loading...

مجله تماشاگر:
 محمد نوری برخلاف خیلی ها که هر روز روزشان را با مصاحبه و حاشیه آغاز می کنند، از رسانه گریزان است و شاید همین موضوع باعث شده تا حرف و حدیث های زیادی همیشه پشت سر این بازیکن خوش نقش پرسپولیس باشد.

کاپیتان سرخ پوشان که فصل پیش را خوب به پایان نبرد و نتوانست جام جهانی را تجربه کند، قصد دارد یکی از بازیکنان تیم ملی در جام ملت های آسیا باشد. با محمد نوری در حاشیه تمرین پرسپولیس صحبت کردیم و او از دوران سربازی اش، علی کریمی، قراردادش با پرسپولیس و همچنین کروش با ما صحبت کرد. با هم مصاحبه کاپیتان کم حرف پرسپولیس را می خوانیم.

پرسپولیس -93 را چطور می بینید؟

- به نظر من فصل جدید برای پرسپولیس یک فصل خوب و موفقی خواهد بود. خوشبختانه باشگاه توانست اکثر بازیکنان فصل گذشته را حفظ کرده و با اضافه کردن چند بازیکن جدید خواسته های کادر فنی را برآورده کند. من به شخصه به پرسپولیس امسال خوشبین هستم و امیدوارم سال خوبی داشته باشیم.

اگر قرار به مقایسه باشد فکر می کنید پرسپولیس امسال از سال گذشته بهتر است یا نه؟

- قطعا وقتی بازیکنان یک فصل در کنار هم بازی کرده اند و به درک متقابل از یکدیگر در طول یک فصل رسیده اند، در فصل جدید این هماهنگی و درک متقابل تقویت می شود؛ بنابراین فکر می کنم امسال از سال پیش نتایج بهتری بگیریم. هر چند که بازی ها را با یک مساوی آغاز کردیم. به نظر من یک تیم وقتی در اسکلتش دست نمی برد بهتر می تواند در مسابقات ظاهر شود.

,گفتگو با کاپیتان کم حرف پرسپولیس محمد نوری,مصاحبه,پرسپولیس,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


به نظر محمد نوری یک بازیکن چطور می تواند در باشگاهی چون پرسپولیس ماندگار شود؟

- اینکه یک بازیکن بتواند در باشگاهش سال ها دوام بیاورد خیلی سخت است و باید آیتم های زیادی را برای ماندگار شدن در یک باشگاه در نظر بگیریم. من بیش از 5 سال است که در پرسپولیس دوام آورده ام. در این 5 سال فشار روحی و روانی زیادی را تحمل کرده ام. وقتی شما در باشگاهی چون پرسپولیس بازی می کنید، مردم از شما توقع دیگری دارند تا در باشگاهی که تماشاگر ندارد یا خیلی توی چشم نیست. در این 5 سال مردم از من توقع داشتند همیشه بهترین باشم.

از حضور در پرسپولیس خسته نشدی؟

- من از بچگی پرسپولیس را دوست داشتم و واقعا از حضور در این تیم به خودم می بالم. همیشه محبت مردم را دیده ام و آنها در کنار من و تیم بوده اند. شاید اگر در تیم دیگری بودم نمی توانستم به این شکل کار کنم. درست است یک بازیکن در پرسپولیس جو روحی و روانی زیادی را تحمل می کند اما حضور هواداران همیشه به لحاظ روحی به من کمک زیادی کرده است. به شخصه دوست دارم تا آخر عمر فوتبالم در پرسپولیس بمانم.

فکر می کنی بتوانی تا آخر فوتبالت در پرسپولیس دوام بیاوری؟

- تا جایی که بتوانم و قدرت داشته باشم دوست دارم در پرسپولیس فوتبالم را تمام کنم اما اگر روزی مرا نخواهند یا از لحاظ فنی نتوانم به تیم محبوبم کمک کنم، خیلی راحت جدا می شوم. پرسپولیس باشگاهی است که بازیکنان بزرگی در آن بازی کرده اند و برای همین از بچگی دوست داشتم در چنین باشگاهی فوتبال بازی کنم. خوشحالم که در پرسپولیس یک قهرمانی و یک نایب قهرمانی به دست آورده ام و نظر مردم روی من مثبت است.

اما گفته می شود دو مرتبه با قلعه نویی برای رفتن به استقلال مذاکره داشته ای؟

- در مورد فصل نقل و انتقالات صحبتی ندارم چرا که در این فصل خیلی از باشگاه ها به بازیکنان پیشنهاد می دهند. فعلا که می بینید در پرسپولیس هستم.

پس از باشگاه هایی چون استقلال و تراکتورسازی پیشنهاد داشته ای؟

- هر بازیکنی در فصل نقل و انتقالات پیشنهاداتی دارد و این دلیل نمی شود که بگوییم این بازیکن بی تعصب است یا اینکه چرا مذاکره کرده است. من از مربیانی که در فصل نقل و انتقالات با من تماس گرفته اند تشکر می کنم و به آنها هم زمانی که با من تماس گرفتند گفتم که دوست دارم در اختیار پرسپولیس باشم مگر اینکه مرا نخواهند. هیچ زمان نخواستم از پرسپولیس جدا شوم چرا که معتقدم در زندگی نباید دنده عقب بروم. برای کمک به پرسپولیس همه کار می کنم.

محمد نوری تا حالا پیشنهاد از اروپا هم داشته است؟

- پیشنهاد اروپایی تا حالا نداشته ام و فقط پیشنهاداتی از قطر و امارات داشته ام. خیلی علاقه به بازارگرمی و شایعه پراکنی ندارم.

اما خیلی ها با همین شایعه پراکنی ها رقم قراردادشان را بالا می برند.

- تا حالا در مورد پیشنهاداتم بازارگرمی نکرده ام و هرگز دروغ نگفته ام. متاسفانه خیلی ها به دروغ می گویند از فلان کشور پیشنهاد دارند در صورتی که نه کسی به آنها پیشنهاد داده و نه چنین چیزی بوده است. خیلی دنبال بازارگرمی نیستم. البته باید بگویم که پیشنهادات خوبی از داخل کشور داشته ام که در نهایت قبول نکردم.

تو هم مانند خیلی از بازیکنان که پیشنهادی ندارند و می گویند که به خاطر پرسپولیس و استقلال پیشنهاداتشان را رد کرده اند، پیشنهادهای کشورهای عربی را قبول نکردی؟

- نه اینطوری که می گویید نیست. من دو بار از قطر و امارات پیشنهاد داشتم که یکسری به خاطر سربازی نتوانستم بروم و سری بعد هم به دلیل اینکه لیگ امارات به اسم لیگ خلیج عربی نام گذاری شد نتوانستم به لیگ امارات بروم.

قبول داری محمدنوری در چند سال اخیر در فوتبالش نوسان زیادی داشته است؟

- بله قبول دارم نوسان زیادی داشته ام و دلیل آن هم تغییر پست من بوده است. من همیشه از اول فوتبالم به عنوان بازیکن پشت فوروارد بازی می کردم اما به تشخیص سرمربی تیم در بعضی مواقع به عنوان هافبک دفاعی و کناری به کار گرفته شده ام و وقتی یک بازیکن یکی خط عقب می آید، شرایط فنی اش هم تغییر می کند. سر همین موضوع می گویند که دچار نوسان شده ام که خودم هم همین موضوع را قبول دارم و وقتی پستم تغییر می کند، فوتبالم هم دچار نوسان می شود.

جدا از تغییر پست قبول داری از لحاظ فنی هم دچار افت شده ای؟

- این موضوع یک بحث فنی می طلبد که باید ساعت ها در مورد آن صحبت کرد اما به طور کلی باید بگویم که 9-8 سال است که برای تیم ملی بازی می کنم و حضور در باشگاه بزرگی چون پرسپولیس هم که همه تو را زیر ذره بین قرار می دهند باعث شده که خسته باشم. وقتی در پرسپولیس بازی می کنی و همه بازی هایتان پخش مستقیم است همه توقع دارند یا 100 باشی.

,گفتگو با کاپیتان کم حرف پرسپولیس محمد نوری,مصاحبه,پرسپولیس,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


به نظر می رسد محمد نوری درخصوص تیم ملی خیلی خوش شانس نیست، جام جهانی برزیل را هم از دست دادی...

- من در زمان مربیگری قلعه نویی در جام ملت های مالزی حضور داشتم اما در آخرین لحظات از لیست بیرون آمدم. قلعه نویی به من اعتقاد داشت و فوتبال مرا می پسندید که البته فکر می کنم آن زمان چون 23 ساله بودم تشخیص دادند که از لیست بیرون بیایم. من هم خیلی ناراحت نشدم چرا که به آینده امیدوار بودم. در زمان دایی هم چند بازی برای تیم ملی انجام دادم و فکر می کنم از آن زمان علی دایی به فوتبال من اعتقاد پیدا کرده است. در زمان جام ملت های قطر که سرمربی تیم ملی افشین قطبی بود برای تیم ملی بازی کردم، گل هم زدم. دوست داشتم در این جام جهانی هم بازی کنم اما چون در پرسپولیس کم بازی می کردم، کی روش مرا خط زد.

اگر کی روش قراردادش را با تیم ملی تمدید کند، فکر می کنی شانس حضور در تیم ملی را داشته باشی؟

- کروش همیشه به من اعتقاد داشته و فکر می کنم به دلیل اینکه در چهار بازی آخر پرسپولیس کم بازی کرده ام مرا خط زد وگرنه می توانستم یکی از بازیکنان حاضر در جام جهانی باشم. می خواهم این فصل آنقدر خوب بازی کنم تا بتوانم جزو نفرات ثابت تیم ملی در جام ملت های آسیا در استرالیا باشم.

درخصوص کی روش بحث های زیادی در این مدت مطرح است. به نظر تو که با او کار کرده ای ارزش کی روش برای فوتبال ما 30-20 میلیارد است و او می تواند برای فوتبال ایران مفید باشد؟

- در مورد کی روش نیازی به تعریف و تمجید من نیست؛ اینکه او مربی بزرگی است مشخص است. مربی که در منچستر و رئال مادرید کار کرده نیاز به تعریف ما ندارد. من با کی روش کار کرده ام و تفکر و تمرینات او را فوق العاده می دانم.

فکر می کنم اگر محمد نوری چند سال پیش فوتبالش را در سپاهان ادامه می داد می توانست نسبت به پرسپولیس موفق تر باشد؟

- من فوتبالم را مدیون سپاهان هستم و در سپاهان بود که فوتبال من دیده شد. من دو سال برای سپاهان بازی کردم و در آن دو سال 8 گل برای این تیم به ثمر رساندم اما در سه سال اول حضورم در پرسپولیس 37 گل و پاس گل برای این تیم در کارنامه ام ثبت شد؛ پس می بینید که موفقیتم در پرسپولیس چندین برابر سپاهان بود.

قبول داری در این چند سال اخیر خیلی توی چشم نیستی؟

- به خاطر اینکه خیلی اهل حاشیه و مصاحبه نیستم و چون حاشیه ندارم شاید کمتر دیده می شوم. در پرسپولیس خیلی ها به حاشیه ها نگاه می کنند وگرنه من جزو اولین هافبک های گلزن در تاریخ پرسپولیس هستم.

پس دلیل دیده نشدنت را فقط به حاشیه ها مرتبط می دانی نه مسائل فنی.

- به نظر من رسانه ها روی عملکرد بازیکنان تاثیر زیادی دارند و نمی شود این موضوع را کتمان کرد اما شخصیت من طوری است که خیلی اهل مسائل حاشیه ای نیستم. دوستان زیادی در مطبوعات دارم اما ترجیح می دهم تمرکز و فکرم را روی بازی بگذارم تا مصاحبه کردن و حاشیه های مرسومی که همه می دانیم وجود دارد.

قبول داری خیلی از فوتبالیست ها با مصاحبه کردن و حاشیه داشتن، عمر فوتبالی شان را زیاد می کنند.

- من در حال حاضر کاپیتان پرسپولیس هستم و وظیفه سنگینی برعهده دارم و معتقدم نمی شود هر دقیقه مصاحبه کرد. من سعی می کنم همیشه از رسانه ها دوری کنم و برای همین زیاد اهل مصاحبه کردن نیستم.

بابت این مصاحبه نکردن ها ضرر هم کرده ای؟

- بله؛ اما برای من مهم نیست که بابت مصاحبه نکردن و حاشیه نداشتن ضرر کنم چون شخصیتا آدم رسانه ای نیست.

محمدنوری چقدر از این فوتبال درآمد داشته و چقدر ضرر کرده است؟

- من خیلی از این فوتبال طلب دارم و تقریبا در هر باشگاهی که بوده ام 20 درصد از پولم را نداده اند و چون شرایط طوری نبوده که بتوانم این طلب ها را وصول کنم، پیگیر هم نبودم. امیدوارم شفاف سازی هایی که سازمان لیگ انجام داده باعث شود تا نه تنها درآمد بازیکنان شفاف شود بلکه دریافتی بازیکنان از باشگاه ها شفاف سازی گردد.

,گفتگو با کاپیتان کم حرف پرسپولیس محمد نوری,مصاحبه,پرسپولیس,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


به طور میانگین چقدر از باشگاه ها که در آنها بازی کرده ای طلب داری؟

- علاقه ای ندارم رقم بگویم. حرف زدن در مورد چیزی که گذشته فایده ای ندارد.

تو به عنوان بازیکنی که در اوج مجبور شدی خدمت سربازی ات را سپری کنی، در مورد باشگاه های نظامی که حاصل دسترنج دیگر تیم ها را استفاده می کنند، چیست؟

- این موضوع قطعا به ضرر باشگاه هایی است که این بازیکنان را پرورش داده اند. به نظر من باید یک کار اصولی روی بحث بازیکنان سرباز صورت بگیرد تا هر باشگاه بتواند از 2 تا 3 سرباز استفاده کند. به نظر من بحث جعل کارت های معافی هم به دلیل همین قانون اشتباه است. بازیکنانی که چنین تخلفاتی کرده اند خیلی مقصر نیستند. اگر هر باشگاه بتواند دو یا سه سرباز در اختیار داشته باشد، دیگر چنین اتفاقاتی رخ نمی دهد.

خود تو به عنوان یک بازیکن که سربازی رفته چقدر از این بابت ضرر کرده ای؟

- فکر کنم من بیشتر از همه ضرر کرده ام؛ چرا که 7 سال پیش به دلیل مشمول بودنم یک میلیون دلار ضرر کردم.

چرا؟

- زمانی که برای سربازی به صباباتری رفتم، باشگاه الظفره امارات حاضر بود سالی 500 هزار دلار با من قرارداد ببندد و پیشنهادشان هم 2 سال بود. من نه تنها از نظر مالی در آن زمان ضرر کردم بلکه به جای 2 سال، 3 سال سربازی ام طول کشید. مسئولان باشگاه صباباتری طوری طول دادند که سربازی من 3 ساله شد.

دوران سربازی برای یک فوتبالیست چطور می گذرد؟

- باور کنید آن زمان مثل کابوس برای من گذشت. فکر کنید بازیکن تیم ملی باشی و در اوج فوتبالتان که همه به شما توجه می کنند باید با سر کچل به خدمت سربازی بروی. اوایل سربازی ام خیلی به من سخت گذشت. البته مسئولان پادگان آموزشی در آن مدت خیلی به ما احترام گذاشتند اما تصور کنید بازیکن تیم ملی باید رژه نظامی و کارهایی از این قبیل را انجام دهد!

کدام قسمت از دوران سربازی ات را هرگز فراموش نمی کنی؟

- سه روز اول کابوس وار بر من گذشت و باورم نمی شد محمد نوری، بازیکن تیم ملی باید پُست بدهد اما کم کم کنار آمدم و شرایط خوب گذشت تا دو ماه آموزشی ام تمام شد.

در بحث جعل کارت های معافی به نظرتو بازیکن مقصر است یا باشگاه؟

- بازیکن جوان است و دوست دارد به فوتبالش ادامه دهد. به نظر من آنها گول خورده اند و کسی که به آنها پیشنهاد داده و از آنها پول گرفته باعث شده تا این بازیکنان هم فکر کنند مشکل شان حل شده. به نظر من باید به این موضوع منطقی فکر کرد و به دنبال منبع اصلی ماجرا بود نه حذف بازیکنان. این مشکلی نیست که حل نشود و آنها اشتباه کرده اند و به خاطر اینکه زحمت می کشند و فوتبال بازی می کنند تا دل مردم شاد شود، باید با آنها برخورد مناسبی شود.

چرا در جامعه ما اینقدر بحث قرارداد بازیکنان مطرح است و از سوی مردم دنبال می شود؟

- متاسفانه یکسری جریانات را طوری پیش بردند تا همه فکر کنند فقط فوتبالیست ها پول های میلیاردی می گیرند، در صورتی که این موضوع اصلا صحت ندارد. کسانی که به دنبال ارقام قرارداد فوتبالیست ها هستند بروند قرارداد بازیکنان والیبال و بسکتبال را هم ببینند که به اندازه فوتبالیست ها می گیرند و مالیات هم نمی دهند.

تو به عنوان یکی از فوتبالیست های گرانقیمت چقدر از مبلغ قراردادت را دریافت می کنی؟

- من و خیلی از فوتبالیست ها عملا سالی 20 تا 30 درصد از قراردادمان را نمی گیریم. شما جریمه ها را هم به این موضوع اضافه کنید؛ عملا می بینید که در طول فصل، 40 درصد از قراردادمان را هم دریافت نمی کنیم اما جو را طوری خراب کرده اند که فکر می کنند همه فوتبالیست ها میلیاردر هستند.

گویا با باشگاه پرسپولیس دو قرارداد بسته بودی و این موضوع برای تو مشکلاتی به وجود آورد؟

- اصلا چنین چیزی صحت ندارد و قرارداد من شفاف بود. نه زیرمیزی دادند و نه زیرمیزی گرفتم. خدا را شکر همیشه شفاف عمل کرده ام. امسال هم بازیکنان به خاطر پرسپولیس همه تخفیف دادند و قراردادها همه زیر میلیارد بود و خیلی از بازیکنان 400 تا 500 میلیون به باشگاه تخفیف دادند.

فصل پیش بازیکنان پرسپولیس مصاحبه کردند و گفتند برای نان شبشان هم مانده اند و این موضوع باعث انتقادهای زیادی از شما شد.

- اصلا چنین چیزی صحت ندارد. بحث ما این بود که قراردادی که بسته می شود باید به آن متعهد باشند. وقتی می گویند 100 هزار تومان می دهیم، نباید 20 هزار تومان بدهند. این رفتار درست نیست و اعتراض بازیکنان هم به این موضوع بود وگرنه کسی برای نان شبش نمانده است.

اکثر فوتبالیست ها خرج چند خانواده را می دهند اما به چشم نمی آید. خدا را شکر که بستری فراهم شده تا به افراد نیازمند کمک کنیم. بحث همه ما عمل کردن به تعهدشان بود و دیدید که نه اعتصابی در کار بود و نه بحث دیگری و توانستیم نایب قهرمان شویم. به اعتقاد من با شرایطی که فصل پیش داشتیم بهترین نتایج تاریخ باشگاه پرسپولیس را رقم زدیم.

چقدر مطمئنی که امسال باشگاه به تعهداتش عمل کند؟

- رحیمی آمده تا به پرسپولیس کمک کند و همه تلاش می کنند تا مشکلات برطرف شود. درست است که پول پارسال ما را هنوز تسویه نکرده اند و پول امسال را هم هنوز نداده اند اما باشگاه قول داده تا به تعهداتش عمل کند. برای پاک کردن بدهی های پرسپولیس چند سالی باید صبر کرد.

یعنی امسال شاهد اعتصاب و مصاحبه های آنچنانی نیستیم؟

- هر کاری بکنیم یک حرفی درمی آورند. امسال شرایط قراردادی بازیکنان خوب بود و جو خوبی در تیم حاکم است. دیگر قراردادها متمم ندارد و خود من هم خیلی به دنبال بحث رقم قرارداد نبودم. قراردادم را سفید امضا کردم تا هر چه خود آقای دایی صلاح دانستند در آن بنویسند.

,گفتگو با کاپیتان کم حرف پرسپولیس محمد نوری,مصاحبه,پرسپولیس,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


به نظر می رسید با دایی اختلاف سلیقه داری اما در نهایت در پرسپولیس ماندی.

- من در تیم ملی و پرسپولیس با علی دایی کار کردم و او جزو اشخاص مورد علاقه من است. امسال هم او روی من حساب کرده و من می خواهم به علی دایی کمک کنم. متاسفانه چون زیاد اهل مصاحبه نیستم شایعه های زیادی برای من درست می کنند.

نظرت در مورد خداحافظی علی کریمی چیست؟

- علی آقا کاپیتان من بوده و علاقه زیادی به او داشتم. به نظرم علی کریمی می توانست دو سه سال دیگر بازی کند. در مدتی که با علی کریمی همبازی بودم، چیزی جز خوبی از او ندیدم و امیدوارم تجربیاتش را در مربیگری در اختیار جوانان بگذارد.

به نظر تو علی کریمی در پرسپولیس از فوتبال خداحافظی می کرد، بهتر نبود؟

- همه فوتبالیست ها دوست دارند در تیم محبوبشان از فوتبال خداحافظی کنند. من هم مثل خیلی ها دوست داشتم او در پرسپولیس از فوتبال خداحافظی می کرد. فوتبال حرفه ای است و خود علی کریمی که افتخارات زیادی را به دست آورده این موضوع را می داند که بعضی وقت ها نمی شود در تیم محبوبت از فوتبال خداحافظی کنی؛ مانند رائول که نتوانست در رئال از فوتبال خداحافظی کند.

چقدر بابت لباس و تیپت در ماه هزینه می کنی؟

- هزینه زیادی نمی کنم اما طرفدار چند برند خاص هستم و دوست دارم هر لباس جدیدی که می آید بپوشم. برایم مهم است که چطور لباس بپوشم اما نمی توانم رقم مشخصی را به شما بگویم. علاقه ام به مد 50-50 است.

تا حالا شده پیشنهاد بازی در فیلم یا سریال داشته باشی؟

- بله؛ پیشنهاد داشتم ولی چون قبول نکردم نمی خواهم اسم ببرم. یکی از کارگردانان معروف سینما پیشنهاد بازی در فیلمش را به من داد اما چون توانایی اش را نداشتم، قبول نکردم.

قول قهرمانی را به هواداران می دهی؟

- تمام تلاشمان را می کنیم تا دل هواداران را شاد کنیم. پرسپولیس امسال پتانسیل قهرمانی را دارد و امیدوارم روزهای خوبی برای ما رقم بخورد.
تبلیغات