آکاایران : امپراتوری های قدیم در اکثر مواقع چهره یک زن قدرتمند را در خود می بیند . زنی که با تلاش فراوان قصد دارد کارهای سیاسی و مهمی در امور کشور انجام بدهد و بتواند یکی از اصلی ترین مهره های حکومتی دوران خود شود ، یکی از این زنان خرم سلطان همسر محبوب سلطان سلیمان است . چندی پیش سریالی به نام حریم سلطان پیرامون زندگی این شخص توسط کشور ترکیه ساخته شد و ما هم برای اینکه شما بیشتر با این بانوی عثمانی آشنا شوید مقاله ای با عنوان زندگی و چهره واقعی خرم سلطان در واقعیت را آماده کرده ایم که امیدواریم با خواندنش به معلومات شما اضافه شود . پس با ما در این قسمت از سایت بیوگرافی آکاایران همراه باشید.
زندگی و چهره واقعی خرم سلطان در واقعیت! + عکس - بیوگرافی بازیگران | بیوگرافی هنرپیشه ها

خرم سلطان

 
خرم سلطان (۱۵۰۶ – ۱۵ آوریل ۱۵۵۸) با نام اصلی روکسلانا یا الکساندرا لیسوفسکا همسر محبوب و قانونی سلطان سلیمان بود. خرم احتمالاً دختر کشیشی ارتودکس از اوکراین بود...
 
خرم سلطان (۱۵۰۶ – ۱۵ آوریل ۱۵۵۸) با نام اصلی روکسلانا یا الکساندرا لیسوفسکا همسر محبوب  و قانونی سلطان سلیمان بود. خرم احتمالاً دختر کشیشی ارتودکس از اوکراین بود. او در روهاتین، در ۶۸ کیلومتری جنوب شرقی لووف زاده شد.
در دههٔ ۱۵۲۰ در یکی از یورش های مکرر تاتارهای کریمه به آن منطقه، اسیر و برده شد. احتمالاً ابتدا به بازار برده فروشان کافا و سپس به قسطنطنیه منتقل شد و از آنجا برای حرم سرای سلطان انتخاب شد. او به سرعت مورد توجه سلطان قرار گرفت و حسادت رقبایش را برانگیخت. یک روز سوگلی سلطان، ماه دوران سلطان به شدت با او درگیر شد و به سختی او را کتک زد.
به نقل از آکاایران : سلطان سلیمان که از این قضیه دل آزرده شده بود، ماه دوران سلطان را به همراه شاهزاده مصطفی به مانیسا تبعید کرد. تبعید او در ظاهر به دلیل رسم سنتی تربیت ولیعهد در شهری دیگر، انجام گرفت ولی واقعیت چیز دیگری بود.
با رفتن ماه دوران سلطان، خرم سلطان به سوگلی بی رقیب سلطان یا خاصگی سلطان تبدیل شد. سال ها بعد، به دلیل ترس از شورش (ترسی که احتمالاً خرم سلطان به آن دامن زده بود)، سلطان سلیمان دستور داد تا پسرش مصطفی را خفه کنند و به قتل برسانند. پس از مرگ مصطفی، ماهی دوران موقعیتش در کاخ به عنوان مادر ولیعهد را از دست داد و به بورسا رفت.
نفوذ خرم سلطان بر سلطان سلیمان به سرعت افسانه ای شد. او برای سلطان پنج فرزند به دنیا آورد: محمد، مهرماه، سلیم، بایزید و جهانگیر. با زیر پا گذاشتن عادات و رسوم پیشین، خرم سلطان در نهایت از بردگی خارج شد و به بنده ای آزاد و همسر نکاحی سلطان بدل شد.
 
زندگی و چهره واقعی خرم سلطان در واقعیت! + عکس - بیوگرافی بازیگران | بیوگرافی هنرپیشه ها

چهره واقعی خرم سلطان

 


بدین ترتیب سلیمان قانونی، اولین سلطان امپراتوری عثمانی پس از اورخان غازی شد که همسری رسمی اختیار می کرد. با این ازدواج، موقعیت خرم سلطان در کاخ افزایش یافت و در نهایت با اعمال نفوذ، پسرش سلیم را بر تخت حکومت نشاند.
همچنین خرم سلطان به عنوان مشاور سلطان در امور کشوری عمل می نمود و احتمالاً بر امور خارجی و سیاست های بین المللی امپراتوری عثمانی نیز اعمال نفوذ می کرد.
دو نامه ای که خرم به سیگیسموند دوم اوگوستوس، پادشاه لهستان نوشته بود، هم اکنون نیز موجودند و در طول حیات او، روابط امپراتوری عثمانی با دولت لهستان صلح آمیز بود. برخی از مورخین اعتقاد دارند که خرم سلطان با استفاده از قدرت سلطان سلیمان، حمله های مکرر تاتارهای کریمه به زادگاهش که برای گرفتن برده انجام می گرفت را کنترل کرده بود.

مرگ ابراهیم پاشا

وزیر اعظم ابراهیم پاشا حامی شاهزاده مصطفی بود. ابراهیم پاشا در ۶ مارس ۱۵۳۶، پس از بازگشت خود از سفر عراقین، به قصر دعوت شد و شب در هنگام خواب خفه شد. خرم سلطان یکی از عوامل اصلی مرگ ابراهیم پاشا بوده است. از آنجایی که ابراهیم پاشا از دوران کودکی، دوست و مشاور سلیمان بود، خرم نقش مؤثری در مرگ ابراهیم پاشا داشته است. بااین حال، ابراهیم پاشا با قدرتی که داشت خود را برتر می دید و همچنین اشتباهاتش در امور دولت، عامل دیگری برای مرگش بود. پس از مرگ او، خرم سلطان شروع به مدیریت امور دولت کرد.

زندگی و چهره واقعی خرم سلطان در واقعیت! + عکس - بیوگرافی بازیگران | بیوگرافی هنرپیشه ها

چهره واقعی خرم سلطان

انتصاب شاهزادگان

خرم سلطان در انتصاب شاهزادگان به عنوان والی شهرهای مختلف عثمانی نیز نقش داشته است. در سال ۱۵۴۱، مقام والی مانیسا از شاهزاده مصطفی گرفته شد و به عنوان والی آماسیه منصوب شد. سال بعد، پسرش شاهزاده محمد به عنوان والی مانیسا منصوب شد. در این وضعیت، مردم و سربازان به این موضوع واکنش نشان دادند. سلیمان توضیح داد که شاهزاده مصطفی را برای اطمینان و حفاظت از سرزمین های شرقی به آماسیه فرستاده است و او را به عنوان وارث و ولیعهد خود اعلام کرد. این انتصاب های پی درپی تحت تأثیر و نفوذ خرم سلطان صورت گرفته است. خرم سلطان، برخلاف قوانین، که باید همراه شاهزاده به سانجاق می رفت، در استانبول ماند، اما در زمان های مختلف به بازدید شاهزادگانش می رفت.

خیرات
در کنار دخالت ها و دسیسه های سیاسی اش، خرم سلطانن در انجام امور خیریه نیز دستی داشت و احتمالاً ایفای این نقش را به تقلید از زبیده همسر هارون الرشیدانجام می داد. ساختن مسجد، دو مدرسهء قرآنی، فواره، و بیمارستان زنان در نزدیکی بازار برده فروشی قسطنطنیه از جمله اقدامات خیریهء او به حساب می آیند. او دستور داد تا در نزدیکی مسجد ایاصوفیه، حمامی بنا کنند تا عبادت کنندگان بتوانند از آن استفاده کنند؛ حمامی که امروزه حمام خاصگی خرم سلطان نام دارد. در سال 1552 در بیت المقدس، امارت خاصگی سلطان را بنا کرد تا در میان فقرا و نیازمندان غذای رایگان توزیع کند. وی باعث ان شد که دولت عثمانی به ایران حمله کند همچنین برخی از کارهای قلاب دوزی او (یا حداقل قلاب دوزی های که به سرپرستی او انجام گرفته بود) تاکنون باقی مانده اند؛ از جمله قلاب دوزی هایی که در سال 1547 و 1549 به ترتیب به شاه تهماسب و سیگیسموند دوم اوگوستوس اهدا شد.

زندگی و چهره واقعی خرم سلطان در واقعیت! + عکس - بیوگرافی بازیگران | بیوگرافی هنرپیشه ها

چهره واقعی خرم سلطان

مرگ

خرم سلطان در ۱۵ آوریل ۱۵۵۸ درگذشت و در توربه ای (آرامگاه گنبدی شکل) زینت شده با نفیس ترین کاشی های ایزنیک که طرحی از باغ های بهشت بر روی آن ها نقش بسته است دفن شد.

زندگی و چهره واقعی خرم سلطان در واقعیت! + عکس - بیوگرافی بازیگران | بیوگرافی هنرپیشه ها

چهره واقعی خرم سلطان

 
منبع: asriran.com
گردآوری بیوگرافی اکاایران

 


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

فیلم سلطان ها در زمان های قدیم به صورت عکس , تصاویر خرم سلطان واقعی , خانه حمام از خاصگی خرم , عکس ماهی دوران واقعی , بیوگرافی خرم سلطان , عکس از خرم سلطان , عکس خرم سلطان

تبلیغات