آکاایران: آتشفشان های حیرت آور دنیا

آتشفشان ها همیشه در طول تاریخ منبع شکل گیری افسانه ها و اسطوره ها بوده اند. با اینکه در گذشته فوران آن ها را به داستان های زیادی ربط می دادند اما امروز می دانیم که فعالیت های آتشفشانی در واقع از حرکت پوسته ی زمین به وجود می آیند. این آتشفشان ها نشان دهنده ی نیروهای طبیعی هستند که می توانند هولناک و وحشتناک باشند. می خواهیم شما را با تعدادی از حیرت آورترین آتشفشان های دنیا آشنا کنیم، الی گشت را همراهی کنید.

دیدنی دنیا

آکاایران: آتشفشان های خشمگین و دیدنی دنیا + تصویر

کوه یاسور(Yasur)  

کوه یاسور، آتشفشانی فعال در جزیره ی تانا است. رفتن به بالای این کوه بسیار راحت است و یکی از  آسان ترین مسیرهای آتشفشانی دنیا را دارد. هر کسی می تواند به بالای آن برود و درون خشمگین کوه را از نزدیک ببیند. فوران این کوه به همراه گدازه ها و خاکسترها معمولا چند ساعتی طول می کشد.

دیدنی دنیا

کوه کوتوپاکسی (Cotopaxi)

گکوتوپاکسی با ارتفاع ۵۸۹۷ متر دومین قله ی بلند اکوادور است. این آتشفشان یکی از معدود یخچال های استوایی دنیا را دارد که در ارتفاع ۵ متری شروع می شوند. از شهر کیتو پایتخت اکوادور به راحتی می توانید این کوه دلپذیر را ببینید. این کوه یکی از بلندترین آتشفشان های فعال دنیاست و از سال ۱۷۳۸ بیش از ۵۰ بار فوران کرده است. خطر اصلی در هنگام فوان این آتشفشان ریزش یخ از یخچال های آن است.

دیدنی دنیا

کوه برومو (Bromo)

کوه برومو آتشفشانی فعال و بخشی از کوه های شرق جاوا در اندونزی است. این کوه با ارتفاع ۲۳۲۹ متر بلندترین کوه این منطقه نیست اما معروف ترین آن هاست. این منطقه پربازدیدترین جاذبه ی گردشگری در جاوا ست. از دهانه ی این آتشفشان همیشه دودهای سفید خارج می شود و کوه در احاطه ی ماسه های آتشفشانی قرار  دارد.

دیدنی دنیا

جزیره اتشفشانی کراکاتوآ (Krakatoa)

جزیره ای آتشفشانی که بین جزایر سوماترا و جاوا قرار دارد. فوران این کوه در آگوست سال ۱۸۸۳ یکی از هولناک ترین فوران های تاریخ بوده است و انرژی آن ۱۳ هزار برابر بیشتر از بمب اتمی ای بود که هیروشیما را نابود کرد. در فوران سال ۱۹۲۷، کوه آتشفشانی دیگری از دریا بیرون آمد که هر سال ۷ متر به ارتفاع آن اضافه می شود؛ آخرین فوران این کوه کوچکتر آوریل سال ۲۰۰۸ بود.

دیدنی دنیا

آتشفشان آرنال

آتشفشان آرنال فعال ترین آتشفشان کاستاریکا ست که در ۹۰ کیلومتری شمال غربی سان خوزه قرار دارد. این کوه ۱۶۵۷ متر ارتفاع دارد و مشرف به دریاچه ی آرنال است. از نظر زمین شناسی آتشفشانی جوان به حساب می آید و سن ان حدود ۳ هزار سال است. در سال ۱۹۶۸ این آتشفشان فورانی داشت که شهر تاباکون را کاملا نابود کرد. این فوران سه دهانه ی آتشفشانی دیگر در بخش غربی کوه به وجود آورد که امروز فقط یکی از آن ها باقی مانده است.

دیدنی دنیا

.

منبع : http://www.eligasht.com/Blog/

تبلیغات