آکاایران: از بناهای به جا مانده از عصر کاوش تا موزه‌های تاریخی لیسبون، پایتخت افسانه‌ای پرتغال را مقصد گردشگران فراوانی از سراسر دنیا کرده است. برای آشنا شدن با این جاذبه‌ها با همراه باشید.

مقاله‌های مرتبط:

  • راهنمای خرید در لیسبون
  • غذاهای محلی لیسبون

پایتخت جادویی پرتغال بزرگ‌ترین شهر این کشور است که می‌تواند مقصدی جذاب برای گردشگران از سراسر دنیا باشد. اگر به تاریخ علاقه‌مند باشید لیسبون پر از موزه‌های مختلف است که می توانید با تاریخ  پرتغال آشنا شوید.

بنای یادبود عصر کاوش

,دیدنی های لیسبون,جاذبه گردشگری,پرتغال

آکاایران: دیدنی های لیسبون، پایتخت تاریخی پرتغال (قسمت دوم)

در اسکله بلم (Belem) بنای یادبود عصر کاوش (Monument to the Discoveries) قرار دارد. این بنا شکل زاویه‌ای دارد، یک سنگ بزرگ که روی رودخانه تاگوس (Tagus) تکیه داده است تا شبیه دماغه کشتی بنظر بیاید. نماد کشتی‌هایی که دریانوردان پرتغالی در قرن ۱۵ برای کشف سرزمین‌های نوین در آن‌ها سفر کردند و به جستجو می‌پرداختند. طراحی این بنا با ظرافت و جزئیات دقیق همراه است. این اثر تاریخی در سال ۱۹۶۰ ساخته شد تا پانصدمین سالگرد مرگ ناخدا هنری (Henry the Navigator) را یادآوری کند. این بنا برای تکریم تمام کسانی است که در راه اکتشافات قدم برداشته‌اند. افراد برجسته‌ای مثل واسکو دا گاما (Vasco da Gama)، فردیناند ماژلان (Fernao de Magalhaes)، پدرو آلواز کابرال (Pedro Álves Cabral) در این کتیبه دیده می‌شوند.

,دیدنی های لیسبون,جاذبه گردشگری,پرتغال

ناخدا هنری در جلوی این کشتی ایستاده است. البته نوع کشتی ساخته شده کاراول (caravel) است که اولین بار پرتغالی‌ها از آن برای کشف سرزمین‌های ناشناخته استفاده می‌کردند. کاراول به نوعی از کشتی‌ها می‌گویند که از کشتی‌های معمولی کوچک‌تر و سبک‌تر است و به نسبت سریع‌تر حرکت می‌کنند در نتیجه قایقرانان سرعت بیشتری برای دریانوردی داشتند.

,دیدنی های لیسبون,جاذبه گردشگری,پرتغال

بعد از دیدن این چهره‌های تحسین‌برانگیز که حالا در سنگ‌ها جاویدان مانده‌اند، می‌توانید از آسانسور موجود در بنا بالا رفته و چشم‌انداز روبه‌رو و اطرافتان را ببینید. از بالای این بنا می‌توانید سنگ‌فرش بزرگی که یک قطب‌نما و نقشه‌ مکان‌هایی که پرتغالی‌ها کشف کرده‌اند، به همراه زمان کشف‌شان را ببینید.

,دیدنی های لیسبون,جاذبه گردشگری,پرتغال
سنگ‌فرش بنا یادبود عصر کاوش

قوس روا آگوستا

,دیدنی های لیسبون,جاذبه گردشگری,پرتغال

دیدن میدان بزرگ لیسبون، پراسا دو کومرسو (میدان تجارت Praça do Comércio) ، از روی زمین بسیار جذاب است، اما وقتی که از قوس روا آگوستا (Arco da Rua Augusta) این میدان را ببینید از زیبایی واقعی آن مطلع می‌شوید. این بنا را معمار پرتغالی سانتوس د کاروالو (Santos de Carvalho) طراحی کرده است. بعد از زلزله سال ۱۷۵۵ برای نوسازی پایتخت ساخته شد و در سال ۱۸۷۳ به اتمام رسید. 

,دیدنی های لیسبون,جاذبه گردشگری,پرتغال

اخیرا عموم مردم اجازه بازدید از بالای قوس را دارند، فضایی که مجسمه‌های باشکوهی در بالای قوس قرار دارند. مجسمه تاج‌داری که شجاعت و نبوغ را نمایش می‌دهد که با تاج گل تزئین شده است. در پایین این بنا تعدادی از مجمسمه‌های قهرمان‌های مردمی مثل واسکو دا گاما و مارکیز دی پومبال (Marquês de Pombal) دیده می‌شود. یک آسانسور، بازدیدکنندگان را در نزدیکی بالای قوس می‌برد و پس از آن باید راه پله های مارپیچ را طی کنید تا بتوانید مجسمه‌ها را ببینید.

,دیدنی های لیسبون,جاذبه گردشگری,پرتغال

از بالای قوس منظره بی‌نظیری از میدان و رودخانه تاگوس را مشاهده می‌کنید. اگر به سمت شمال بچرخید کل مرکز شهر را خواهید دید.

مرکز داستان لیسبون

,دیدنی های لیسبون,جاذبه گردشگری,پرتغال

اگر اولین باری است که به لیسبون سفر می‌کنید، نزدیک پراسا دو کومرسو (میدان تجارت) مرکز داستان لیسبون وجود دارد. اگر به تاریخ پرتغال به خصوص تاریخ لیسبون علاقه‌مند هستید، اینجا بهترین جایی است که با تاریخ لیسبون آشنا شوید. این مکان که مورد علاقه‌ی خانواده‌ها است، از ۶ محوطه تشکیل شده است. که هرکدام از این مناطق شش‌گانه به یک دوره زمانی در لیسبون مرتبط می‌شود. استفاده هوشمندانه از نرم افزارهای چندرسانه‌ای و شبیه سازی تاریخ باعث بهتر فهمیدن تاریخ شهر لیسبون شده است. داستان‌سرایی و دیالوگ‌ها حس واقعی بودن اتفاقات تاریخی را بیشتر می‌کنند. 

,دیدنی های لیسبون,جاذبه گردشگری,پرتغال

مدل‌ها، نقاشی‌ها وعکس‌های موجود در مرکز، همه کمک می‌کند تا گردشگران دید درستی از چهره‌ تاریخی لیسبون به دست بیاورند. تماشای یک فیلم ۴بعدی از زمین‌لرزه سال ۱۷۵۵  که به خوبی اتفاقات آن دوران را شرح داده‌ است، باعث می‌شود که حس واقعی اتفاقات آن دوران را تجربه کنید. فضای مربوطه به لرزش در می‌آید و حس وحشت از زلزله به صورت واقعی منتقل می‌شود.

یکی از جاهای شگفت‌انگیزی که بصورت خیلی واقعی لحظه‌های حساس تاریخی را نشان می‌دهد، نمای سه بعدی از ماکوز دی پومبال است که بزرگان شهر به دور او هستند و به دوباره ساختن این شهر بعد از این فاجعه فکر می‌کنند.

کلیسا کارمو

,دیدنی های لیسبون,جاذبه گردشگری,پرتغال
اسکت خرابه کلیسا کارمو (Carmo church) مهیج‌ترین اثر باستانی شهر لیسبون است

اسکت خرابه کلیسا کارمو (Carmo church) مهیج‌ترین اثر باستانی شهر لیسبون است. این گنجینه راهبان کرملی در بین سال‌های ۱۳۸۹ تا ۱۴۲۳ میلادی با معماری منحصر به فرد گوتیک ساخته شد. این معماری سبکی مذهبی داشته است و همیشه در کلیساها در آن زمان استفاده می‌شد. کلیسا کارمو به همراه صومعه‌ مجاور آن همیشه درخشنده بوده است و روزگارانی به عنوان مشهورترین کلیسای شهر شناخته می‌شد. اما در صبح روز یکشنبه ۱ نوامبر ۱۷۵۵ میلادی (۱۰ آبان ۱۱۳۴ شمسی) زلزله‌ وحشتناکی آمد و پایتخت پرتغال را تخریب کرد. این لرزش هولناک موجب شد تا بیشتر ساختمان‌ کلیسا تخریب شود و صدها راهب در زیر آوارها کشته شوند. البته محراب در برابر زلزله مقاومت کرد اما بقیه‌ی کلیسا هرگز دوباره ساخته نشد. امروزه گردشگران زیر سالن‌های رو باز کلیسا می‌توانند قدم بزنند واز بناهایی که سالم مانده‌ دیدن کنند. 

کلیسا ساو روکو

,دیدنی های لیسبون,جاذبه گردشگری,پرتغال
ساو راکو بنا و طراحی داخلی بی‌نظیری دارد که یکی از مجلل‌ترین و تاثیر گذارترین اماکن مذهبی لیسبون است

کلیسا و موزه‌ ساو روکو با یکدیگر ترکیب شدند تا برای بازدیدکنندگان یک تجربه جذاب بسازند چرا که هریک مکمل دیگری است. در اواخر قرن ۱۶ میلادی به دستور انجمن عیسی این کلیسا ساخته شد. ساو راکو بنا و طراحی داخلی بی‌نظیری دارد که یکی از مجلل‌ترین و تاثیر گذارترین اماکن مذهبی لیسبون است. این بنا با سنگ مرمر، کاشی، چوب کاری‌های طلا داده شده تزئین شده است. کلیسا به خاطر نیایشگاه‌های خود که بسیار دلپذیر و خیره‌کننده تزئین شده است، مورد تجلیل قرار می‌گیرد.

,دیدنی های لیسبون,جاذبه گردشگری,پرتغال

 در سال۱۷۴۲ میلادی، معماران ایتالیایی به نام لوییجی ونیتلی (Luigi Vanvitelli) و نیکولا سالوی (Nicola Salvi) که تحت ماموریت پادشاه جاو پنجم (King Joao V) بودند، یک جعبه جواهر را ساختند که از رم به لیسبون فرستاده شد. بخش مرکزی نیاشگاه با یاقوت ارغوانی، سنگ لاجوردی، سنگ‌های مرمر گران‌بها آراسته شده است و با طلا، نقره و عاج منبت‌کاری شده است و همچنین موزاییک تعمید مسیح را که مورتی در سال ۱۷۵۰  تکمیل کرده است، دراین نیایشگاه قرار دارد.

,دیدنی های لیسبون,جاذبه گردشگری,پرتغال

نیاشگاه دیگری به اسم کاپلا دسا راکو (Capela de Sao Roque) شامل قدیمی‌ترین و قابل توجه‌ترین کاشی‌‌ها است که فرانسیسکو دمتوس (Francisco de Matos) آن‌ها را امضا کرده است و در سال ۱۵۸۴ تاریخ‌گذاری شده‌اند. بالای این‌ها سقف باشکوهی قرار دارد که تنها اثر سقف رنگ شده از دوره مدرن در لیسبون است. در داخل موزه، هنر و با ارزش‌ترین گنجینه‌های کلیسا را که شامل نیایشگاه سنت جان می شود، نگهداری می‌کنند.

,دیدنی های لیسبون,جاذبه گردشگری,پرتغال

یکی از مکان‌های برجسته، زیارتگاه ساو راکو است که شامل تابلوهای اوایل قرن ۱۶ است که زندگی افراد مقدس به تصویر کشیده شده‌اند. حتما وقت خود را صرف دیدن قطعات برجسته‌ای مثل جعبه جواهرات فرانسیس ژاویر (Francis Xavier) که در سال ۱۶۸۶ در گوا (Goa) از منبت نقره درست شده، کنید.

,دیدنی های لیسبون,جاذبه گردشگری,پرتغال

مجموعه جلیقه‌های قرن ۱۸ که با ابریشم و طلا گلدوزی شده‌اند، از جمله مجموعه‌های نادر این موزه‌اند. 

موزه باستان شناسی

,دیدنی های لیسبون,جاذبه گردشگری,پرتغال

یکی از عجیب‌ترین جاذبه‌های گردشگری لیسبون موزه باستان‌شناسی است. که پایین‌تر از روا اگوستا در مرکز شهر قرار دارد. برای ساخت بانک جدیدی از اشیا باستانی یک تیم حفاری بقایای خانه‌های عصر آهن و مخازن نگهداری ماهیان روم را کشف کرد و این موزه در اطراف محل حفاری ساخته شد. باستان‌شناسان این منطقه همانطور که کار پیشرفت می‌کرد، مصنوعات بیشتری از جمله موزاییک‌های رومی و پایه‌های دیوارها و سایر آثار قدیمی کشف می‌کردند. 

,دیدنی های لیسبون,جاذبه گردشگری,پرتغال

باستان شناسان ترجیح دادند که با وسایلی از تمدن‌های مختلف در طی هزاران سال که به مرور کشف می‌شوند، در همین مکان موزه بسازند. البته در این مکان سفال‌ها و سکه‌هایی از زمان قرون وسطی نیز کشف شدند. به جای اینکه با ماشین بولدزر روی این گنجینه جادویی چند لایه، حفاری کنند، تصمیم گرفتند تا با ساختن یک سایت باستان‌شناسی در تمام این محوطه، آثار باستانی این قسمت را حفظ کنند.

,دیدنی های لیسبون,جاذبه گردشگری,پرتغال

 امروزه شما می‌توانید با یک تور که از طبقه همکف شروع می‌شود از سالن نمایشگاه که از پنل‌های شیشه‌‌ای تشکیل شده دیدن کنید. این پنل‌ها به بازدیدکنندگان اجازه می‌دهد که از حفاری‌های زیرزمین دیدن کنند.  

موزه مد و طراحی 

,دیدنی های لیسبون,جاذبه گردشگری,پرتغال

موزه مد و طراحی لیسبون که اغلب با نام مود (MUDE) شناخته می‌شود، در زبان پرتغالی به معنای تغییر است و این دقیقا همان چیزی است که سازندگان این هنر معاصر با مجموعه وسیعی از طراحی‌ها و لباس‌های قدیمی می‌کنند. مجموعه‌ای که سرمایه‌گذار پرتغالی فرانسیسو کاپلو (Francisco Capelo) جمع‌آوری کرده است، شامل مبلمان و قطعات صنعتی از سال ۱۹۳۰  تا امروز و همچنین لباس، کفش و لوازم جانبی از همان دوره است. تعدادی نمایشگاه‌های فردی که ممکن است تعداد آن‌ها به هزار هم برسد، به صورت چرخشی نمایش داده می شوند. این موزه در محل پیشین بانک بی ان یو (BNU) قرار دارد و شما می‌توانید به قسمت‌های مختلف این ساختمان بروید و از آن دیدن کنید. 

کاخ مارکوس دفرانترا

,دیدنی های لیسبون,جاذبه گردشگری,پرتغال

در حومه شمال غربی شهر یک خانه بزرگ جذاب که خانه‌ی مارکوس دفرانترا (Marques de Fronteira) است، قرار دارد. این خانه که به عنوان انبار شکار برای جاو دماسکارنهاس (Joao de Mascarenhas) در سال ۱۶۴۰ ساخته شده بود، بعدها بازسازی شد و به عنوان کاخ مورد استفاده قرار گرفت. این کاخ به عنوان یکی از زیباترین و آرام‌ترین اقامتگاه‌های لیسبون باقی مانده است. خوشبختانه برخی اتاق‌های این محل و زمین‌های زیبای اطراف آن برای عموم قابل استفاده است و  بازدیدکنندگان می‌توانند از تور صبحگاهی محوطه برای دیدن فضای قرن ۱۷ پرتغال استفاده کنند. 

,دیدنی های لیسبون,جاذبه گردشگری,پرتغال

بیرون موسیو نشیونال د ازولجو (Museu Nacional do Azulejo)، از بهترین مکان‌های شهر است تا کاشی‌های قرن ۱۷ را ببینید. این کاخ با نمونه‌های برجسته‌ای از کاشی‌کاری تزئین شده است به خصوص در اتاق مسابقه (یا اتاق جنگ).  اینجا تابلو‌های دیواری صحنه‌های جنگ را مرمت و تصاویر مبارزات طولانی و خونین برای از بین بردن پرتغال از حکومت اسپانیا را بازسازی کرده‌اند. جزئیات آن حیرت‌انگیز است و به جنگ‌های مختلفی که سرانجام استقلال کشور را از همسایه اشغالگر باز گرداند، واقعیت بخشیده است.

,دیدنی های لیسبون,جاذبه گردشگری,پرتغال

اینجا موزه نیست و هیچکدام از مبلمان یا دکوراسیون داخلی برچسب‌گذاری نشده است. سعی کنید که از راهنمای تور این کاخ استفاده کنید چرا که تورها می‌توانند اجازه دسترسی به بخش‌های بیشتر مثل سالن، کتابخانه و اتاق غذاخوری را بدهند. مورخان هنر، که فاقد شک به دنبال قطعات قابل توجهی هستند، به دنبال تابلو پلگرینی (Pellegrini portrait) در این کاخ می‌گردند تا از آن بازدید کنند.

,دیدنی های لیسبون,جاذبه گردشگری,پرتغال

این تور بازدید از باغ‌های رسمی و محل سرسبزی که با گیاهان نیمه استوایی اراسته شده است، شامل می‌شود. در این کاخ دلپذیر، گالری شاه را پیدا خواهید کرد که تراسی شامل طاقچه‌های تزئینی با مجسمه‌های شاهان پرتغالی است. این مکان در بالای یک حوضچه پر از ماهی کپور قرار دارد. به طور مشابه تراس نیاشگاه با پنل‌های کاشی تزیین شده است که نمایشگر هنرهای معاصر یونانی و رومی و چندین مجسمه است که به قرن ۱۷ برمی‌گردند.

 کانال آب آگواس لیورس 

,دیدنی های لیسبون,جاذبه گردشگری,پرتغال

یکی از جاذبه‌های برجسته لیسبون، کانال آب آگواس لیورس است که از سال ۱۷۴۸ تاکنون، با لوله‌کشی از یک منطقه خوش آب و هوا از شمال شهر، آب پایتخت پرتقال را تامین می‌کند. قسمتی که دره آلکانتانا (Alcãntara valley) را پوشش می‌دهد، چشمگیرترین قسمت این سیستم آبرسانی ساخته قرن هجدهم است، که حتی تا این اواخر بازدید از آن برای عموم آزاد بوده است. 

,دیدنی های لیسبون,جاذبه گردشگری,پرتغال

البته چیزی که در تصویر می‌بینید بخش کوچکی از این کانال ۱۹ کیلومتری است. در واقع اگر شاخه‌های فرعی را هم حساب کنیم، طول واقعی آن ۵۸ کیلومتر است. البته شاید فکر کنید این ساخته قرن هجدهم چگونه آبرسانی می‌کند؟ ساخت و ساز این کانال بر اساس اصل جاذبه است و آب با سرعت ثابت پیشروی می‌کند و طراحی این کانال به صورت شیب‌دار است به این صورت به تمام لیسبون آب توزیع می‌شود.

کلیسا استرلا

,دیدنی های لیسبون,جاذبه گردشگری,پرتغال

گنبد سفید کلیسا استرلا از تمام نقاط شهر به چشم می‌خورد. این کلیسا یکی از بزرگ‌ترین کلیساهای پایتخت است و بر روی تپه‌ای واقع در غرب مرکز شهر قرار دارد. ساختن این کلیسا به دستور ماریا اول، دختر پادشاه خوزه اول در سال ۱۷۷۹ آغاز شد و در سال ۱۷۹۰ به پایان رسید. نمای سنگ آهک این بنا، از مجسمه‌ها و چهره‌های تمثیلی ساخته شده است و با برج‌های دوقلوی کنار هم متقارن به نظر می‌آید.

معماری داخل این کلیسا به گونه‌ای است که در یک روز واقعا گرم، فضای داخلی هوای مطبوع و خنکی دارد.  وقتی وارد این کلیسا می‌شوید آرامگاه ماریا اول در این کلیسا قرار دارد، اما آنچه که قطعا باید به دنبال آن باشید، صحنه خارق‌العاده تولد عیسی است، که ماچادو کاسترو (Machado de Castro) بر روی چوب بلوط ساخته است. این صحنه در یک اتاق که گاهی اوقات قفل شده نمایش داده می‌شود. اگر به این کلیسا رفتید از متصدی بخواهید تا آن را به شما نشان دهد. خارج کلیسا و در مقابل آن، پارک جاردیم دا استرلا (Jardim da Estrela) وجود دارد که زیباترین پارک لیسبون و محل عالی برای پیک نیک است.

.

منبع : kojaro.com


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

تاریخ پخش پایتخت 55

تبلیغات