آکاایران: موزه های تانزانیا

کشور تانزانیا و جزیره زنگبار دارای مجموعه بی نظیری از موزه های جذاب هستند که در آن ها هر چیزی از دوران استعمار پرتغالی ها و آلمانی ها را می توان مشاهده کرد. همچنین در بسیاری از این موزه ها، آثار تاریخی بر جای مانده از اقوام مختلف بومی تانزانیا در معرض نمایش قرار داده شده اند. بازدید از موزه های تانزانیا تجربه کم نظیریست که الی گشت آن را به خوانندگان این مطلب توصیه می کند. اگر تمایل به سفر به این کشور دلپذیر را ندارید، با ما همراه باشید تا سفری مجازی به موزه های بی نظیر این کشور داشته باشیم.

 بهترین موزه های تانزانیا که باید دید

آکاایران: بهترین موزه های تانزانیا که باید دید

خانه عجایب تانزانیا | The House of Wonders

این ساختمان نمادین، یکی از جاذبه های گردشگری شهر سنگ (Stone Town) است. بر ساختمان این موزه، نام مدرن ترین بنای موجود در جزیره زنگبار را گذاشته اند. در واقع، این ساختمان اولین بنایی در جزیره زنگبار است که در آن برق کشی صورت گرفت و آسانسوری هم در آن ساختند. این موزه چشم انداز بسیار زیبایی به سمت سواحل جزیره دارد و معماری آن بر گرفته از فرهنگ بومی تانزانیا و همچنین فرهنگ پرتغالی است. در دو طرف دروازه بزرگ این موزه، دو توپ جنگی قدیمی از پرتغالی ها به یادگار مانده و درون بنا هم ادواتی از خانواده پادشاهی قرار دارد.

آدرس: تانزانیا، زنگبار، خیابان سوکوکو، خانه عجایب زنگبار

 بهترین موزه های تانزانیا که باید دید

موزه کاخ تانزانیا | The Palace Museum

موزه کاخ تانزانیا، از سال ۱۸۲۸ تا ۱۸۹۶ که انگلیسی ها آن را تا مرز نابودی کامل پیش بردند،  محل سکونت سلطان سید سعید بود. این بنا بعد ها دوباره بازسازی شد و مورد استفاده خانواده پادشاهی قرار گرفت. کف این بنای با شکوه تماما با سنگ مرمر، سنگ فرش شده و دیوار های آن با سنگ های مرجانی و همچنین نقره تزئین گشته اند. علی رغم این که این بنا یکبار تخریب شده، ولی هنوز هم اشیای بسیار گران بها و ارزشمندی در آن نگه داری می شود.

میزهای اعیانی پذیرایی، نقاشی های ارزشمند از نقاشان بزرگ، تخت هایی گران قیمت و گنجه هایی طلاکاری شده، همگی داستان زورگویی و اشرافی گری حاکمان این منطقه در گذشته هایی نه چندان دور را بازگو می کنند.

آدرس: تانزانیا، زنگبار، خیابان نیومبا یا موتو، موزه کاخ تانزانیا

 بهترین موزه های تانزانیا که باید دید

موزه یادبود صلح |  Peace Memorial Museum

این ساختمان گنبدی شکل و سفید رنگ، توسط یکی از بزرگترین معماران بریتانیایی به نام J H Sinclair طراحی شده و شباهت زیادی به یک مسجد یا کلیسای بزرگ دارد. این بنا به منظور یاد بود پایان جنگ اول جهانی بنا شده و داخل آن موزه کوچکی وجود دارد. درون این موزه، آثار ارزشمندی از تاریخ و فرهنگ زنگبار در معرض دید عموم قرار گرفته اند. این موزه از بخش های مختلفی تشکیل شده است. بخش های باستان شناسی، تجارت، برده داری، کاخ ها و مساجد و همچنین یک قفسه سینه آموزشی پزشکی که متعلق به پزشک معروف لیوینگستون بوده، از جمله بخش های پر بازدید موزه یادبود صلح در تانزانیا هستند.

آدرس: تانزانیا، زنگبار، جاده بنجامین کاپا، موزه یادبود صلح تانزانیا

 بهترین موزه های تانزانیا که باید دید

موزه تجربه تانزانیت | The Tanzanite Experience

تجربه تانزانیت یکی دیگر از موزه های تانزانیا است. تانزانیت یکی از قیمتی ترین سنگ های دنیاست که از آن زیورآلات می سازند. این گوهر مخصوص کشور تانزانیاست و فقط در دامنه های کوه کلیمانجارو یافت می شود. این سنگ برای اولین بار در سال ۱۹۶۷ کشف شد و از آن سال، به عنوان یکی از نایاب ترین سنگ های جواهری جهان شناخته می شود. این سنگ که رنگی آبی یا بنفش دارد، یکی از زیباترین سنگ هاییست که در ۲۰۰۰ سال گذشته در دنیا کشف شده است.

در این موزه، یک مسیر گردشگری مشخص طراحی کرده اند که شما با عبور از آن با تاریخچه این جواهر، نحوه کشف و استخراج آن و همچنین مهارت های لازم برای برش دادن و تبدیل آن به جواهر آشنا خواهید شد.

آدرس: تانزانیا، آروشا، خیابان هندوستان، بلو پلازا، طبقه سوم، موزه تجربه تانزانیت

 بهترین موزه های تانزانیا که باید دید

موزه گلوگاه اولدوپای | Oldupai Gorge Museum

موزه اولدوپای که در منطقه حفاظت شده انگورونگورو (Ngorongoro) واقع شده، برای اولین بار توسط مری لیکی در اواخر دهه ۱۹۷۰ کشف شد. این موزه، مکانیست برای درک و فهم بیشتر این منطقه حفاظت شده و فسیل های ارزشمندی که از جانوران دوران های گذشته در این مکان بر جای مانده اند. گلوگاه یا دره اولدوپای، معروف ترین منطقه تانزانیا از منظر زمین شناسی است که در آن علاوه بر سنگ های آتشفشانی فراوان بقایایی از نخستین انسان های کره زمین پیدا شده است.

آدرس: تانزانیا، منطقه حفاظت شده انگورونگورو، موزه گلوگاه اولدوپای

 بهترین موزه های تانزانیا که باید دید

روستا و موزه فرهنگی ماسای | Massai Cultural Village and Museum

یکی دیگر از مهم ترین موزه های تانزانیا روستای ماسای است. این مقصد جذاب، تجربه بی نظیری از تماشای فرهنگ ماسایی و حیات وحش این منطقه را به بینندگان ارائه می دهد. در این مکان علاوه بر یک موزه مسقف، موزه فضای بازی به نام کل روستای ماسای وجود دارد که گردشگران می توانند در آن با مردمان ماسای هم صحبت شوند و حتی از آن ها نحوه صحیح پرتاب نیزه را آموزش ببینند. همچنین برای کسانی که مایل اند شبی را در این روستای بومی بگذرانند، امکانات اقامتی فراهم است.

آدرس: تانزانیا، روستا و موزه فرهنگی ماسای

 بهترین موزه های تانزانیا که باید دید

موزه ملی تانزانیا | National Museum of Tanzania

در این موزه، درباره تجارت برده در تانزانیا و همچنین دوران استعمار پرتغال و بریتانیا در این کشور اطلاعات بیشتری کسب خواهید کرد. این بنا، در اصل بنای یادبودی بود برای شاه جورج چنجم و هنوز هم یکی از ماشین های این شاه درون این موزه نگه داری می شود. البته بیشترین شهرت این موزه به خاطر وجود استخوان هایی از یکی از قدیمی ترین انسان های یافت شده در جهان به نام Paranthropus boisei است که توسط فردی به نام لوئیز لییکی در گلوگاه اولدوپای کشف شد.

آدرس: تانزانیا، دار السلام، موزه ملی تانزانیا

 بهترین موزه های تانزانیا که باید دید

موزه روستا (Village Museum)، ایرینگا بوما (Iringa Boma) و قلعه تاریخی تانزانیا (Old Fort) از دیگر موزه های تانزانیا هستند که در صورت تمایل می توانید از آن بازدید کنید.

.

منبع : http://www.eligasht.com/Blog/

تبلیغات