آکاایران: اگر هیتلر در جنگ جهانی دوم پیروز می‌شد، امروز شهر برلین به چه شکلی بود. برای آشنایی با برلین آن روزهای فرضی با ما همراه شوید.

مقاله‌های مرتبط:

  • حقایق جالب در مورد برلین؛ آلمان
  • دیدنی های برلین، پایتخت آلمان(قسمت اول)

قبل از شروع جنگ جهانی دوم، هیتلر برنامه‌های بسیاری برای نوسازی شهر برلین داشت. قرار بود برلین به عنوان پایتخت جهان، مقر فرماندهی هیتلر بر کل جهان باشد.

در گوشه دودنستراس و پاپ استراس اصلی در برلین، بین مسیر بن جنوبی و خانه ایالتی، یک توده عظیم مخروطی شکل بتنی وجود دارد. درون این ساختار، تعدادی اتاق به همراه تجهیزات قدیمی، زنگ زده و پوسیده که در اطراف پراکنده شده ‌اند، قرار دارد. ساخته شده در سال ۴۲-۱۱۹۴۱ در دوره نازی، اینجا یک نقطه به شدت هیجان‌انگیز نه، ولی مطمئنا یک مکان تاریخی جزوی از نقشه عظیم هیتلر برای برلین است.

پس از جنگ فاتحانه جهانی دوم، که هیتلر در مورد آن کاملا اعتماد به نفس داشت، این رهبر بزرگ نقشه تغییر طراحی برلین به عنوان پایتخت جهانی آلمان نوین یا ولت هاوپت اشتات گرمانیا، یک متروپلیس مگالومانیا (جنون انجام کارهای بزرگ) با ساختاری غول‌پیکر را داشت که روح رایش سوم را منعکس می‌کرد و ترسی در قلب دشمنان و همچنین زیردستان وی به وجود می‌آورد. هیتلر، معماری به نام آلبرت اشپیر را برای نظارت بر پروژه منتصب کرد و آن‌ها باهم نقشه‌ای فوق‌العاده برای نوسازی شهر ریختند.

,هیتلر,برلین,المان

آکاایران: نقشه های بزرگ هیتلر برای برلین

مدل ولت هاوپت اشتات گرمانیا

برلین در امتداد یک بلوار طولانی ۵ کیلومتری شناخته شده به نام پراختالی (خیابان پر زرق و برق) یا بلوار اشپلندوئر (بلوار باشکوه) شناخته می‌شد. قرار بر این بود که  بلوار اشپلندوئر بلواری شمالی جنوبی به عنوان زمین رژه باشد و هیچ ماشینی به آن وارد نشود. به جای این بلوار، وسایل نقلیه به اتوبان زیرزمینی‌ای درست زیر مسیر رژه منتقل می‌شدند.

در انتهای شمالی خیابان، یک میدان باز به عنوان گروبر پلاتز با محیطی حدود ۳۵۰۰۰۰ متر مربع ایجاد می‌شد. این میدان با ساختمان‌هایی بزرگ که شامل قصر رهبری، ساختمان رایشتاگ، کاخ صدر اعظم، رایش سوم و مقامات ارشد ارتش آلمان، نیز می‌شد، احاطه می‌شد. ولی بزرگ‌ترین و مرکزی‌ترین آن‌ها در برلین نوین یک ساختمان گنبدی شکل عظیم به نام ولکشال یا محل گردهمایی مردم، طراحی شده توسط خود هیتلر، می‌بود.

اگر ولکشال ساخته می‌شد، بزرگ‌ترین فضای بسته در جهان می‌بود

ولکشال با ۲۰۰ متر ارتفاع و ۲۵۰ متر قطر حدود ۱۶ برابر بزرگ‌تر از گنبد کلیسای سنت پیتر بر اساس طراحی‌های انجام شده ساخته می‌شد. ابعاد آن به قدری بزرگ می‌بود که هر ساختار دیگری در برلین کوچک و کوتوله به نظر می‌آمدند. اگر این ساختمان ساخته می‌شد، بزرگ‌ترین فضای بسته در جهان می‌بود.

,هیتلر,برلین,المان
مدل گروب هال و ولکشال
قرار بود هیتلر در سرسرای گنبدی شکل به عنوان رهبر جهان ظاهر شود

آرزوهای هیتلر برای فرمانروایی بر جهان، در طرح معماری و پر زینت کاخ نوین صدراعظم، همین الان در اینجا قابل مشاهده و قابل ابراز است. قرار بود هیتلر در سرسرای گنبدی شکل به عنوان رهبر جهان قبل از گردش اصلی‌اش، ظاهر شود. در اتاق بالای برج گنبدی شکل، یک عقاب اشرافی وجود داشت که چنگال‌هایش را نه در صلیب شکسته نشان نازی، بلکه در کره زمین فرو می‌کرد.

بر اساس منطق اشپیر، طبیعت معبدی شکل ساختمان گنبدی به مردم حس پرستش هیتلر، جانشینان وی و رایش آلمان را القا می‌کرد. اشپیر اعتقاد داشت که سرسرای اجتماع گنبدی شکل، مفهومی متعالی و بزرگ را حاصل می‌کند و تبدیل به یک زیارتگاه مقدس می‌شود که اهمیت آن برای حزب سوسیالیسم ملی به اندازه سنت پیتر در رم برای رم کاتالیک می‌بود. چنین تعلق خاطری هدف تمام نقشه بود.

انتهای جنوبی خیابان، یک ساختار عظیم دیگری می‌داشت، یک طاق نشان پیروزی بر اساس طاق تریومف در پاریس، اما باز هم، خیلی بزرگ‌تر. این مکان طوری طراحی شده بود که صدها متر ارتفاع داشته باشد که به صورت تئوری طاق تریومف در ورودی آن کاملا جا شود.

ولکشال
مدل ولکشال در موزه عالم اموات برلین. عکاس: توماس پیتر/رویترز

اگرچه یک مشکل بزرگ سر راه بود، خاک برلین باتلاقی بود و به اندازه پشتیبانی از وزن ساختمان‌هایی که هیتلر قصد ساخت آن‌ها را داشت، پایدار نبود. برای تامین وزنی که زمین قابلیت تحمل آن را داشت، یک ساختمان آزمایشی، شوئه ور بلاستونگ کوپر (Schwerbelastungskorper) یعنی سازه‌ای با توان تحمل وزن سنگین، در مکانی که قرار بود طاق تریومف واقع شود، ساخته شد.

شوئه ور بلاستونگ، بنیادی با قطر ۱۱ متر داشت که قرار بود جای ساختار استوانه‌ای شکل ۱۲۶۵۰ تنی با ۲۱ متر قطر و ۱۴ متر ارتفاع آزمایش شود. اگر ساختمان کمتر از ۶ سانتی متر نشست می‌کرد، قابلیت ساخت وجود داشت. ساختار بتنی ۱۹ سانتی متر نشست کرد.

چند ماه بعد، جنگ جهانی دوم آغاز شد و تمام برنامه‌ها برای برلین باید کنار گذاشته می‌شد. شوئه ور بلاستونگ تنها ساختمان پایتخت جهانی آلمان بود که تاکنون ساخته شده است و هنوز به عنوان یادآوری از اینکه چه چیزی می توانست باشد، باقی است.

,هیتلر,برلین,المان
شوئه ور بلاستونگ. عکاس: سث تیشو/ فلیکر

,هیتلر,برلین,المان
شوئه ور بلاستونگ. عکاس: ژورژن اینتر/ فلیکر

,هیتلر,برلین,المان
شوئه ور بلاستونگ. پائول هرس فیلد/ فلبکر

,هیتلر,برلین,المان
درون شوئه ور بلاستونگ، امروز. عکاس: ژورژن اینتر/ فلیکر

,هیتلر,برلین,المان
درون شوئه ور بلاستونگ، امروز. عکاس: پائول هرس فیلد/ فلیکر

,هیتلر,برلین,المان
 درون شوئه ور بلاستونگ، امروز. عکاس: پائول هرس فیلد/ فلیکر

,هیتلر,برلین,المان
 درون شوئه ور بلاستونگ، امروز. عکاس: درس 15/ ویکی مدیا

,هیتلر,برلین,المان
 عکاس: بن گرت/ فلبکر

,هیتلر,برلین,المان
مدل ولت هاوپت اشتات گرمانیا 

ولکشال
مدل ولکشال در موزه عالم اموات برلین. درست زیر دروازه برندن برگ، در همین مقیاس. 

,هیتلر,برلین,المان
مدل ولت هاوپت اشتات گرمانیا در موزه عالم اموات برلین

,هیتلر,برلین,المان
مدل ولت هاوپت اشتات گرمانیا در موزه عالم اموات برلین. طاق در این عکس، طاق تریومف است.

ولکشال
مدل ولکشال در موزه عالم اموات برلین. عکاس: تومای پیتر/ رویترز

ولکشال
مدل ولکشال در موزه عالم اموات برلین. عکاس: تومای پیتر/ رویترز

.

منبع : kojaro.com


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

ساختمان رایشناگ معماری های تک

تبلیغات