4 دهکده باستانی شگفت انگیز در چین (+عکس) -آکا

آکاایران: 4 دهکده باستانی شگفت انگیز در چین (+عکس)

آکاایران: 4 نمونه از دهکده های باستانی چین که هنوز به سبک باستان زندگی میکنند و این محل ها توانسته اند هویت تاریخی خود را حفظ کنند را در مجله تالاب به شما معرفی خواهیم نمود.

شیتانگ، شهری قدیمی ۲۵۰۰ ساله

به گزارش آکاایران: شهر «شیتانگ» در شرق چین جایی است که «تام کروز» در فیلم «مأموریت غیرممکن ۳» بر ‏روی سقف خانه ‏های آن پرید. همچنین این شهر، محل بازدید ملکه ‏های زیبایی است. اما خیلی پیش ‏از آن، محل نمایش یک ژنرال باستانی شجاع بوده است.

تصویری از دهکده شیتانگ. ۱۴ آوریل ۲۰۰۷٫ (Cancan Chu/Getty Images)
4 دهکده باستانی شگفت انگیز در چین (+عکس) -آکا

دو هزار و پانصد سال پیش، چین وارد یک دوره ۳۰۰ ساله جنگ داخلی شد که به دوران ایالات متحاصم شناخته می ‏شود. یکی ‏از اولین و نمادی ‏ترین جنگ ‏ها در آن دوران، جنگ میان ایالت «وو» و «یو» بوده است. شیتانگ زمانی ‏که ژنرال «وو ژیشو» آب ‏راهی را برای کمک به حرکت کشتی ‏های آذوقه نیروهای نظامیش احداث کرد، به ‏وجود آمد.

ماهی ‏گیری درحال ماهی گرفتن با باکلان ‏های خود در آب ‏راهی در شیتانگ. ۳۱ ژانویه ۲۰۰۶٫ (China Photos/Getty Images)
 
4 دهکده باستانی شگفت انگیز در چین (+عکس) -آکا

باگوآ، دهکده ‏ای پرپیچ و خم

دهکده ژو باگوآ. (via Sina)
4 دهکده باستانی شگفت انگیز در چین (+عکس) -آکا

دهکده «باگوآ» در استان «ژجیانگ»، از تپه ‏های اطراف آن، مانند قطعه ‏ای هنری به ‏نظر می ‏رسد. این شهر ۴۰۰۰ هزار نفری به شکل باگوآی دائو یا هشت نماد دائو ساخته شده است.

به گزارش تالاب این دهکده که با ‏دقتی بسیار طراحی شده، چند صد سال پیش در زمان سلسله «یوان» ساخته شده و معمار آن «ژوگ داشی» بوده است. خانه ‏های آن طی سال ‏ها نابود و سپس بازسازی شده ‏اند؛ با این ‏حال دویست نمونه از آثار سلسله ‏های «مینگ» و «چینگ» در آن باقی مانده است.

در مرکز این دهکده، فضایی دایره ‏شکل در قالب نماد «تای ‏چی» دائو وجود دارد؛ به ‏صورتی ‏که در محل «یین» (سمت تیره)، استخر قرار گرفته و در محل «یانگ» (سمت روشن)، زمین است.

در اطراف این محل تای ‏چی شکل، خیابان ‏های شعاعی شکل، دهکده را به هشت بخش تقسیم می ‏کند که با هشت سه ‏خطی (یا هشت نماد تای چی) مطابقت دارد. سه ‏خطی ‏ها، ابزاری باستانی برای پیش ‏گویی و طالع ‏بینی است که میراث خدای «فو شی» است.

نقشه دهکده باگوآ. (via Sina)

4 دهکده باستانی شگفت انگیز در چین (+عکس) -آکا

ژوگ، این دهکده را با ‏اندیشه امنیت و توازن طراحی کرد. به ‏جای آن ‏که درِ خانه ‏ها را در ‏مقابل یک ‏دیگر طراحی کند، آن ‏ها را در فواصل مختلف ساخت تا خانواده ‏ها فاصله ‏ای مطمئن از هم برای جلوگیری ‏از درگیری دارا باشند.

در همین ‏حال، طرح پیچ ‏وخم ‏مانند روستا موجب سردرگمی بیگانگان شده و مانع از وقوع جرم و جنایت می ‏شود. همچنین معماری آن به ‏شکلی است که در دفاع جمعی کمک می ‏کند.

ژوگ داشی از نوادگان «ژوگ لیانگ»، بود. ژوگ لیانگ، یک استراتژیست و تزکیه ‏کننده دائوئیستی در دوره سه امپراطوری بود. بسیاری ‏از روستاییان نیز از نسل او هستند.

نشان هشت سه ‏خطی بر ‏روی دیوارهای روستا. (via Sina)

4 دهکده باستانی شگفت انگیز در چین (+عکس) -آکا

لیجیانگ، شهری فاقد دیوار

لیجیانگ در استان «یون ‏نان» در جنوب چین و در مرز کشور برمه و هند قرار دارد و محل زندگی اقلیت قومی «ناخی» است. این شهر به ‏خاطر نداشتن دیوار معروف است.

در میراث جهانی «یونسکو»، لیجیانگ در ارتفاع ۲۴۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. تاریخ آن به سلسله «یوان» برمی ‏گردد و یک ‏سوم از ساکنان آن هنوز در زمینه صنایع دستی سنتی، تولید برنز و نقره و یا بر ‏روی دستگاه ‏های بافندگی و در کارخانه ‏های لبنی کار می ‏کنند.

شهر قدیمی لیجیانگ. (via Ctrip)
4 دهکده باستانی شگفت انگیز در چین (+عکس) -آکا

معماری لیجیانگ ترکیبی منحصر ‏به ‏فرد از چینی، تبتی و سبک ‏های قومی ناخی است. نشان اختصاصی آن برج ۲۰ متری «ووفنگ» است که در سال ۱۶۰۱ در ‏زمان سلسله «مینگ» ساخته شد.

شهر قدیمی لیجیانگ. (via chanyouji.cn)

4 دهکده باستانی شگفت انگیز در چین (+عکس) -آکا

دوک‎زانگ، قطعه ‏ای از شکوه تبت

در بیشتر تاریخ چین، «تبت» جز قلمرو حکومت امپراطوران چین نبوده؛ اما به ‏عنوان همسایه ‏ای قدرتمند شناخته می ‏شده است. با ‏این ‏که ‏ در تاریخ معاصر، فرهنگ و سنن تبت متحمل ویرانی ‏های زیادی شده، اما روستای «دوک ‏زانگ» در استان هن ‏نان، نمونه کامل و نسبتاً سالمی از آن است.

این روستا، ۱۳۰۰ سال پیش در زمان سلسله «تانگ» ساخته شد و مسیر اتصالی تجارت چای و نمک از یون ‏نان به برمه است. دوک ‏زانگ، در ‏اصل با اهداف نظامی ساخته شد و معنای لغوی آن، «قلعه ‏ای ساخته شده بر سنگ» است.

دوک ‏زانگ. (via Ctrip)

شهر دوک ‏زانگ. (via Wikipedia)
 
4 دهکده باستانی شگفت انگیز در چین (+عکس) -آکا

محصول باستانی منحصر ‏به ‏فرد دوک ‏زانگ، چاقوهایی است با کیفیت بالا که به ‏راحتی می ‏توانند ناخن را فاقد آسیب، تکه ‏تکه کنند.

متأسفانه، در سال ۲۰۱۴، صدها خانه در این شهر، بر ‏اثر یک آتش ‏سوزی عظیم ویران شد که در ‏حال حاظر در ‏دست مرمت است.

 
.

منبع : talab.org

تبلیغات