دیدنی های کشورالجزایر

آکاایران: دیدنی های کشورالجزایر


آکاایران: دیدنی های کشورالجزایر

اطلاعات کلی کشور الجزایر

پایتخت: الجزیره

نوع حکومت: جمهوری

مذهب: اسلام سنی (رسمی)

زبان رسمی: عربی (رسمی) فرانسوی ، بربری

واحد پول: دینار الجزایر

امید طول عمر: ۵/۶۲ سال

جمعیت: ۳۲,۱۲۹,۳۲۴ نفر(July 2004 est)

الجزایر کشوری است در شمال قاره آفریقا، میان مراکش و تونس. پایتختش الجزیره نام دارد. مردم الجزایر عرب و بربر هستند، و دین رسمی شان اسلام است.

جغرافیا

الجزایر کشوری در شمال قاره آفریقا است، که از سمت شرق به تونس و لیبی از سمت غرب به مراکش و صحرا، از جنوب غربی موریتانی، از سمت شمال به دریای مدیترانه و از سمت جنوب به نیجر و مالی محدود است.  الجزایر کشوری در شمال قاره آفریقا است ، که از سمت شرق به تونس و لیبی از سمت غرب به مراکش، از جنوب غربی موریتانی، از سمت شمال به بحر الروم (مدیترانه) و از سمت جنوب به صحرای بزرگ آفریقا و مالی محدود است. مساحت آن حدود ۷۴۰/۳۷۶/۲ کیلومتر مربع یعنی چهار برابر فرانسه و در حدود یک برابر و نیم ایران است. بیش از ۸۵ درصد مساحت الجزایر را صحرای بزرگ پوشانده است در شمال کوههای اطلس با فلات خشکی در میان قرار دارد. از نظر مؤقعیت طبیعی، در جنوب شرق کوههای هقار جای دارد. در امتداد ساحل مدیترانه جلگه ها و سلسله کوههای کم ارتفاع قرار دارد. از شهرهای بزرگ الجزایر (الجزیره) پایتخت کشور و وهران قسنطینه را باید نام برد .

شهرهای مهم: وهران ، قسنطنیه ، عنابه، بلیده ، سطیف
مساحت: ۲,۳۸۱,۷۴۰ کیلومتر مربع
خط ساحلی: ۹۹۸ کیلومتر
مختصات جغرافیایی: ۲۸ درجه و ۰۰ دقیقه شمالی و ۳ درجه و ۰۰دقیقه شرقی

تاریخ

پیش از تسلط فرانسه ، کشوری مستقل بشمار می رفت و اداره کشور به دست یک شخص که لقب (دای) نامیده می شد اداره می گردید. الجزایر به سه استان بزرگ تقسیم شده بود و اداره هر استان به دست یک نفر که به عنوان (بای) خوانده می شد قرار داشت . در سالهای اخیر افکار استقلال طلبانه در آنجا رواج یافت و مردم الجزایر حکومتی آزاد تشکیل داده با دولت فرانسه جنگیدند . پیکار آنان به استقلال الجزایر انجامید. در ۱۹۶۵ احمد بن بلا (متولد ۱۹۱۶) نخستین رئیس جمهور کشور را سرهنگ هواری بومدین (۱۹۳۲ تا ۱۹۷۸) از قدرت خلع کرد. بومدین در نظر داشت اصول قانون اساسی سوسیالیست ۱۹۶۳ را دوباره برقرار کند. جانشین وی سرهنگ شالی بن نوین (متولد ۱۹۲۹) در اواخر دهه ۱۹۸۰ شروع به سوق دادن الجزایر به طرف دموکراسی کرد. در ۱۹۹۲ هنگامی که بنیادگرایان جبهه نجات اسلامی در دور اول انتخابات ملی چند حزبی به پیروزی بزرگی دست یافتند، دور دوم انتخابات فسخ گردید. نظامیان قدرت را در دست گرفتند و فعالیت سیاسی را لغو کردند. زمانی که بوضیاف رئیس جمهور منتصب نظامیان ترور شد تنش افزایش یافت.

[cycloneslider id=”slider-12-8-7″]

منبع : akairan.com
.

منبع : salamatdigital.com

تبلیغات