درباره تایلند

آکاایران: 20 واقعیت عجیب درباره تایلند که نمی دانستید

آکاایران: 20 واقعیت عجیب درباره تایلند که نمی دانستید 

تایلند کشوری بسیار عجیب است،انواع عرف و رسومات عجیب و رفتارهای عجیب مردم را می توان در سراسر این کشور مشاهده نمود. تایلند یکی از پرطرفدارترین کشور های توریستی است. این کشور جاذبه های بسیار زیادی برای آدم هایی با سلیقه های مختلف دارد که هم عجیب وغریب هستند و هم بسیار دلپذیر.

و فرهنگ و تاریخی دارد که حتی آدم های بی تفاوت و بی علاقه را هم سر ذوق می آورد و غذاهایی دارد که حتی اشتهای کسانی راکه اهل غذا نیستند هم تحریک می کنند. واقعیت زیادی در مورد تایلند وجوددارد که شما رابه بازدید از این کشور علاقمند می کنند. دراین نوشتار 20 واقعیت در مورد تایلند را برای شما جمع آوری کرده ایم. با ما همراه باشید.

درباره تایلند
۱. بودیسم دین اصلی تایلند است. تقریباً ۹۳.۶ درصد جمعیت آن بودایی هستند.
درباره تایلند
دراین کشور بودیسم به بخشی از دین مردم محلی مبدل شده است و به شدت تحت تاثیر ترواده است. بودیسم در طول دوره ی بین قرن های ۵ و ۱۳ از هند به تعداد زیادی از کشور های جنوب شرقی آسیا آمده است.

در بین تمام کشور های جنوب شرقی آسیا، تایلند تنها کشوری است که هرگز تحت استعمار اروپائی ها نبوده است.

در قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم بریتانیا و فرانسه تصمیم گرفتند تایلند را مستعمره نکنند. انها احساس کردند که این کشور بعنوان یک منطقه ی بی طرف برای جلوگیری از درگیری میان مستعمرات انها عمل خواهد کرد. تا سال ۱۹۳۲ و قبل از سال رسیدن به دموکراسی، تایلند یک نظام پادشاهی داشته است و شصت سال نیز تحت سلطه ی نیروهای نظامی کشور بوده است.

۳. تایلند ۱۴۳۰ جزیره دارد که مشهور ترین انها فی فی، پوکت و کو لیپه هستند. جزیره ی فی فی در فیلم “ساحل” ساخته ی دنی بویل نیز به تصویر کشیده شده است.سواحل و جزایر تایلند، بعضی از تفریح گاه ها و مکان ها گردشگری خارق العاده ی تایلند برای گردشگران هستند. بسته به محل قرارگیری، تمام جزایر به سه دسته اصلی تقسیم میشوند – گروه جزایر آندامان، گروه جزایر جنوب خلیج تایلند و گروه جزایر شرق بانکوک.

 اسم قدیمی بانکوک بسیار طولانی است
“Krungthepmahanakhon Amonrattanakosin Mahintharayutthaya Mahadilokphop Noppharatratchathaniburirom Udomratchaniwetmahasathan Amonphimanawatansathit Sakkathattiyawitsanukamprasit”.

این اسم طولانی به این معنی است: “شهر فرشتگان، شهر بزرگ جاودانه ها، پایتخت با شکوه نه سنگ قیمتی، جایگاه سلطان، شهر قصر های سلطنتی، منزل ی خدایان، ساخته شده توسط ویشواکارما و به فرمان ایندرا.”

این اسم در طول سلطنت سلطان مانگکوت اتخاذ شد ودر تولید آن هم از کلمات پالی و هم از کلمات سانسکریت استفاده شده است. اسم کوتاه این شهر یعنی بانکوک به معنای ” روستای واقع شده بر روی یک نهر” است چرا که جزایر زیادی همراه با رودخانه ها و کانال هایی که غالبا متقاطع هستند در آن وجوددارد.

۵. کوچک ترین پستاندار جهان، خفاش خوک بینی کیتی، در قسمت های غربی تایلند یافت می شود. این خفاش فقط دو تا سه سانتیمتر طول و فقط ۲ گرم وزن دارد!

درباره تایلند

این خفاش ها، چنان چه از اسم شان نیز پیداست «خفاش خوک بینی کیتی»، بینی شبیه به خوک دارند. اینگونه های آسیب پذیر در در غارهای آهکی در امتداد رودها زندگی میکنند ودر جنگل های اطراف رودها از حشرات تغذیه می کنند. از آنجایی که پستانداران تنها می توانند هر بار یک بچه به جهان بیاورند، اینگونه ها به علت تخریب محل زندگی شان در حال انقراض هستند.

تقاضا برای حشرات خوردنی در تایلند به حدی زیاد است که وادار هستند سالانه بیش از ۸۰۰ تن حشره از کامبوج، میانمار، چین و لائوس وارد کنند.

درباره تایلند
به گفته ی سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد، بیش از ۲۰ هزار تسهیلات پرورش جیرجیرک ثبت شده در تایلند وجوددارد و پرورش حشرات خوراکی خود به تنهایی ۳۰ میلیون دلار درآمدزایی دارد. به غیر از جیرجیرک، حشرات دیگری که بعنوان غذا مورد استفاده قرار میگیرند، عبارتند از کرم های بامبو، انگشت گز و ملخ.

۷. در تایلند بیرون رفتن از منزل فاقد پوشیدن لباس زیر، غیر قانونی است.تعداد زیادی از قوانین این چنینی دیگر در تایلند وجوددارد که ممکن است برای افراد خارجی خنده دار باشد. دراین کشور همینطور عدم استفاده از پول متعارف تایلند، پشت فرمان نشستن فاقد اینکه بلوز یا پیرهن بر تن داشته باشی یا پرت کردن آدامس جویده شده در پیاده رو غیر قانونی است. بنظر میرسد که پوشیدن لباس درست و مناسب در جامعه ی تایلندی اهمیت بسیار زیادی دارد.

۸. در سپتامبر ۱۹۹۶، دو گربه به اسم فت و پلوی دریک مراسم بسیار باشکوه که ۱۶، ۲۴۱ دلار هزینه و ۵۰۰ مهمان داشت، ازدواج کردند و بیش از ۶۰، ۰۰۰ دلار هدیه دریافت کردند.این مجلس عروسی مطابق با مد روز انجام شد. داماد، یعنی فِت، یک کت و شلوار صورتی پوشید و با رولس رویز وارد شد. عروس، پلوی، لباس ساتن صورتی رنگِ زیبایی پوشیده بود

و با بالگرد وارد مجلس شد. صاحب فت بعنوان جهیزیه مبلغ ۲۳۲۰۲ دلار به صاحب پلوی پرداخت کرد. ” چشم الماسیِ” فت که در واقع یک صفحه ی رنگی آبی است، در اثر بیماری آب سیاه «گلوکوم» ایجاد شده است.

۹. در جشنواره ی گیاهخواری تایلند، نسخه ای از جشنواره ی نه روزه ی امپراتور تائوئیسم، دوستداران و شرکت کنندگان اقدام به انجام کارهای وحشتناک میکنند.

درباره تایلند
این جشنواره بعنوان راهی برای احترام به خدایان و اجدادشان برگزار میشود. بریدن بدن یا قطع عضو فاقد استفاده از بیهوشی ودر حالتی مثل خلسه – توسط شرکت کنندگان انجام میشود با این ادعا که چنین اقداماتی انها را در طول روزهای آینده آرام و متمرکز نگه می دارد.

دوشیزه تیفانی، یک مسابقه ی زیبایی برای دگرجنسگونه ها، هرساله برگزار می شود و بیش از ۱۵ میلیون تماشاگر را جذب تلویزیون ملی تایلند می کند.این مسابقه طیف گسترده ای از آدم ها را در حیطه های مختلف در بر می گیرد، از جمله پزشکان، مهندسان، داروسازان و دانشجویان دانشگاه. انها برای کسب عنوان دختر شایسته ی خوش عکس،

دختر شایسته ی جذابیت، دختر شایسته ی اخلاق و دختر شایسته ی مردمی رقابت می کنند. این مسابقه به منظور ترویج دستمزد و برابری جامعه ی دگرجنسگونه ها در تایلند است.

۱۱. یکی از بازارهای مواد خوراکی تایلند درکنار ریل قطار واقع شده است. هر بار که قطار می آید مغازه داران مواد خوراکی را داخل میبرند و بعد از رفتن قطار دوباره انها را بیرون می آورند.بازار مواد خوراکی ماکلانگ احتمالا یکی از فعال ترین بازارها است به این معنی که موجب می شود مغازه داران حسابی ورزش کنند.

این مغازه داران مدام جعبه ی سبزیجات، ماهی و تخم مرغ رابه داخل مغازه می برند و بعد دوباره آن ها را بیرون می آورند. این بازار بهمین علت مشهور شده است و “Talat Rom Hup” نامیده میشود به معنی “بازار سایبان را بکش پایین.”

در تایلند یک معبد نه چندان مشهور وجوددارد به اسم وات سامفران که ۱۷ طبقه است و یک اژدهای بزرگ دور آن پیچیده و تا بالای آن ادامه دارد.

درباره تایلند

هر چند این معبد به ندرت بعنوان یک مکان گردشگری برجسته عنوان می شود، اما دارای یک مجسمه ی بزرگ برنزی از بودا است. بنا به گفته ی کسانی که از معبد بازدید کرده اند، مجسمه ها و زیارتگاه های گوناگونی دراین معبد وجوددارد. اژدهای دور این معبد یک بدنه ی توخالی است که دربخش هایی ازآن میتوان قدم زد در حالی که تعداد زیادی از بخش های دیگر آن برای عموم بسته است.

۱۳. در جشنواره ی بوفه ی میمون که سالانه در لوپبوری برگزار می شود، بیش از ۲،۰۰۰ جمعیت محلی میمون ها با میوه و سبزیجات تغذیه میشوند.

درباره تایلند

استان لوپبوری در شمال بانکوک واقع شده ودر طی این جشنواره حدود ۴۰۰۰ کیلو گرم میوه برای تغذیه ی میمون ها استفاده می شود. این جشنواره برگزار میشود تا میمون ها برای تاثیری که در جذب گردشگران دارند، مورد تحسین قرار بگیرند و پاداش دریافت کنند.

در تایلند یک معبد وجود داشت که معبد ببر نامیده میشد و بعنوان یک پناهگاه برای ببرها و جذب توریست ساخته شده است.

درباره تایلند

در ابتدا که معبد درسال ۱۹۹۹ ساخته شد، هشت ببر در معبد وجود داشت. به این ببرها در معبد آموزش داده شده بود که رفتاری آرام و دوستانه با توریست ها دارا باشند و اجازه بدهند که توریست ها با آن ها عکس بگیرند. با این حال، معبد به علت بعضی مناقشات و گزارش های سوء استفاده از حیوانات از سمت فعالان دستمزد حیوانات دچار رسوایی شد، تا اینکه در ماه مه ۲۰۱۶ و پس از پیدا شدن ۴۰ توله ببر یخ زده توسط ماموران بسته شد.

۱۵. هر سال در رودخانه ی مکونگ پدیده ای رخ میدهد که با اسم “گوی های آتشفشانی نگا” شناخته می شود. دراین پدیده توپ های آتش خود بخود بر سطح آب می آیند و بعد ناپدید میشوند. با دقت به افسانه های محلی، این توپ های آتشین توسط مار ناگا روی سطح رودخانه پرتاب میشوند و بعد محو میشود.

درباره تایلند

هیچ شواهد علمی در رابطه با این پدیده موجود نیست، هر چند تفسیری وجوددارد که مطابق با آن محیط باتلاقی، گاز فسفین قابل اشتعال آزاد میکند که مبدل به یک گوی آتشین می شود. تفسیر دیگری نیز وجوددارد که بر اساس آن تشکیل پلاسما در هوا رخ می دهد.

کودکان یک قبیله ی کوچ نشین دریایی به اسم موکن ها، می توانند به وضوح زیر آب را مشاهده نمایید زیرا آن ها دوران زیادی را صرف غواصی در زیر آب برای پیدا کردن غذا میکنند و به این ترتیب چشم های شان عادت کرده است.

درباره تایلند
به گفته ی آنا گیسلن از دانشگاه لاند در سوئد، این کودکان میتوانند هنگامیکه به دنبال صدف و خیار دریایی هستند، فاقد هرگونه مشکلی، چشم خودرا باز نگه دارند. با این حال، بزرگسالان این قبیله این توانایی را از دست میدهند، چرا که چشم ما با بالا رفتن سن انعطاف پذیری کم تری خواهد داشت.

۱۷. در تایلند متعارف است که مردم با جمله ی “آیا غذا خورده اید؟” بجای پرسیدن “حالتان چه طور است” باهم درود و احوالپرسی میکنند.چنان چه فرهنگ تایلند به میزان زیادی تحت تأثیر چینی ها که غذا و خوردن را بسیار جدی میدانند، قرار گرفته است مردم طبق معمول ابتدا درمورد ی غذا سوال می کنند.

همینطور، استفاده از عباراتی مثل “مهم نیست” یا “نگران نباش” در بین آن ها بسیار متعارف است، و این نشان میدهد که انها در اثر مشکلات و سختی های زندگی خودرا نمی بازند.

درسال ۱۸۸۰، ملکه ی تایلند سوناندا کوماریاتانا پس از واژگون شدن قایق اش غرق شد، در حالیکه افراد زیادی دور و بر او بودند. در قانون تایلند لمس بدن ملکه ممنوع است بنابر این کسی نتوانست وی را نجات بدهد.این ملکه دخترش را نیز به همراه داشت که او هم در اثر این حادثه جان خودرا از دست داد. مراسم گرامیداشتی به یاد او و فرزند متولد نشده اش توسط سلطان چولالونگکورن برگزار شد. ملکه سوناندا ۱۹ ساله بود که درگذشت.

۱۹. تقریباً نیمی از کارگران مشغول بکار تولید پل راه آهن روی رودخانه ی کووی در کانچانابوری جان خودرا از دست دادند. این شهر که در غرب تایلند واقع شده در آن دوران تحت بازرسی ژاپن بود که کارگران و زندانیان جنگی را وادار به تولید این پل می کرد.

این مرگ و میرها توسط یک یادبود، دو موزه و فیلم هایی مثل پلی بر روی رودخانه کووی «۱۹۵۷»، بازگشت از رودخانه ی کووی «۱۹۸۹» و مرد راه آهن «۲۰۱۳» گرامی داشته شده اند. این کارگران و زندانیان در اثر حوادث، بیماری و بدرفتاری جان خودرا از دست دادند.

۲۰. پلیس های تایلندی که مرتکب جرائم جزئی شوند با یک بازوبند هلوکیتی به رنگ صورتی روشن مجازات میشوند. آن ها باید این بازوبند رابه مدت چند روز روی بازوی شان ببندند.

درباره تایلند

این بازوبند دارای یک تصویر هلو کیتی با دو قلب است. به گفته ی مقامات، علت استفاده از این بازوبندها ایجاد احساس شرم و خجالت در افسرانی است که دیر میکنند، در مکان های نامناسب پارک میکنند یا مرتکب هرگونه تخلف جزئی دیگری می شوند. این افسران اجازه ندارند به دیگران بگویند که چرا این بازوبندها را بسته اند.

.

منبع : parsnaz.ir

تبلیغات