<div><div>
رتبه بندی کشورهای ثروتمند و فقیر جهان +عکس

آکاایران: رتبه بندی کشورهای ثروتمند و فقیر جهان +عکس

آکاایران: رتبه بندی کشورهای ثروتمند و فقیر جهان +عکس

اینکه بدانیم کدام کشورها از نظر ثروت اول هستند و ما در چه جایگاهی قرار داریم جالب به نظر می رسد.مجله منابع مالی جهانی کشورهای جهان را بر اساس ثروت آن ها رتبه بندی کرده است.  این فهرست بر اساس اطلاعات بانک جهانی و صندوق بین المللی پول تدوین شده است و قدرت خرید هر شهروند با در نظر گرفتن هزینه نسبی زندگی و سطح تورم در آن مورد اندازه گیری قرار گرفته است.

به گزارش این مجله ثروتمندترین کشورهای جهان از رتبه اول تا سوم، به ترتیب قطر، لوکزامبورگ و سنگاپور هستند و برونئی، کویت، نروژ، امارات متحده عربی، هنگ کنگ، آمریکا، سوئیس، عربستان سعودی، بحرین، هلند، ایرلند، استرالیا، اتریش، سوئد، آلمان، تایوان، کانادا، دانمارک ، عمان، ایسلند، بلژیک و فرانسه در رده های بعدی قرار دارند.

فقیرترین کشورهای جهان هم در این رتبه بندی آفریقای مرکزی، کنگو و مالاوی معرفی شده اند. در ادامه ایمیل گزارش مصور از 10 کشور ثروتمند و همینطور فقیر جهان را مشاهده می کنید.

رتبه اول ثروتمندترین: قطر

درآمد سرانه: 146 هزار دلار

رتبه بندی کشورهای ثروتمند و فقیر جهان +عکس
قطر به عنوان بزرگترین صادر کننده گاز طبیعی مایع به شمار میرود و نفت منبع اصلی درآمدش است. نفت و گاز طبیعی مایع٬ پایه های اقتصاد این کشور هستند که بیش از 70 درصد از درآمد کل و همچنین بیش از 60 درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل میدهد.

اتباع قطر تنها 12 درصد از کل جمعیت 2.2 میلیون نفری این کشور را تشکیل می دهند. قبل از ظهور صنعت نفت، قطر کشور فقیری بود با اقتصاد مبتنی بر صید مروارید، اما امروزه قطر یک قدرت بزرگ در جهان عرب است.کشور قطر در سال 2015 نیز خود را با درآمد سرانه 146000 دلار در صدر لیست ثروتمندترین ها قرار داد

و بر اساس گزارشات این روند با سرعت بالایی رو به رشد ‏حرکت خواهد کرد و تا سال 2022 که میزبان مسابقات جام جهانی فوتبال هستند ادامه پیدا می کند. ‏ ‏

‏ ‏

رتبه دوم ثروتمندترین: لوکزامبورگ
درآمد سرانه: 94 هزار دلار

رتبه بندی کشورهای ثروتمند و فقیر جهان +عکس
لوکزامبورگ دومین کشور کوچک اتحادیه اروپا است که در میان کشورهایی که دارای دموکراسی هستند از رفاه بیشتری برخوردار است. این کشور با صنایع متنوع اش تا حد زیادی وابسته به بانک، فولاد و بخش های صنعتی است. با جمعیت کمی بیش از 500000 نفر٬ لوکزامبورگ جزو هشتمین کشور کم جمعیت اروپا به شمار میرود.

رتبه سوم ثروتمندترین: سنگاپور
درآمد سرانه: 85 هزار دلار

رتبه بندی کشورهای ثروتمند و فقیر جهان +عکس
سنگاپور کشور-شهری است مستقل که با داشتن حکومتی عملگرا و عاری از فساد و با پیشرفت سریع اقتصادی به یک نماد تبدیل شده است. سنگاپور به دلیل تجارت آزاد و نرخ پایین مالیاتی که با بازار تجارت گرا همراه است بسیار با یک جمعیت 5.3 میلیونی توسعه یافته است. سنگاپور دومین کشور-شهر مستقل متراکم پس از موناکو می باشد.

رتبه چهارم ثروتمندترین: برونئی
درآمد سرانه: 80 هزار دلار

رتبه بندی کشورهای ثروتمند و فقیر جهان +عکس
درآمد نفت، بیش از نیمی از تولید ناخالص داخلی این کشور کوچک و ثروتمند را تشکیل میدهد. درآمد حاصل از سرمایه گذاری های خارج از کشور و همچنین درآمدهای تولید داخلی، به تقویت اقتصاد این کشور کمک میکنند. برونئی سومین تولید کننده نفت در جنوب شرقی آسیا است. همچنین چهارمین تولید کننده گاز طبیعی مایع در جهان است. جمعیت این کشور 418000 نفر تخمین زده شده است.

رتبه پنجم ثروتمندترین: کویت
درآمد سرانه: 72 هزار دلار

رتبه بندی کشورهای ثروتمند و فقیر جهان +عکس
کویت تقریبا 10 درصد از ذخایر نفت جهان را داراست و چهارمین تولیدکننده نفت در اوپک است. نفت٬ تقریبا نیمی از تولید ناخالص داخلی و 95 درصد از درآمد حاصل از صادرات و درآمد دولت را تشکیل میدهد. ارز کویت بالاترین ارزش ارزی را در جهان داراست. یک دینار کویت معادل 3.28 دلار آمریکا است.

رتبه ششم ثروتمندترین: نروژ
درآمد سرانه: 68 هزار دلار

رتبه بندی کشورهای ثروتمند و فقیر جهان +عکس
نروژ دارای بزرگترین صندوق های ثروت ملی در جهان است. بسیاری از رشد اقتصادی نروژ به دلیل وفور منابع طبیعی است مانند اکتشاف و تولید نفت، برق آبی و شیلات. با جمعیت بیش از پنج میلیون، این کشور دارای استاندارد بسیار بالای زندگی در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی است و سیستم رفاهی کاملی دارد.

رتبه هفتم ثروتمندترین: امارات متحده عربی
درآمد سالانه: 68 هزار دلار

رتبه بندی کشورهای ثروتمند و فقیر جهان +عکس
امارات متحده عربی دومین اقتصاد را پس از عربستان سعودی در جهان عربی دارد. با تولید ناخالص داخلی 570 میلیارد دلار در سال 2014 که به شدت به نفت متکی است و بیش از 85 درصد از اقتصاد خود را از صادرات نفت تامین میکند.

رتبه هشتم ثروتمندترین: هنگ کنگ
درآمد سرانه: 57.676 دلار

رتبه بندی کشورهای ثروتمند و فقیر جهان +عکس
هنگ کنگ یک منطقه مستقل در ساحل جنوب چین است که بیشتر به خاطر آسمان خراش های عظیم اش مشهور است. دو درآمد عمده هنگ کنگ از کشتیرانی و خدمات مالی است.

رتبه نهم ثروتمندترین: ایالات متحده امریکا
درآمد سرانه: 57 هزار دلار

رتبه بندی کشورهای ثروتمند و فقیر جهان +عکس
ایالات متحده آمریکا در اواسط سال 2015 با تولید ناخالص داخلی 17.914 تریلیون دلار بزرگترین اقتصاد جهان را داشته است. در حال حاضر آمریکا بزرگترین تولید کننده نفت و گاز طبیعی در جهان است. این کشور یکی از بزرگترین کشورهای تجاری و همچنین دومین تولید کننده است.

آمریکا میزبان بورس اوراق بهادار نیویورک است که بزرگترین بازار سهام در جهان به شمار میرود. ایالات متحده دارای جمعیت کل 322 میلیونی است که به عنوان سومین کشور پرجمعیت پس از چین و هند به حساب میاید.

رتبه دهم ثروتمندترین: سوئیس
درآمد سرانه: 56 هزار دلار

رتبه بندی کشورهای ثروتمند و فقیر جهان +عکس
سوئیس که تولید کننده شکلات و ساعت های لوکس است یکی از ثروتمندترین کشور جهان به شمار میرود. سیاست امنیت پولی بلند مدت و ثبات سیاسی به این کشور کمک کرده است که در زمره بزرگترین مرکز اقتصادی جهانی باقی بماند.

رتبه اول فقیرترین: جمهوری آفریقای مرکزی
درآمد سرانه: 639 دلار

رتبه بندی کشورهای ثروتمند و فقیر جهان +عکس
جمهوری آفریقای مرکزی فقیرترین کشور جهان همچنین یکی از کم توسعه ترین کشورها می باشد. این کشور سالهاست که گرفتار فساد، فقر و خشونت ‏است. این کشور محصور در خشکی بوده و از هیچ طرف به دریا راه ندارد. آب و هوای گرمسیری داشته و شمال آن را بیابان ‏فرا گرفته است.‏‏‏ متوسط در آمد مردم این کشور سالانه 639 دلار می باشد.‏‏‏‏

رتبه دوم فقیرترین: جمهوری دموکراتیک کنگو
درآمد سرانه: 753 دلار

رتبه بندی کشورهای ثروتمند و فقیر جهان +عکس
جمهوری دموکراتیک کنگو دومین کشور فقیر جهان است. ارزش منابع معدنی کنگو ۲۴ تریلیون دلار برآورد شده است که برابر با تولید ناخالص داخلی آمریکا و اروپاست. تصاحب این ‏ثروت غیرعادی زیرزمینی انگیزه اصلی جنگ داخلی این کشور بوده است. کنگو دارای تورمی افسارگسیخته و دارای یکی از ‏پایین ترین سطوح زندگی در آفریقا است.‏ متوسط درآمد سالانه مردم این کشور 753 دلار است. ‏

رتبه سوم فقیرترین: مالاوی
درآمد سرانه: 819 دلار

رتبه بندی کشورهای ثروتمند و فقیر جهان +عکس
مالاوی ‏‎سومین کشور فقیر جهان است. تورم بالا و اتکا به تامین مالی کمک کننده ها منجر به سقوط اقتصادی بیشتر در مالاوی شد. مشکلات اقتصادی مالاوی از سال ‏‏۲۰۱۱ پس از اینکه نهادهای بین المللی که معمولاً ۴۰ درصد از بودجه این کشور را پشتیبانی می کردند، کمک خود را به دلیل ‏نگرانی های مربوط به حقوق بشر در این کشور متوقف کردند، وخیم تر شد.‏‏ متوسط در آمد سالانه مردم این کشور 819 دلار است.

رتبه چهارم فقیرترین: لیبریا
درآمد سرانه: 934 دلار

رتبه بندی کشورهای ثروتمند و فقیر جهان +عکس
لیبریا ‏‎چهارمین کشور فقیر جهان است. این کشور در غرب آفریقا است و مردم آن هنوز از ۲۰ سال جنگ داخلی رنج می برند. با شیوع بیماری کشنده ابولا در سال ‏‏۲۰۱۴ در این کشور میزان فقر و رکود اقتصادی افزایش یافت. ‏‏متوسط درآمد سالانه مردم این کشور 934 دلار است.

رتبه پنجم فقیرترین: جمهوری بوروندی
درآمد سرانه: 951 دلار

رتبه بندی کشورهای ثروتمند و فقیر جهان +عکس
جمهوری بوروندی ‏‏‏پنجمین کشور فقیر جهان ‏‏‏به دلیل بحران های سیاسی که در این کشور آفریقایی رخ داده هیچ توسعه خاصی نداشته است. جنگ داخلی در این ‏کشور تا بحال سبب کشته شدن ۲۰۰۰۰۰ نفر شده است. همین امر موجب گسترش فقر و فساد در این کشور گردیده است. ‏‏‏‏‏‏متوسط درآمد سالانه مردم این کشور 951 دلار است.‏‏‏‏

رتبه ششم فقیرترین: نیجر
درآمد سرانه: 1069 دلار

رتبه بندی کشورهای ثروتمند و فقیر جهان +عکس
نیجر ششمین کشور فقیر جهان، بیست و یکمین کشور جهان از لحاظ وسعت جغرافیایی و یکی از بزرگترین کشورهای آفریقا است. این کشور صخره ای با وجود آنکه از فقیرترین کشورهای دنیا محسوب می شود، دارای منابع نفتی و معادن اورانیوم فراوان است. درآمد سرانه نیجر 1069 دلار است.

رتبه هفتم فقیرترین: موزامبیک
درآمد سرانه: 1208 دلار

رتبه بندی کشورهای ثروتمند و فقیر جهان +عکس
موزامبیک هفتیمن کشور فقیر جهان پس از مصالحه و برقراری آرامش در کشور در سال 1992 اندکی با بهبود شرایط اقتصادی روبرو شد و سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در این کشور ترغیب شدند اما همچنان بسیاری از مردم این کشور در فقر به سر می برند.

نرخ بیکاری در این کشور 21 درصد است و 70 درصد از مردم این کشور زیر خط فقر زندگی می کنند. در سال 2007 نرخ تورم در موزامبیک 8 درصد بود. محصولات صادراتی آن شامل آلومینیوم، میگو، بادام هندی، پنبه، شکر، مرکبات و الوار است که به کشورهای هلند (7/59 درصد)، آفریقای جنوبی (2/15 درصد) و زیمبابوه (2/3 درصد) صادر می شود. درآمد سرانه این کشور 1208 دلار است.

رتبه هشتم فقیرترین: اریتره
درآمد سرانه: 1210 دلار

رتبه بندی کشورهای ثروتمند و فقیر جهان +عکس
اریتره هشتمین کشور فقیر جهان در سال 1993 به استقلال دست یافت. این کشور از آن زمان تاکنون درگیری های بسیاری با همسایگان خود از جمله اتیوپی و یمن داشته است. با اینکه مردم اریتره هم اکنون با گرسنگی و کمبود غذا مواجه هستند اما آینده این کشور روشن به نظر می رسد.

اریتره در حال حاضر یکی از سریع ترین رشدهای اقتصادی در جهان را دارا است و از انبوه منابعی همانند طلا و مس بهره مند است. درآمد سرانه در این کشور 1210 دلار می باشد.

رتبه نهم فقیرترین: گینه نو
درآمد سرانه: 1388 دلار

رتبه بندی کشورهای ثروتمند و فقیر جهان +عکس
گینه نو نهمین کشور فقیر جهان کشوری غنی از منابع با درآمد پایین است. در حدود 40 درصد از جمعیت این کشور در فقر به سر می برند. کمبود فرصتهای شغلی رسمی برای جمعیت جوان جویای کار یکی از مهمترین دلایل فقر در این کشور قلمداد می شود. درآمد سرانه در این کشور 1388 دلار است.

رتبه دهم فقیرترین: ماداگاسکار
درآمد سرانه: 1477 دلار

رتبه بندی کشورهای ثروتمند و فقیر جهان +عکس
ماداگاسکار دهمین کشور فقیر جهان جزیره ای واقع شده در اقیانوس هند و در کنار سواحل جنوب شرقی آفریقا است که با جمعیتی بالغ بر ۲۲ میلیون نفر چهارمین جزیره بزرگ جهان می باشد. بیشتر مردم مادگاسکار (۹۳ درصد بنابر اعلام صندوق بین المللی پول) در فقر به سر می برند و کمتر از دو دلار در روز درآمد دارند. درآمد سرانه در این کشور 1477 دلار است.

.

منبع : parsnaz.ir

  • فال
  • بازار
  • تست هوش آنلاین
تبلیغات