود جدا می‌دانند اما در کل فردوسی‌پور قطعا سال سختی خواهد داشت، سالی که از همین ابتدا منتقدان خودش و برنامه‌اش با توپ پر شروع کرده اند و اگر فردوسی‌پور حواسش به نقاط ضعف و قوت خودش و برنامه‌اش نباشد و بی‌توجه به تمام این مسائل راه خودش را برود آن‌وقت شاید تعداد منتقدان سر سخت او روزبه‌روز بیشتر شود.
تبلیغات