روزنامه تهران امروز: «تب» شاید بهترین واژه ای باشد که بتوان برای این اتفاق به کار برد. خواننده شدن بازیگرها، تبی است که بین قشر بازیگران حرفه ای افتاده است و به سان تب برفکی در میانشان شیوع پیدا کرده.

 این تب، نه یکی و نه دوتا، بلکه لشکر عظیمی از بازیگران، اعم از زن و مرد را درگیر کرده! با روندی که در پیش است به نظر می رسد تا چند سال دیگر همه بازیگرهایمان خواننده می شوند و ما با بازیگرانی طرفیم که بعضی نقش ها را به خاطر انتشار آلبوم شان رد می کنند و سینما خالی از بازیگر خواهد شد!

 بعد از حامد بهداد، مهران مدیری، بهرام رادان، امین حیایی و چند ستاره سینمایی، «رضا رویگری» هم آلبوم جدیدش به نام «کازابلانکا» را منتشر کرده. آلبومی که شاید از نظر صدایی، چندان ارزشی نداشته باشد اما از نظر آهنگسازی و تنظیم در سطح کیفی خوبی قرار دارد.

رویگری پیش از این، دو آلبوم «غوغا» و «از عشق گفتن» را نیز منتشر کرده بود. او را بیشتر با ترانه «ایران ایران» می شناسیم. علاوه بر آقایان بازیگر، خانم های بازیگر نیز این وادی را ازحضورشان بی نصیب نگذاشته اند. بعضی از آنها مثل مریم امیرجلالی، بهنوش بختیاری و حتی مهناز افشار نیز دستی به آتش برده اند و کارهایی کرده اند. البته نه در حد و اندازه های انتشار آلبوم!

,بازیگران خواننده, بیشتر و بیشتر می شوند خوانندگی,چهره ها,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


سوپراستار خواننده ها

«محمدرضا گلزار» پیش از آنکه سوپراستار سینما باشد خواننده است. او فعالیت موسیقی اش را از سال ۱۳۷۶ به عنوان گیتاریست با گروه آریان شروع کرد. گلزار در نواختن گیتار، ارگ و پرکاشن مهارت دارد. اما بعدها از این گروه جدا شد و وارد دنیای سینما شد. او همچنین قصد داشت که با گروه دارکوب کار کند که به دلایلی این همکاری پیش از آنکه آغاز شود، پایان یافت. او هم اکنون یک گروه موسیقی مستقل با نام REZZAR دارد که مخفف نام محمدرضا گلزار است و او این برند را به نام خودش ثبت کرده است. گلزار در سال ۱۳۷۹ برای نخستین بار در فیلم سام و نرگس ساخته ایرج قادری بازیگری سینما را تجربه کرد.

,بازیگران خواننده, بیشتر و بیشتر می شوند خوانندگی,چهره ها,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


آقای رسم زمانه

«رسول نجفیان» قدیمی ترین خواننده-بازیگری است که همه او را با آهنگ آشنای «رسم زمونه» می شناسند. ترانه ای که برای اولین بار در سال ۷۴ و در برنامه زنده «شب بخیر تهران» از شبکه ۵ پخش شد. نجفیان در آن برنامه به صورت اتفاقی این ترانه را نواخته و خوانده! او موسیقی را از جوانی دنبال می کرد. دوتار را پیش یک روستایی به نام عاشق حیدر همدانی یاد گرفت.

به گفته خودش در دهه ۵۰ و ۶۰، عمده وقتش را به موسیقی اختصاص داده. او حتی در دو اثر سینمایی و تلویزیونی، در سال های ۶۹ و ۸۴ به عنوان آهنگساز حضور داشته. اولین آلبومش به نام «بی بی جان» که رسم زمونه هم در آن است در سال ۷۵ منتشر شد. بعد از آن سه آلبوم دیگر به نام های «کوچه پس کوچه»، «با عاشورا می گریم» در سال ۸۳ و «بی بی جان-آهوی زخمی» در سال ۸۸ را منتشر کرد.

,بازیگران خواننده, بیشتر و بیشتر می شوند خوانندگی,چهره ها,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


مرد سه هزار چهره

«مهران مدیری» فعالیتش در زمینه موسیقی را با دکلمه اشعار و خواندن تیتراژ برای سریال های تلویزیونی تجربه شروع کرد. اولین کارش نیز در همکاری با «بهروز غریب پور» شکل گرفت و برای انتشار آلبومی برای کودکان فعالیت کرده. او در سال ۱۳۷۸ در آلبوم «دلتنگی ها» اشعارهاتف علیمردانی«را دکلمه کرده و سال ۱۳۷۹ نیز آلبوم «از روی سادگی» را با آهنگسازی «بابک بیات» و «فردین خلعتبری» اجرا کرد.

مدیری سال ۸۹ هم تک آهنگی با عنوان «دارکوب» را در آلبوم گروه موسیقی دارکوب خواند. او در فاصله سال های ۸۲ تا ۹۱ تیتراژ بعضی فیلم هایی را که خودش ساخت اجرا کرد و همین باعث شد به تیتراژ خوانی و همینطور انتشار آلبوم دست بزند. خواندن تیتراژ فیلم سینمایی همنفس، سریال های تلویزیونی مهر و ماه، شب های برره، باغ مظفر و همچنین سریال قهوه تلخ از فعالیت های موسیقایی مهران مدیری است.

,بازیگران خواننده, بیشتر و بیشتر می شوند خوانندگی,چهره ها,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


مارلون براندو می خواند!

«حامد بهداد» که به عنوان یکی از بازیگران پر جنبش و جوش سینما شناخته می شود این تحرک و انرژی اش را به موسیقی هم برده و به عنوان خواننده چند کار ضبط کرده است! بهداد به عنوان خواننده مهمان با گروه موسیقی دارکوب به سرپرستی «همایون نصیری» همکاری می کند و در چند کنسرت این گروه حضور داشته است. او قرار است به زودی آلبومی مستقل به تهیه کنندگی «علی اوجی» روانه بازار موسیقی کند. او تا به حال چند تک آهنگ منتشر کرده است بعضی از آنها تیتراژخوانی فیلم و سریال است.

 از جمله آنها می توان به «اگه تو باشی کنارم» (تقدیم به زلزله زدگان بوشهر/ اردیبهشت 1392)، «مثل یک کابوس» (تیتراژ سریال مثل یک کابوس/ 1390)، «مرا چشمی ست خون افشان»(تیتراژ فیلم سینمایی بی تابی بیتا)، «دارم می سوزم» (ترانه میانی فیلم سینمایی مجنون لیلی/ 1385) اشاره کرد. او همچنین در آلبوم 25 «رضا یزدانی» در مهر ماه 89 با او همکاری داشته است.

,بازیگران خواننده, بیشتر و بیشتر می شوند خوانندگی,چهره ها,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


پسر عمه زا هم؟!

«محمدرضا هدایتی» را که با صدای شیرین و روستایی «پسرعمه زا» در «کلاه قرمزی» می شناسیم با انتشار آلبوم موسیقی در سال با نام «ماه می خندد» همه را شگفت زده کرد. گرچه او قبل تر و در سال 87 نیز آلبومی با نام «برگ و باد» را روانه بازار موسیقی کرده بود اما آلبوم «ماه می خندد» تجربه ای متفاوت از او بود. به گفته خودش، از کودکی به موسیقی علاقه داشته اما چون در استان محل زندگی اش یعنی سیستان وبلوچستان امکانات لازم برای پرداختن به این علاقه وجود نداشته، نتوانسته از همان زمان در زمینه موسیقی فعالیت داشته باشد.

نکته جالب در مورد هدایتی، صدای خوب اوست که برخلاف بعضی دیگر از بازیگران نشان دهنده حرفه ای بودنش در موسیقی است. قرار بود آلبومی با نام زابلی نیز منتشر کند که دو قطعه زابلی و سیستانی از او منتشر شده است که به گفته خودش ادای دینی به مردم سیستان وبلوچستان است. هدایتی شهریور ماه سال نیز آلبوم مشترکی با «برزو ارجمند» منتشر کرده بود.

,بازیگران خواننده, بیشتر و بیشتر می شوند خوانندگی,چهره ها,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


آلبومی متفاوت

«بهرام رادان» با انتشار اولین آلبوم موسیق‍ی اش به نام «روی دیگر» رسما وارد دنیای موسیقایی شد. این آلبوم خرداد ماه سال گذشته(سال ) وارد بازار شد. رادان که تاکنون برنده جوایز سینمایی مختلف و هچنین سیمرغ های بلورین جشنواره فیلم فجر بوده است، معتقد است علاقه اش به موسیقی و انتشار آلبومش پروسه ای 10 ساله داشته و او یکشبه تصمیم نگرفته که خواننده بشود. اما با وجود این ادعا، ناپخته بودن صدای رادان در آلبوم، چیز دیگری می گوید! این آلبوم حتی با وجود اسم رادان بر آن نتوانست اقبال خوبی در بازار موسیقی داشته باشد. بعضی از قطعات این آلبوم به زبان انگلیسی خوانده شده است.

,بازیگران خواننده, بیشتر و بیشتر می شوند خوانندگی,چهره ها,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


حیایی هم وارد می شود!

صدای «امین حیایی» اولین بار در فیلم «سرود تولد» به کارگردانی «علی قوی تن» در سال 83 شنیده شد. او مدتی بعد به عنوان خواننده در گروه «کویر» به فعالیت پرداخت و اولین آلبومش را با عنوان «باران» به بازار موسیقی عرضه کرد. در این گروه چهره شاخصی چون «همایون نصیری» هم حضور داشتند. حدود 10 سال پس از انتشار «باران»، حیایی باز هم تصمیم به بازگشت به عرصه موسیقی گرفته و این بار قرار است با یک آلبوم «پاپ» شانسش را امتحان کند.

حیایی پیش تر با خواندن ترانه در فیلم های «سلام بر عشق»، «شام عروسی» و «سرود تولد» خوانندگی را تجربه کرده بود. زمزمه هایی مبنی بر همکاری زانیار و سیروان خسروی با آلبوم او منتشر شده بود که هنوز قطعیتش اعلام نشده است. آلبوم «پیام نور» که قطعات موسیقی تئاتر «قحطی نور» اثر موزیکال به کارگردانی خود حیایی بود هنوز منتشر نشده است. این تئاتر زمستان سال گذشته به روی صحنه رفت.

,بازیگران خواننده, بیشتر و بیشتر می شوند خوانندگی,چهره ها,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


موسیقی 7

«سیدشهاب الدین حسینی» به همراه چندی از دوستانش و همچنین برادرش سیدمهدی حسینی، گروه موسیقی هفت را تاسیس کردند. تاکنون چهار مجموعه آهنگ از این گروه منتشر شده است که شهاب حسینی در آلبوم یک و دو به دکلمه پرداخته و درآلبوم سه و چهار خوانندگی کرده است. این گروه در سال 84 تشکیل شد و به خاطر آلبوم هایش توانست در میان مردم جا باز کند. بعدها «امیرحسین مدرس» و «امین زندگانی» نیز به این گروه پیوستند.

,بازیگران خواننده, بیشتر و بیشتر می شوند خوانندگی,چهره ها,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


زنان هم دست به کار شدند

مریم امیرجلالی اولین خواننده زنی است که همه می شناسیم. کسی که در سال اعلام کرد از بازیگری کناره گیری می کند و به خوانندگی مشغول می شود. او درباره این کارش گفته بود: «حرفه اصلی من موسیقی است و خوشحالم که شرایط مهیا شد تا دوباره در این حرفه ادامه فعالیت داده و علاقه اصلی ام را دنبال کنم.» به گفته امیرجلالی حتی در سال 84، چهار یا پنج کنسرت در سالن های مختلف ازجمله بهمن، فرهنگ، ارسباران و... برگزار کرده بود، که یک کنسرت ویژه بانوان بود و باقی به صورت عمومی برگزار شد و استقبال خیلی خوبی از این کنسرت ها صورت گرفت. او بعد از خداحافظی از بازیگری چند کنسرت هم برگزار کرد.

بعد از او خبری هم از «مهناز افشار» منتشر شد که در یکی از آلبوم های روزبه نعمت الهی به عنوان همخوان و دکلمه کننده ترانه ها حضور دارد. بعد از مهناز افشار خبر پیوستن «بهنوش بختیاری» نیز به یک گروه موسیقی منتشر شد. «زهرا عاملی» (مجری و ترانه سرا) یک گروه موسیقی بانوان تشکیل داده است که یکی از اعضای آن بهنوش بختیاری است. این گروه زنانه علاوه بر پاپ به موسیقی جز و بلوز و کانتری هم می پردازد. «اندیشه فولادوند» نیز آلبوم «آخرین حرف معاصر» که دکلمه شعرهای خود اوست را در سال منتشر کرد.

تکمله

به نظر می رسد تب خواننده شدن سینماگران رو به سردی نمی گذارد! تعداد کسانی که از وادی بازیگری به موسیقی می روند همچنان رو به زیاد شدن است. حتی محمدرضا فروتن نیز آلبومی منتشر کرد که چندان سر و صدایی نداشت. همچنان باید منتظر باشیم که خبرهای بیشتری درباره گرایش بازیگرها به خواننده شدن بشنویم!
تبلیغات