آکاایران: آشنایی با مترو صوفیه

مترو صوفیه اولین و تنها شبکه مترو در بلغارستان است. در حال حاضر ۲ خط مترو به طول ۳۹ کیلومتر و ۳۴ ایستگاه مترو به جابجایی مسافران می پردازند. متروی صوفیه یکی از بهترین راه ها برای تردد در سطح شهر است و با هزینه ای بسیار کم می توانید به نقاط مختلف شهر بروید. در این مطلب می خواهیم در مورد مترو صوفیه صحبت کنیم و نکات لازم و همین طور انواع بلیط مترو را به شما معرفی کنیم. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

صوفیه بلغارستان

آکاایران: چطور در صوفیه بلغارستان از مترو استفاده کنیم؟

استفاده از مترو صوفیه

خوشبختانه شبکه مترو در فرودگاه صوفیه هم ایستگاه دارد و از همان فرودگاه می توانید به راحتی با متروی صوفیه به هتل و مرکز شهر برسید. ایستگاه مترو در ترمینال شماره ۱ قرار دارد و اگر در ترمینال شماره ۲ از هواپیما پیاده شده اید می توانید با استفاده از اتوبوس خود را ۵ دقیقه ای به ترمینال ۲ و ایستگاه مترو برسانید. با استفاده از مترو در مدت زمان ۲۰ دقیقه به مرکز شهر خواهید رسید.

اولین خط مترو صوفیه در ۲۸ ژانویه ۱۹۹۸ افتتاح شد. خط ۱ مترو شمال غربی و جنوب شرقی صوفیه را به یکدیگر متصل می کند. ساخت این خط از دهه ۱۹۸۰ آغاز شد و در سال ۲۰۱۵  طول این خط در مجموع ۲۸ کیلومتر و ۲۳ ایستگاه مترو بوده است. خط ۲ مترو از شمال غربی به جنوب پایتخت حرکت می کند. این خط به طور رسمی در سال ۲۰۱۲ افتتاح شده و برخی از ایستگاه های آن در حال ساخت هستند.

صوفیه بلغارستان

انواع بلیط مترو

شبکه مترو پوشش دهی بسیار خوبی دارد و تقریبا از هرجای شهر می توانید خود را به یکی از ایستگاه های مترو برسانید. مترو صوفیه بسیار تمیز، مدرن و کارآمد است! استفاده از مترو و همین طور خرید بلیط مترو بسیار راحت است و اغلب گردشگران مشکلی با این موضوع نخواهند داشت. بلیط را هم می توانید از دستگاه های فروش خودکار و هم از باجه های مخصوص خریداری کنید. ساز و کار متروی صوفیه تقریبا مشابه متروی تهران است: در هنگام ورود و خروج، بلیطتتان را روی دستگاه قرار می دهید و مبلغ سفر از اعتبار کارت کسر می شود. با توجه به مدت زمان سفر می توانید بلیط روزانه، هفتگی و ماهانه خریداری کنید. اگر در مدت اقامت در صوفیه زیاد از مترو استفاده می کنید خرید این کارت ها برایتان بسیار به صرفه خواهد بود.

  • بلیط تک سفره

قیمت این بلیط چیزی حدود ۱٫۶۰ لوا (واحد پول بلغارستان) است و بلیط ها را می توانید از دستگاه های فروش خودکار در ورودی ایستگاه های مترو یا از باجه های مخصوص تهیه کنید. بلیط مترو باید هنگام ورود توسط گیت ها اعتبارسنجی شود.

صوفیه بلغارستان
  • بلیط ۱۰ سفره

اگر یکی دو روز در صوفیه خواهید بود و می خواهید زیاد از مترو صوفیه استفاده کنید احتمالا بلیط ۱۰ روزه بیشتر به دردتان می خورد. با استفاده از این کارت می توانید تا ده بار از مترو استفاده کنید. هربار که بلیطتتان را به دستگاه ارائه می کنید مبلغ مسیر از اعتبار کارت کسر می شود. این بلیط را می توانید از باجه های فروش بلیط تهیه کنید. در صورتی که بلیطتتان خراب و مخدوش شود و دیگر قابل استفاده نباشد می توانید آن را تعویض کنید. در این صورت مبلغ اعتبار باقیمانده به کارت نوین منتقل می شود.

  • بلیط یک روزه برای کلیه وسایل حمل و نقل عمومی

این کارت هم بسیار به صرفه و اقتصادی است و به ویژه برای کسانی که مدت کوتاهی در صوفیه خواهند بود ایده آل است. با استفاده از این کارت می توانید از کلیه حمل و نقل عمومی مثل مترو، تراموا، اتوبوس و اتوبوس برقی یا ترولی باس (Trolley-bus) استفاده کنید. این کارت را می توانید از باجه های فروش بلیط در ایستگاه های مترو یا از مراکز حمل و نقل شهری در نقاط مختلف شهر خریداری کنید. با استفاده از این کارت می توانید در مدت یک روز به تعداد نامحدود در سطح شهر سفر کنید.

صوفیه بلغارستان
  • بلیط سه روزه

این بلیط هم مثل بلیط یک روزه است با این تفاوت که تا سه روز به شما اجازه استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی را می دهد. با استفاده از این کارت در مدت ۳ روز می توانید به تعداد نامحدود از مترو، اتوبوس، ترولی باس و تراموا استفاده کنید. این کارت یکی از بهترین و به صرفه ترین بلیط های مترو است و اگر ۳ روز در صوفیه خواهید بود با خرید این کارت می توانید به میزان قابل توجهی در هزینه های سفر صرفه جویی کنید. بلیط ۳ روزه را می توانید از باجه های فروش بلیط در ایستگاه های مترو یا مراکز حمل و نقل عمومی در سطح شهر تهیه کنید.

  • بلیط یک ماهه شخصی

این هم یکی دیگر از انواع بلیط مترو صوفیه است و برای برخی افراد ممکن است کاربردی باشد. با استفاده از این کارت می توانید از کلیه خطوط مترو استفاده کنید، اما در مورد سایر گزینه های حمل و نقل عمومی این کارت معتبر نیست. این کارت به صورت شخصی برای شما صادر می شود و عکس و نامتان روی آن درج می شود. دانشجویان و کسانی که قصد دارند حداقل یک ماه در صوفیه بمانند می توانند از این کارت استفاده کنند و در هزینه های کلی حمل و نقل خود صرفه جویی کنند.

صوفیه بلغارستان
  • بلیط یک ماهه غیرشخصی

همانند مورد بالا این کارت هم به شما امکان استفاده از کلیه خطوط مترو به مدت یک ماه را می دهد. اما با این تفاوت که این کارت شخصی شده نیست و می تواند توسط اشخاص مختلف استفاده شود (نه به طور همزمان). بنابراین اگر ۳-۴ نفر هستید و می خواهید در مدت اقامت در صوفیه زیاد از مترو استفاده کنید می توانید یک کارت تهیه کنید و ۳-۴ نفری از آن استفاده کنید. البته همان طور که گفتیم به طور همزمان نمی توانید این کارت را برای ۳-۴ نفر استفاده کنید. اما این کارت دست هرکسی که باشد می تواند از گیت عبور کند و سوار مترو شود.

.

منبع : eligasht

تبلیغات