<div ><div >

آکاایران: آشنایی با فرودگاه بین المللی کیش

امروز می خواهیم یکی از فرودگاه های بین المللی کشورمان ایران در جزیره ی زیبای کیش قرار گرفته است که از قضا پروازهای زیادی هم پذیرا است را معرفی کنیم. درباره ی فرودگاه بین المللی کیش(Kish International Airpor )صحبت می کنیم. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا به اتفاق هم تاریخچه، اطلاعات، ترمینال ها، مسیرهای دسترسی و امکانات این فرودگاه را به اتفاق هم بررسی نماییم.

 معرفی فرودگاه بین المللی کیش

آکاایران: معرفی فرودگاه بین المللی کیش

تاریخچه ی فرودگاه بین المللی کیش

ایده ی ساخت این فرودگاه درجزیره ی کیش، سال  ۱۳۴۹ هنگامی که هیئت کارشناسی متشکل از کارشناسان ایرانی و خارجی از جزیره ی کیش بازدید می کردند به وجود آمد.  با توجه به موقعیت جغرافیایی و استراتژیک مناسبی که در جزیره ی کیش وجود داشت و با توجه به ویژگی های طبیعی و جذاب این جزیره برای گردشگران، سواحل مرجانی و آب های فیروزه ای که اطراف آن را اشباع کرده است این منطقه را به عنوان منطقه ای توریستی انتخاب کرده و برای احداث یک فرودگاه که حضور گردشگران داخلی و خارجی را تسهیل کند، ساخت فرودگاه بین المللی کیش را ارگان های مرتبط تصویب کردند.

 معرفی فرودگاه بین المللی کیش

ساخت فرودگاه در سال ۱۳۴۷ توسط سازمان عمران کیش آغاز شد. برای ساخت این فرودگاه مهندسان و معمارانی که مامور ساخت این فرودگاه شده بودند، از جزایر هاوایی و کرانه های جنوبی دریای مدیترانه ایده گرفتند. برای ساخت و توسعه ی این فرودگاه در سال ۱۳۵۲ قسمتی از روستای ماشه که در شمال شرقی جزیره ی کیش واقع بود و در واقع بهترین و مرکز جزیره ی کیش بود تخلیه گشت و در اطراف آن که به فرودگاه هم نزدیک بود بازار فرانسوی ها، هتل کیش، ویلا ها و کاخ های مختلف ، تاسیسات رادیو و تلویزیون، نیروگاه برق و آب شیرین کن ساخته شد. همچنین در قسمت شرقی مرکز جزیره که بلند ترین مکان موجود در  جزیره هم هست برای ساخت این فرودگاه انتخاب شد.

 معرفی فرودگاه بین المللی کیش

یکی از علل انتخاب این مکان برای ساخت این فرودگاه، باند نیروی هوایی بود که از قبل در آن منطقه قرار داشت. بالاخره ساخت این فرودگاه با تخصیص هزینه ای بسیار زیاد آغاز شد و در سال ۱۳۵۶ و تا قبل از به پیروزی رسیدن انقلاب اسلامی، ساخت فاز ۱ فرودگاه که اصلی ترین ساختمان این فرودگاه نیز محسوب می شد و قسمتی از فاز ۲ فرودگاه به پایان رسید و این فرودگاه در چندین مراسم خصوصی افتتاح شد. در ۷ آبان ماه سال ۱۳۵۶ با حضور شخصیت های بالا رتبه ی آن زمان اولین هواپیمای مسافربری کنکورد در فرودگاه کیش به زمین نشست و فعالیت این فرودگاه به صورت رسمی آغاز گشت.

 معرفی فرودگاه بین المللی کیش

درهمان زمان به دستور دولت، بودجه ی بسیار زیادی هم برای توسعه ی جزیره ی کیش اختصاص داده شد و به این صورت حضور مسافران زیاد در این جزیره تضمین شد. با توجه به شرایط کشورمان بعد از سال ۱۳۵۷، روند توسعه ی جزیره ی کیش و همچنین تکمیل جزیره نا تمام ماند. بالخره در ابتدای سال ۱۳۷۳ با تجهیز باند فرودگاه کیش به چراغ های مخصوص پرواز در شب، پروازهای شبانه از نقاط مختلف به کیش برقرار شد. در این زمان فرودگاه کیش به یکی از مهم ترین و بزرگترین و پر رفت و آمد ترین فرودگاه های کشور بعد از فرودگاه مهرآباد تهران تبدیل شده بود.

 معرفی فرودگاه بین المللی کیش

شرکت های هواپیمایی نظیر هواپیمایی آتا، هواپیمایی اترک، هواپیمایی کاسپین، هواپیمایی ایران ایر، هواپیمایی ایران ایر تور، هواپیمایی آسمان، هواپیمایی کارون، هواپیمایی کیش ایر، هواپیمایی ماهان، هواپیمایی معراج، هواپیمایی قشم، هواپیمایی سپهران، هواپیمایی تابان و هواپیمایی زاگرس از این فرودگاه به عنوان یکی از قطب های پروازی خود استفاده می نمایند. طب آمار منتشر شده در سال ۲۰۱۶ میلادی از این فرودگاه بیش از ۲۳ هزار پرواز انجام شده است. پروازهای داخلی این فرودگاه به مقصد تهران، شیراز، مشهد، اصفهان، بندر عباس، کرمان، اهواز، تبریز، یزد، همدان، بوشهر، رشت، کرمانشاه، ساری، کاشان، گرگان، جم، عسلویه، ارومیه و سسندج است. همچنین از این فرودگاه به مقصد دبی و مسقط نیز پرواز صورت می گیرد.

 معرفی فرودگاه بین المللی کیش

همچنین لازم به ذکر است که در ۶ ماه  نخست سال ۱۳۹۵ شمار مسافران ورودی و خروجی فرودگاه بین المللی کیش نسبت به سال گذشته ۱۱ درصد رشد مثبت داشته است. در این مدت ۵ هزار و ۵۴۴ پرواز ورودی داخلی و ۵ هزار و ۵۴۷ خروجی داخلی انجام شد و تعداد ۱ میلیون و ۳۶۸ هزار و ۱۲۷ مسافر از استان های مختلف ایران به جزیره کیش از طریق این فرودگاه منتقل شدند. تعداد گردشگران خارجی جزیره کیش در ۶ ماه نخست سال ۱۳۹۶ برابر با ۲۴ هزار و ۷۹۶ نفر بوده است که با ۳۴۵ پرواز ورودی به کیش سفر کردند. فرودگاه بین المللی کیش دارای ۲ باند پرواز استاندارد است که هر یک طولی برابر با ۳۳۶۰ متر دارد. این فرودگاه بین المللی قابلیت پذیرش انواع هواپیماهای پهن پیکر را دارد.

اطلاعات فرودگاه بین المللی کیش

نام فرودگاه بین المللی کیش: Kish International Airport

کد یاتا: KIH

کد ایکائو: OIBK

فاصله از سطح دریا: ۳۱ متر

ترمینال: ۴ ترمینال

مساحت: ۹ میلیون متر مربع

وب سایت رسمی فرودگاه بین المللی کیش: www.kishairport.ir

 

 معرفی فرودگاه بین المللی کیش

ترمینال های فرودگاه بین المللی کیش

این فرودگاه دارای ۴ ترمینال مختلف است که جهت سرویس دهی هم زمان هم به پروازهای داخلی و هم پروازهای بین المللی مشغول هستند. ترمینال پروازهای داخلی دارای مساحتی برابر با ۹۵۰۰ متر مربع است از ساعت ۶ صبح الی ۲۴ پذیرای مسافران است. ترمینال پروازهای بین المللی نیز دارای مساحتی بالغ بر ۴ هزار متر مربع است. این ترمینال از دو بخش تشکیل شده است. ترمینال شماره ی ۱ جهت پروازهای خروجی و ترمینال شماره ی ۲ برای پروازهای ورودی است.

 معرفی فرودگاه بین المللی کیش

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی کیش

از فرودگاه به مرکز شهر کیش یا هر مقصد دیگری که می خواهید بروید، انواع وسایل نقلیه حمل ونقل عمومی به ارائه ی خدمت می پردازند و در این بین نرخ کرایه ی هر کدام  از آن ها نیز مشخص است. در کل برای رفت وآمد در جزیره ی کیش و یا دسترسی به فرودگاه شما می توانید از تاکسی های دربستی که سفید رنگ هستند و یا تاکسی های خطی که زرد رنگ هستند و یا از مینی بوس استفاده نمایید.

 معرفی فرودگاه بین المللی کیش

امکانات فرودگاه بین المللی کیش

در فروشگاه بین المللی کیش برای مسافران امکاناتی از قبیل اورژانس پزشکی، رستوران، پارکینگ، خدمات حمل و بسته بندی بار، خدمات بانکی و صرافی، خدمات پستی و همچنین فروشگاه های مخصوص برای خرید سوغاتی های جزیره ی کیش و یا خرید های دیگر نیز وجود دارد. شما می توانید برای اقامت از هتل هایی که تقریبا فرودگاه ساخته شده اند نیز استفاده نمایید.

.

منبع : eligasht

  • فال
  • بازار
  • تست هوش آنلاین
تبلیغات