مجله تندرستی: محبوبه بیات بازیگری که این روزها سریال نوشدارو و فیلم سینمایی رسوایی ساخته مسعود ده نمکی را در تلویزیون و روی پرده سینما در حال پخش دارد، یکی از بازیگرانی است که با 64 سال سن، هنوز جزو زنان پرنشاط و جوان به حساب می آید. بسیاری از ما محبوبه بیات را از سال های دور با همین چهره به خاطر می آوریم و برای همین دانستن رموز حفظ جوانی و طراوت این بازیگر قدیمی برای همه ما جالب است. مصاحبه با محبوبه بیات، بیشتر شبیه جلسه مشاوره است. صحبت های او دقیق، موشکافانه و با سند و دلیل است. روش زندگی او شاید برای بعضی ها عجیب باشد ولی او ثابت کرده با همین سب زندگی می شود حداقل 15 سال جوانتر از سن شناسنامه ای باقی ماند و از زندگی لذت برد!

بله، خوب مانده ام!

وقتی خودم را با همدوره ای هایم مقایسه می کنم، به این نتیجه می رسم که خوب مانده ام. آنها از من شکسته تر و فرسوده تر شده اند. من در تمام مراحل زندگی ام سعی کرده ام از چیزهایی که به قول معروف باعث خراب شدن و پژمرده شدن می شوند دوری کنم. به نظر من مسائل روحی و روانی بیش از هر چیزی انسان ها را از بین می برد و روی زیبایی ظاهرشان تاثیرات منفی می گذارد.

محبوبه بیات


مشکلات را جدی نمی گیرم


من در زندگی ام روزهای بسیار ترسناکی را از سر گذرانده ام و با مشکلات زیادی روبرو شده ام اما همیشه بر این باور بودم که انسان وقتی به دنیا می آید، سرنوشتش از قبل مشخص شده و ما باید روزهایمان را طی کنیم و از اتفاقاتی که رخ می دهد درس بگیریم. به همین دلیل است که من در برابر مشکلات زیاد تقلا و مقاومت نمی کنم و وقتی درد یا غصه ای سر راهم قرار می گیرد خودم را به هر آب و آتشی نمی زنم که همه چیز را درست کنم.

فقط روغن حیوانی

من اصلا اهل رژیم گرفتن نیستم. همه چیز می خورم اما همیشه حواسم هست که به اندازه غذا بخورم. یک بشقاب کوچک از یک دیس همان طعمی را دارد که تمام محتویات دیس؛ پس لازم نیست پرخوری کنیم و ته هر چیزی را دربیاوریم. یکی از نکات تغذیه ای که رعایت می کنم این است که نه اهل خوردن روغن مایع هستم نه روغن های نباتیدیگر. سال هاست که با روغن حیوانی و کره غذا درست می کنم. پدرم هم همینطور بود؛ حتی یک بار هم دستش به حلب روغن نباتی نخورد. تا سالگی هم حتی یک بار به دکتر نرفت و صحیح و سالم زندگی کرد.

آبگوشت با ترشی

یکی از مشکلاتی که جوانان امروز دارند این است که نمی دانند چطور باید غذا بخورند. افراد این روزها غذاهای چرب می خورند اما به این فکر نمی کنند که باید در کنار این غذای چرب، چیزی بخورند که آن را خنثی کند. قدیمی ها کنار هر کاسه آبگوشت شان یک کاسه ترشی می خوردند یا بعضی غذاهایشان را با سرکه سرو می کردند تا چربی، آزارشان ندهد.

ادویه ها و خواص آن

این روزها زیاد شنیده می شود که می گویند غذاهایتان را بدون ادویه بخورید. اتفاقا به نظر من ادویه های خالص کمک قابل توجهی به سلامت انسان ها می کنند. من در تمام غذاهایم ادویه هایی مثل زنجبیل، زردچوبه، فلفل، دارچین و ... می ریزم. اینها برای سلامتی مفیدند و برای بهبود بعضی از بیماری ها تاثیر معجزه آسایی دارند.

مزه های ناسالم

مزه های کنار سفره که معمولا برای دسر یا چاشنی غذا مصرف می شوند بسیار عجیب و غریب است. انواع سس، شیرینی، کارامل، ژله و ... سر سفره ها باعث می شود افراد چاق شوند یا مرض قند بگیرند اما ما در گذشته ها مزه ها ودسرهای مخصوص به خودمان را داشتیم. انواع میوه، ترشی، سبزی خوردن، آب دوغ خیار و ... پیش غذا و دسرمان را تشکیل می دادند.

محبوبه بیات,محبوبه بیات ویکیپدیا,محبوبه بیات در امتداد شب


این قرص های اعصاب

من جزو انسان هایی به حساب می آیم که برخلاف ظاهر قوی، از نظر عاطفی بسیار آسیب پذیر هستم. من حتی اگر در تلویزیون ببینم یک کودک آفریقایی گرسنگی می کشد تا چند روز نمی توانم غذا بخورم. ما باید یاد بگیریم در زمان سختی، به جای پناه بردن به قرص های اعصاب، کمی به طبیعت فکر کنیم. زیر باران برویم، با گیاهان حرف بزنیم و از طبیعت لذت ببریم. مردم ما این روزها آنقدر درگیر مشکلات شخصی خودشان هستند که یادشان می رود از خوشی ها و آفریده های خدا لذت ببرند، برای همین ناشادی دلشان، روی صورتشان تاثیر می گذارد.

ورزش زندگی من است

ورزش مورد علاقه من یوگا است، البته نه یوگای بدنی، بیشتر یوگای ذهنی انجام می دهم که به من آرامش وصف ناشدنی می دهد. این ورزش بدن من را سرشار از انرژی می کند. من اگر توانایی بدنی بیشتری داشتم قطعا ورزش های فیزیکی زیادی انجام می دادم.

مقابله با بی خوابی

زمانی که بی خوابی به سرم می زند یا مشکلاتم زیاد می شود، سعی می کنم کتاب بخوانم. گاهی اوقات که کتاب را دستم می گیرم، اصلا متوجه نمی شوم کی صبح شده. مشکل بی خوابی برای همه به وجود می آید اما اینکه چطور با آن مقابله کنیم پرسش اصلی است. من کتاب خواندن را پیشنهاد می کنم. ممکن است در آ« زمان تمرکز لازم را برای خواندن کتاب های تخصصی نداشته باشیم اما می توانیم با رمان های عامه پسند خودمان را سرگرم کنیم.

نقص هایمان را بپذیریم

هر مسئله ای که آرامش ما را بر هم بزند و از نظر روحی و روانی ما را متشنج کند، به زشتی اظهر و بی نشاطی روح منجر می شود. مهمترین چیز خلق و خوی انسانی است که بتوانیم آن را به کنترل خود دربیاوریم. ما باید بدانیم که نقص داریم. اگر کسی درباره نقص هایمان با ما حرف زد نباید ذره ای ناراحت شویم. هیچ کس روی این کره خاکی بی نقص نیست. این را فراموش نکنیم.

محبوبه بیات,محبوبه بیات ویکیپدیا,محبوبه بیات در امتداد شب


خشم و اضطراب را به زمان بسپارید


در زندگی من به واسطه شغلی که دارم، رنج و اضطراب بسیار زیاد است. من از زمانی که بچه بودم، وقتی در کوچه بازی می کردیم و کسی با زمین خوردن و به وجود آمدن مشکلات گریه می کرد، دعوایش می کردم. الان هم همینطور است. اصلا دوست ندارم کسی در مقابل مشکلات کوتاه بیاید و گریه کند. آدم باید برای مشکلاتش دنبال راه حل باشد. بهترین راه حل این است که همه چیز را به زمان بسپاریم. من هر وقت نتوانم مشکلم را حل کنم، سریع آن را به گذر زمان می سپارم.

فراموش نمی کنم، اما ...

زندگی در حال گذر است؛ برای همین من زمانی که کسی را از دست می دهم سعی می کنم بدون احساس از دست دادن زندگی کنم. من مرگ عزیزان را هیچ گاه فراموش نمی کنم اما اگر بخواهم هر روز به از دست دادن آنها فکر کنم، زندگی برایم غیرممکن می شود. سعی می کنم با یاد و خاطره کسی که از دست داده ام زندگی کنم.

درمان های دارویی


مادرم به درمان های دارویی خیلی اعتقاد داشت. مادرهای امروزی تنها به پر کردن شکم بچه هایشان فکر می کنند؛ در حالی که اینطور نیست. بچه داری مسئولیت های زیادی دارد. مادر من با اینکه سواد دانشگاهی نداشت دو روز در هفته صبح ها به ما خاکشیر و بالهنگ می داد و می گفت بدنتان باید سالم باشد و این معجون میکروب ها را از شما دور می کند. این مسئله باعث شد من تا همین الان هم به جای استفاده از قرص و آمپول از داروهای گیاهی استفاده کنم.

جهان زنده است

هر کس از پدر و مادرش چیزی به ارث می برد. من هم یک چیزی را از مادرم به ارث بردم. اینکه با همه موجودات، نباتات، طبیعت و هر چیزی که خدا آفریده ارتباط برقرار کنم و آنها را زنده بدانم. زمانی که من از دنیا و آدم ها سرخورده می شوم شروع می کنم به دیدن حیوانات و گیاهان.

محبوبه بیات,محبوبه بیات ویکیپدیا,محبوبه بیات در امتداد شب


هله هوله های دوران ما

همه بچه ها دوست دارند هله و هوله بخورند. زمان ما هم همینطور بود اما هله هوله هایی که ما می خوردیم برگه میوه یا دانه های خوراکی و تخمه آفتابگردان تازه بود. به نظر من خوراک هایی مثل اسنک، پفک و مواد شیمیایی دیگری که بچه ها می خورند، خاصیتی که ندارد هیچ، پر از ضرر است.

حسادت پوست را چروک می کند

خیلی وقت ها پیش آمده که می بینم آدم هایی که حسادت دارند و به دیگران بخل می ورزند، صورت های تکیده ای دارند. رنگ و رویشان زرد است و پوست شان شادابی ندارد. بدجنسی روح آدم را آزرده می کند. به نظر من هر کسی توانایی ها و جایگاه خودش را بشناسد، دیگر لازم نیست که به دیگران حسادت کند و مدام در مقام مقایسه با دیگران بلند شود. خودخوری و احساس حقارت از خصیصه هایی است که ممکن است علاوه بر ظاهر، بر باطن جسم هم تاثیر بگذارد.

زیبایی به این نیست که یک نفر چشمان آنچنانی داشته باشد یا مثل بعضی از جوان های امروزی لبانش را پروتز کند و پوستش را بکشد. زیبایی به آن مهری است که ما در قلب دیگران ایجاد می کنیم. ما باید باور کنیم که زیبایی فکر و قلب بیشترین تاثیر را در آدم ها می گذارد. 20 سال قبل، با دختری آشنا شدم که واقعا زیبا نبود. من در نگاه اول احساس کردم اصلا او را دوست ندارم اما یک ساعت گذشت، این دختر به قدری مهربان بود که اگر یک نفر به من می گفت او چه چهره زشتی دارد، نه تنها باورم نمی شد که احساس می کردم دروغ می گوید. چهره زیبا نمی تواند درونز شت را بپوشاند اما وقتی آدمی درونش زیبا باشد، خودبه خود چهره اش شاداب و زیبا می شود.

گردآوری بیوگرافی آکاایران گردآوری بیوگرافی آکاایران

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

تبلیغات