آکاایران: شهر کن مرکز فیلم جهان

ساختمان باشکوهی که امروزه جشنواره فیلم کن کشور فرانسه در آن برگزار می شود  را می توان به نحوی قصر باشکوه کن نامید که از سال ۱۹۸۲ میلادی میزبان این جشنواره بوده است. جالب است بدانید که این بنای دلپذیر تنها برای این که دو هفته در سال میزابان جشنواره باشد و شهر کن مرکز فیلم جهان باشد ساخته شده است و از طرفی می توان به اهمت این جشنواره نیز پی برد. اما در حقیقت فستیوال کن با سایر جشنواره ها تفاوت زیادی دارد. برای اطلاع از جزییات و پیشینه جشنواره کن با الی گشت همراه شوید.

 چگونه شهر کن مرکز فیلم جهان شد؟

آکاایران: چگونه شهر کن مرکز فیلم جهان شد؟

صنعت فیلم سازی

اگر از هالیوود صرف نظر کنیم هیچ شهر دیگری در جهان موجود نیست که صنعت آن اینقدر به فیلم سازی وابسته باشد. اقتصاد محلی منطقه نتها به کمک آن پیشرفت کرد و رونق گرفت بلکه امروزه کاملا به این جشنواره وابسته است. در شهر کن مرکز فیلم جهان پا در هر کافه ای که بگذارید دیوارهایش پر است از عکس های ستارگان فیلم های مشهور، در واقع هیچ راهی موجود نیست که با تماشای این عکس ها حدس بزنید این ستارگان قبلا به این کافه آمده اند یا تنها شخصیت محبوب صاحت کافه و مشتری های همیشگان هستند.

از هر دیدگاهی که به شهر کن مرکز فیلم جهان بنگریم نکته ای عجیب و غریب را خواهیم دید، اگر این ویژگی را در نظر نگیریم کن شهر بسیار دلپذیر و تاریخی در سواحل کشور فرانسه می باشد. محله قدیمی شهر (Le Suquet) مملو است از جاده های پر پیچ و خم، خیابان های مخروطی و خانه های کوچک آرام.از این منطقه ساحل به اندازه تنها ۱۵ دقیقه پیاده روی فاصله دارد، اما با تمام این زیبایی ها هنگامی که صحبت از شهر کن به میان می آید کمتر کسی به چنین خصوصیاتی می اندیشد. در واقع هنگامی که بر فراز قلعه قرون وسطیی شهر کن می ایستیم می توانید آن کنی را که همیشه تصور می کریم را ببینیم. احتمالا شنیده اید که یکی از ویژگی های اصلی جشنواره فرش قرمز آن است که به همین دلیل همان قسمت را رنگ قرمز زده اند تا بازدید کنندگان شهر کن مرکز فیلم جهان اهمیت این منطقه را فراموش نکنند.

از دیگر مواردی که همواره یادآوری اهمیت فیلم برای شهر کن هستند نقاشی ها دیواری سراسر شهر است. این نقاشی ها از سال ۲۰۰۲ توسط هنرمندان بر روی دیوارهای ساختمان ها کشیده شده اند و بازگو کننده عشق میان مردم شهر کن و سینما هستند. این نقاشی ها لزوما تمام جزییات فیلم را ندارند بلکه سعی شده تا به نحوی رنگ و رویی به دیوارهای کهنه شهر ببخشند.

 چگونه شهر کن مرکز فیلم جهان شد؟

فستوال فیلم کن

۷۱ سال از اولین باری که جشنواره بین المللی فیلم کن برگزار شد می گذرد و هنوز هم این واقعه مهم سینمایی یکی از مهم ترین رویدادهای سینمای جهان محسوب می شود. جشنواره های دیگری هستند که قدمت بیشتری دارند و در سال های اخیر رشد قابل توجهی داشته اند اما از نظر تاثیر گذاری بر روی صنعت سینما و اذهان عمومی هیچ کدام قابل مقایسه با این جشنواره نمی باشند. ژان زای، وزیر امور خارجه و آموزش فرانسه در سال ۱۹۳۲، در زمینه ایجاد جشنواره با حمایت اسپانسرهای انگلیسی و آمریکایی تصمیم گرفت. هدف او از تاسیس جشنواره این بود که با جشنواره فیلم ونیز را رقابت کند اما با توجه به فضای غم آلود جهان در آن زمان این تصمیم تحت تاثیر جنگ حهانی دوم قرار گرفت. در واقع اولین جشنواره در سال ۱۹۳۹ میلادی برگزار شد اما تا برپایی آن تا سال ۱۹۴۶ متوقف ماند.

اولین جشنواره باشکوه در سال ۱۹۴۶ برگزار شد و مدت کوتاهی پس از آن به عنوان Festival du film de Cannes شناخته شد. با توجه به مسائل فنی، مانند فیلم هایی که در انتها پخش می شدند  و یا حتی هنگام پخش سرو و ته بودند شور شوق زیادی به این جشنواره نشان داده می شد، جشنواره ای که با ۲۱ کشور در آن به رقابت می پرداختند. Georges Huisman مورخ فرانسوی به عنوان رئیس هیئت منصفه انتخاب شد و ۱۱ فیلم برای جایزه اول نامزد شدند.

 چگونه شهر کن مرکز فیلم جهان شد؟

ساختمانی که امروز جشنواره در آن برگزار می گردد کاخ فستیوال است که ۲۵۰۰۰ متر مربع وسعت زیر بنای آن است و علی رغم فستیوال ماه مه هر سال چندین کنفرانس و رویداد دیگر نیز در آن برگزار می شود. اولین ساختمان در شهر کن مرکز فیلم جهان سال ۱۹۴۹ ساخته شد و سپس در سال ۱۹۸۲ نسخه ای که امروز مشاهده می کنید بازسازی شد. در بازسازی صورت ظاهری آن تغییر چندانی نکرد و اگر تصمیم بگیرد به شهر کن سفر کنید در اولین نگاه متوجه قدمت ساختمان خواهید شد.

رونق واقعی در این جشنواره در دهه های ۱۹۵۰ و ۶۰ میلادی روی داد، زمانی که برای آن عنوان دوران طلایی سینما را انتخاب کرده اند، دورانی که به یاد ماندنی ترین فیلم های جهان در کنار هنرپیشه های مشهور و سناریوهایی به یاد ماندی در آن روی داد. امروزه زرق و برق های زیادی به جشنواره افزوده شده است و به نحوی تبدیل به ویترینی برای صنعت سینمای جهان است که نقاط ضعف و قدرت آن را به همگان نمایش می دهد. ستاره های هالیوود شهر کن مرکز فیلم جهان را می ستایند و علاوه بر شرکت در این رویدادی سالانه برای سوارکاری، قایقرانی و اقامت در هتل های بزرگ و دیدنی کن به این شهر سفر می کنند.

در سال ۱۹۷۸، جوایز Camerra d’Or و Un Certain Regard معرفی شد. این جوایز هنوز هم به عنوان دو مورد از معتبر ترین فیلم های جهان شناخته می شوند (در کنار Palme d’Or، که در دهه ۱۹۵۰ تأسیس شد) و توانسته اند از اتهامات تصمیم گیری سیاسی که به فستیوال های مهمی مانند اسکار زده می شوند دور بمانند.

از سال ۱۹۵۵ نخل طلا جایزه اصلی جشنواره فیلم کن نام گرفت و اگرچه جایزه های مختلفی در جشنواره داده می شود که شامل  خش های مسابقه، خارج از مسابقه، نوعی نگاه، سینه فونداسیون (مسابقه فیلم های کوتاه)، هفته منتقدان، دو هفته کارگردانان و بازار فیلم می شود اما مهم ترین و پر افتخار ترین در فستیوال شهر کن مرکز فیلم جهان جایزه نخل طلایی می باشد.

.

منبع : الی گشت

تبلیغات