مجله تندرستی:
سال هاست بحث افزایش عمل سزارین نسبت به زایمان طبیعی به یکی از نگرانی های حوزه سلامت جامعه تبدیل شده است. شاید این عمل راحت و بی دردسر به نظر برسد اما در باطن آنقدرها هم بی خطر نیست. واقعا چرا خانم ها بیشتر تمایل دارند با این روش فرزندشان را به دنیا بیاورند؟ آیا قبل از انتخاب به طور کامل از عوارض آن باخبر می شوند؟ نقش متخصصان این وسط چیست؟ پاسخ همه این پرسش ها را در این پرونده می خوانید.

چرا با وجود این همه عارضه باز هم مادران جوان این روش را ترجیح می دهند؟

همه دردسرهای سزارین

تنها مزیت زایمان سزارین انتخابی، اطلاع مادر از چگونگی زایمان و عامل دیگر راحتی آن برای جراح است اما سزارین یک جراحی بسیار جدی است. بیایید قبل از هر چیز این خطرات را مرور کنیم.

,این بازیگران از سزارین گریزانند سزارین,بازیگران,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


بهبود آسان نیست

بهبود جراحی سزارین ساده نیست. مدت معمول اقامت در بیمارستان بعد از جراحی سزارین معمولا چهار تا پنج روز است و در مقایسه با دو روز برای مادرانی که زایمان طبیعی دارند، کمی طولانی تر است. از آنجا که رحم نزدیک روده ها و مثانه قرار دارد، برش سزارین باید به دقت انجام شود چرا که ممکن است به ارگان های دیگر آسیب رسیده و سبب خونریزی یا عفونت شود. از طرفی جفت در عمقی به رحم چسبیده و به سختی خارج می شود بنابراین ممکن است خطر خونریزی سنگین وجود داشته باشند. پزشکان معتقدند بیش از 40 درصد خانم هایی که سه سزارین بیشتر داشته اند ممکن است دچار این عوارض شوند. بنابراین انجام زایمان سزارین باید محدود به افرادی شود که از نظر پزشکی لازم است نجات دهنده جان مادر باشد.

افزایش خطر خونریزی در سزارین

خونریز به دنبال سزارین و عفونت های محل عمل و رحم تقریبا دو برابر بیشتر از زایمان طبیعی است.

بیهوشی خطرناک

مسئله بیهوشی حین سزارین می تواند مشکلاتی را برای مادر به وجود آورد. علاوه بر عوارض بیهوشی می توان به مشکلات ادراری مانند سوزش ادرار، عفونت های ادراری و درد ناحیه مثانه پس از سزارین اشاره کرد.

شادابی پس از زایمان طبیعی

سرحالی و شادابی مادر پس از زازمان طبیعی نکته بسیار مهمی است. مادری که زایمان طبیعی می کند، همان روز پس از زایمان به راحتی می تواند کارهای مربوط به خود و بچه را انجام دهد اما مادری که سزارین می کند چند روز باید استراحت کند. دردهای پس از سزارین نیز خیلی زیاد است؛ به طوری که مادر نیاز به مسکن پیدا می کند.

سزارین: سد راه زایمان طبیعی

مادر می تواند پس از فقط یک بار سزارین، زایمان طبیعی داشته باشد اما مادران اغلب این نکته را نادیده می گیرند. در چنین شرایطی ممکن است خانمی دو یا سه بار تحت عمل جراحی قرار گیرد و همین مسئله باعث افزایش احتمال چسبندگی ها و دردهای ناشی از آن می شود.

مشکل کاهش وزن بعد از زایمان سزارین

خانم هایی که زایمان طبیعی دارند بسیار زودتر از خانم های سزارینی فعالیت روزانه خود را آغاز می کنند و به واسطه فعالیت ها و ورزش های بعد از زایمان زودتر به تناسب اندام می رسند؛ چرا که عوارض بیهوشی و درد ناشی از بخیه ها و فشارهای شکمی را ندارند.

سزارین؛ دشمن اولین واکسن نوزاد

مادرانی که زایمان طبیعی دارند در شیردهی به نوزاد خود موفق ترندو به دلیل درد زیاد، خونریزی یا بیهوشی، نوزاد را از خوردن آغوز به عنوان اولین واکسن، محروم نمی کنند.

این چهره ها کدام را انتخاب کرده اند؟

مهتاب نصیرپور: سزارین ممنوع!

,این بازیگران از سزارین گریزانند سزارین,بازیگران,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


در اکثر کشورهای پیشرفته چیز به عنوان سزارین انتخابی وجود ندارد و همه خانم مهیا باردار با توجه به خطرات سزارین ترجیح می دهند در صورت امکان طبیعی زایمان کنند. البته در این کشورها روش های متنوعی برای کاهش درد هنگام زایمان طبیعی وجود دارد و مدام هم از طریق رسانه ها و افراد مشهور زایمان طبیعی بدون درد تبلیغ می شود.  در واقع همین موضوع باعث جلب اطمینان خانم های غربی شده است و آنها را به سمت این نوع زایمان سوق می دهد؛ مگر آنکه دلایل موجه پزشکی وجود داشته باشد که البته خیلی هم شایع نیستند.

ثریا قاسمی: سزارین کلاس دارد!

,این بازیگران از سزارین گریزانند سزارین,بازیگران,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


زمانی که من صاحب فرزند شدم 99 درصد خانم ها بدون هیچ مشکلی، طبیعی زایمان می کردند و چیزی به عنوان زایمان سزارین مطرح نبود اما چند سالی است که اغلب خانم ها به صورت سزارین زایمان می کنندچرا که به قول خودشان هم کلاس دارد و هم مجبور نیستند خیلی درد بکشند. البته من معتقدم لذت مادر شدن به همان درد زایمان است و بی حکمت نیست که بهشت را زیر پای مادران گذاشته اند. راستش نه من و نه هیچ کدام از هم سن و سال هایم هنگام زایمان مشکلی نداشتیم و معلوم نیست این همه مشکل این روزها از کجا آمده است!

گوهر خیراندیش: چرا سزارین؟

,این بازیگران از سزارین گریزانند سزارین,بازیگران,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


در دوران بارداری تغییرات زیادی در روند زندگی مادر ایجاد می شود و درست زمانی که نوبت به زایمان می رسد، اکثر خانم ها به این موضوع فکر می کنند که به دلیل درد زایمان طبیعی سراغ سزارین بروند. حال سوال من اینجاست که چرا وقتی یک خانم باردار می تواند طبیعی زایمان کند، سزارین را انتخاب می کند تا بیهوش شود، شکمش را بشکافند و بخیه بزنند و تا مدت ها بعد از عمل درد دالشته باشد؟ مشکل جامعه ما عدم تبلیغات منناسب درباره زایمان طبیعی است. مگر من و امثال من که همه زایمان طبیعی داشته ایم، مشکلی برایمان ایجاد شده؟ این روزها چشم و هم چشمی هاست که باعث شده همه خانم ها به فکر سزارین و بیمارستان لوکس و ... بیفتنداما اگر درباره مشکلات بعد از سزارین در رسانه ها اطلاع رسانی شود خیلی از خانم های باردار خودشان به پزشک شان اصرار می کنند که زایمان طبیعی داشته باشند.

هالیوودی ها از سزارین گریزانند

فابیان و کارتون های والت دیسنی

,این بازیگران از سزارین گریزانند سزارین,بازیگران,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


فابیان، مدل فرانسوی که به تازگی هم مسلمان شده است، هنگام بارداری اعلام کرد که اگر مشکل خاصی پیش نیاید، حتما به صورت طبیعی زایمان خواهد کرد؛ چرا که نمی خواهد با سزارین سلامت خود و فرزندش را به خطر بیندازد. وی پس از زایمان نیز اعلام کرد برای کاهش درد زایمان و برای اینکه آرامش داشته باشد، هنگام انجام زایمان به آهنگ های مورد علاقه اش گوش داده و زایمان بسیار راحتی نیز داشته است.

جی . کی. رولینگ و زایمان در آب

,این بازیگران از سزارین گریزانند سزارین,بازیگران,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


جی. کی. رولینگ، نویسنده مجموعه کتاب های هری پاتر طی دوران بارداری 25 پوند (حدود 12.5 کیلوگرم) به وزنش اضافه شد ولی به گفته خودش مطمئن بود که با انجام زایمان طبیعی تمام وزن اضافی اش را از دست خواهد داد. این نویسنده مطرح در تولد یک سالگی دخترش اعلام کرد که تا حدودی از زایمان طبیعی وحشت داشته اما با زایمان در آب درد زیادی حس نکرده و خیلی خوشحال است که در دام سزارین گرفتار نشده است.

هالی بری و ترس از عواقب سزارین

,این بازیگران از سزارین گریزانند سزارین,بازیگران,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


هالی بری، برنده اسکار و بازیگر هالیوود در دوران بارداری اش اعلام کرد که از زایمان سزارین وحشت دارد و فکر اینکه ممکن است شکمش بعد از زایمان بخیه بخورد او را آزار می دهد.

هرچند این بازیگر سینما به گفته پزشکان و به دلیل وزن بالای نوزاد حق انتخاب سزارین را داشت اما به کمک تکنیک های ریکلسیشن و یوگا توانست زایمان طبیعی و بدون دردی داشته باشد و از این بابت بسیار خوشحال است.
تبلیغات