تماشاگران امروز: در مجله های گاسیپ خارجی، همیشه اطلاعات جالبی درباره بازیگران و شرط و شروطشان هنگام عقد قراردادهای سینمایی وجود دارد. اینکه فلان بازیگر چه نظری درباره پوستر فیلم دارد، دیگری باید چه ساعتی قهوه تازه دم بنوشد و آن یکی اسمش در تیتراژ چگونه برده شود.

مثلا دیگر همه می دانند که کریستین بیل شرط می گذارد که روی پوستر فیلم از چشم راستش استفاده شود چون چشم چپش به عقیده خودش خوش فرم نیست یا نیکلاس کیج تاکید دارد که روی پوستر فیلم هایی که در آن بازی می کند، حتما آتش هم استفاده شود اما این ادا و اطوارها فقط برای بازیگران مطرح خارجی نیست. در سینمای خودمان هم بازیگران هر کدام شرط و شروط و عادت هایی دارند که البته جزو رازهای مگوی گروه های سینمایی محسوب می شود. بد نیست شرط و شروط هنرپیشه های ایرانی را بدانید.

1- فرامرز قریبیان

اگرچه قریبیان یکی از بازیگران بزرگ سینمای ایران است اما برای او از همان ابتدا مهم بوده که در کجای تیتراژ جای دارد. او چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب یک شرط برای حضور در یک فیلم به عنوان بازیگر داشت و آن این بود که نامش در تیتراژ، اول از همه بیاید. او این درخواست را فارغ از اندازه و زمان تعلق گرفته به نقش مربوطه داشت و گویا هنوز هم دارد.

,این ستاره ها عادت دارند که ... چهره ها,بازیگران ایرانی,ستاره ها,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


2- عزت الله انتظامی

عزت خان از همان ابتدا زندگی سالمی داشته، برای همین هم همه گروه های سینمایی که با او کار کرده اند می دانستند که او شام، باید نان و پنیر و سبزی بخورد و این عادت استاد را رعایت می کردند. انتظامی خودش هم به این موضوع تاکید دارد که اگر سر فیلمبرداری در زمانی حضور داشت که باید شام می خورد، نان و پنیر و سبزی اش باید به راه باشد.

3- فریبرز عرب نیا

گویا او مدت هاست برای پروژه های بلندمدت، یک شرط دارد و آن اینکه هفته ای یک روز تعطیل باشد تا بتواند این زمان را با پسرش بگذراند. البته شنیده می شود چنین شرطی را او برای حضور در فیلم «چ» با تهیه کننده گذاشته بود و ابراهیم حاتمی کیا هم وقتی چنین موردی را فهمید، کلی دلخور شد.

4- آتیلا پسیانی

پسیانی یکی از جدی ترین بازیگران مرد است، شنیده می شود او از همان ابتدا شرط می کند که روزی 12 ساعت کار خواهد کرد و بیشتر از این تایم، سر صحنه نمی ماند حتی اگر گروه همه برای ادامه فیلمبرداری آماده باشند، او لباسش را عوض می کند و می رود.

5- نیکی کریمی

خانم کریمی یک قهوه خور حرفه ای است. می گویند گروه هایی که با او کار می کنند باید بدانند او دقیقا چه نوع قهوه ای را با چه نوع دم کردنی می نوشد و برای او فراهم کنند. گویا او قهوه خاصی مد نظرش است و البته که بچه های تدارکات هم معمولا این را می دانند.

,این ستاره ها عادت دارند که ... چهره ها,بازیگران ایرانی,ستاره ها,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


6- بهنوش بختیاری

بختیاری یک دفترچه دارد که همیشه همراهش است. او تمام شوخی ها و تکیه کلام هایی که احساس می کند بامزه هستند در آن یادداشت می کند و می گویند عادت دارد سر صحنه فیلمبرداری به غیر از فیلمنامه گاهی به این دفترچه مراجعه کند و شوخی هایی که دوست دارد، لابلای دیالوگ هایش می گوید و البته نویسنده ها را هم کمی شاکی می کند.

7- کوروش تهامی

تهامی جزو بازیگرانی است که خیلی به تغذیه و رژیم غذایی خاص خودش پایبند است. او برای حفظ رژیمش و البته برای اینکه گروه هم خیلی به زحمت نیفتند، از همان اول می گوید که هر روز جوجه کباب می خورد تا هم رژیمش را حفظ کند و هم بچه های پشت صحنه مجبور نباشند هر روز برای او غذای خاصش را تدارک ببینند.

8- فتحعلی اویسی

اویسی سر صحنه به متن چندان وفادار نیست. او وقتی جلوی دوربین قرار می گیرد هر آن چیزی که صلاح می داند می گوید و البته اصولا زمانی خیلی بیشتر از آنچه قرار است، دیالوگ می گوید و البته خیلی هم خوشش نمی آید موقع «دیالوگ گویی» کسی کات بدهد یا بازیگر روبرو وسط حرفش بپرد. شاید برای همین اینقدر دیالوگ هایش بامزه است.

9- اکبر عبدی

شنیده می شود بیشتر مواقع راننده جلوی در خانه او می خوابد تا بتواند بالاخره او را به سر صحنه بیاورد. گویا عبدی خیلی هم به سیراب شیردان از یک طباخی قدیمی در جنوب تهران علاقه دارد و بچه های تدارکات اگر سیرابی را برسانند بارک الله دارند.

10- جواد رضویان

این بازیگر سال هاست که گیاهخوار است. به همین دلیل گفته می شود او در صحنه فیلمبرداری لب به غذا نمی زند و همه می دانند باید غذایی متناسب با سبک تغذیه او فراهم کنند. البته شنیده می شود او گاهی خودش غذا همراه می برد تا گروه را به زحمت نیندازد.

,این ستاره ها عادت دارند که ... چهره ها,بازیگران ایرانی,ستاره ها,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها


11- محمدرضا گلزار

اولا او تنها در صورتی در فیلمی ظاهر می شود که نقش اصلی باشد و بتواند حداقل در 80 درصد فیلم حضور داشته باشد، لباس هایش را هم خودش انتخاب می کند و حاضر نیست بازیگردان داشته باشد. روایت است که سر فیلم «گل یخ» کیومرث پور احمد، گلزار حاضر نشد با گلاب آدینه که بازیگردان این کار بود، همکاری کند.

12- هدیه تهرانی

خانم تهرانی با شرایطی که دارد اجازه نمی دهد خیلی از تهیه کننده ها و کارگردان ها اصلا فکر همکاری به سرشان بزند. در مورد خانم تهرانی می گویند که خیلی وقت ها نسبت به فیلمنامه هم نظر و ایده دارد که معلوم است خیلی از کارگردان ها را خوش نیاید. اقتدار خانم بازیگر در صحنه را هم اگر اضافه کنید، ماجرا دستتان خواهد آمد.

13- افسانه بایگان

می گویند برای بایگان بسیار مهم است که در لوکیشن فیلمبرداری، مکانی تمیز و ساکت به عنوان نمازخانه وجود داشته باشد. او عادت دارد سر اذان نماز بخواند و مناجات کند و معتقد است باید به این شرایط او احترام بگذارند.

14- پولاد کیمیایی

او بیشتر با فیلم های پدرش دیده شده اما گویا طبق عادت همان فیلم ها، علاقه ای ندارد در فیلم ها کتک خور باشد و ترجیح می دهد نمادی از قدرت به نظر برسد. مسعودخان کیمیایی نقش قهرمان های فیلم هایش را به پولاد سپرد و البته حواسش بود که او کتک نخورد و «بدمن» نباشد.

15- الناز شاکردوست

گویا شاکردوست هم خط قرمزهایی دارد. مثلا چندتا بازیگر زن جوان هستند که او ترجیح می دهد با آنها همبازی نشود و البته کارگردان ها و تهیه کنندگانی که سراغ الناز می روند، این را می دانند. در اصل این موضوع، یک شرط نانوشته و ناگفته است.

,این ستاره ها عادت دارند که ... چهره ها,بازیگران ایرانی,ستاره ها,بیوگرافی بازیگران و هنرپیشه ها

تبلیغات