آکاایران: معرفی روستاهای عجیب ایران

روستای عجیب ایران : شاید باور نکنید که تنها چند کیلومتر دور تر از مرکز پایتخت، روستای شگفت انگیزی قرار دارد که دیدنی ترین تابلوی سنگتراشی طبیعت به شمار می رود؛ روستایی که در گوشه و کنار آن هنرنمایی طبیعت در فرسایش سنگ ها و خلق مجسمه های بادساخته به چشم می خورد؛ روستای کوچک و سرسبزی به نام وردیج، از توابع کن.

وردیج قلمرو فرمانروایی آدمک های سنگی است؛ روستایی شامل باغستان های سیب، گیلاس، هلو، گلابی، گردو و انگور و در جای جای آن سنگ های صیقل خورده به شما چشمک می زنند.

وردیج آبشاری دارد که دیدنش خالی از لطف نیست. نام این آبشار «لت مال» است؛ لت یعنی سنگ و مال یعنی مالیده شدن و مالش، تمثیلی از مالیده شدن آب روی سنگ و سنگ ها.

شاید اگر برای اولین بار سنگ تراشه های طبیعی وردیج را ببینید، خیال کنید این صورتک های پر از حفره بازمانده های یک قلعه قدیمی هستند که در کنار جاده ساخته شده است. یا شوخی چند سنگتراش که در ابعاد بسیار بزرگ تمرین هنر کرده اند! درباره آن ها برخی بر این باورند که اینجا بقایای قلعه ای از زمان قدیم است؛ البته این نظر تنها یک گمان است. عده ای دیگر به وجود آمدن این اشکال را ناشی از فرسایش می دانند و اما هستند افرادی که این نظر را هم به طور قاطع انکار می کنند.

اما کافی ست پای صحبت یک زمین شناس بنشینید تا برایتان از روال فرسایش بادی صخره های وردیج بگوید و هوازدگی بخشی از کوه های این منطقه که یک نمونه عالی و کم نظیر از تغییرات بافت زمین را به وجود آورده است. اشکالی که بیش از هر چیز جمجمه انسان و بدن جانوران وحشی را برایتان تداعی خواهند کرد.

از جمله جاهای دیدنی این روستا راهی پلکانی به نام «قله لیچه» است برای رفتن بر بلندای قلل «پهنه حصار». در جوار پهنه حصار هم آرامگاه یک امامزاده قرار گرفته که «بی بی زرین قمر» می نامندش.

روستای عجیب ایران کجاست؟ شگفتی های عجیب ایرانی تصاویر -آکا

آکاایران: روستای عجیب ایران کجاست؟ شگفتی های عجیب ایرانی تصاویر

روستای عجیب ایران

روستای عجیب ایران کجاست؟ شگفتی های عجیب ایرانی تصاویر -آکا

عجیب ترین روستاهای ایران

روستای عجیب ایران کجاست؟ شگفتی های عجیب ایرانی تصاویر -آکا

روستاهای ایران

روستای عجیب ایران کجاست؟ شگفتی های عجیب ایرانی تصاویر -آکا

مسیرهای دسترسی به این روستا انتهای اتوبان همت – بلوار پژوهش – شهرک دانشگاه شریف – خیابان شهید اردستانی است. در انتهای شمالی خیابان تابلوی کوچک سفید رنگی با عنوان «روستای وردیج – روستای واریش» به چشم می خورد که ابتدای جاده کوهستانی وردیج و واریش را نشان می دهد.

مسیر دوم از اتوبان تهران-کرج از پشت پمپ بنزین وردآورد (ورودی از پمپ بنزین) به سمت خیابان شهید اردستانی – به سمت شمال خیابان است که پس از آن وارد جاده روستای وردیج و واریش می شوید. جاده تا انتها (روستای واریش) آسفالت است. تقریباً با طی مسافتی در حدود ۶تا۷ کیلومتر از ابتدای جاده به روستای وردیج و کوه و صخره های آدمک می رسید. با طی مسافتی ۳-۴کیلومتری نیز به انتهای جاده آسفالت یا به بیان دیگر روستای واریش می رسید.

در روستای وردیج می توانید رودخانه پر آبی را ببینید که در دو طرف آن نیزار های بلند و بهم فشرده به چشم می خورند. در بخش هایی از مسیر رودخانه حوضچه های کوچکی تشکیل شده که به شما فرصت یک آب تنی کوتاه مدت را می دهند.

دو روستای وردیج و واریش در همسایگی هم هستند، آن ها مثل برادرند، روستای وردیج بزرگ ترین روستای حریم شمال غرب تهران به شمار می رود که حدود ۵۰۰ نفر جمعیت دارد (البته همگی آن ها همزمان در روستا حضور ندارند) واریش به لحاظ موقعیتی کمی از وردیج بالا تر و البته سرسبز تر است. (

روستای واریش یکی از مسیرهای صعود به قله پهنه سار (پهنه حصار یا گندم چال) به ارتفاع ۳ هزار و ۴۰۰ متر است. مسیر صعود به قله، از بالای روستا و از طریق جاده ای است که در جهت شمال شرق امتداد دارد. این جاده در حدود نیم ساعت با شیب ملایم ارتفاع می گیرد و سپس در ادامه با یک راه پاکوب به سمت ارتفاعات پهنه سار امتداد می یابد. اگر اهل پیاده روی و قدم زدن در مسیر های بکر و خلوت هستید، این جاده گزینه خوبی برای تجربه یک پیاده روی دلچسب و سبک برای شما خواهد بود.

با توجه به هموار بودن راه و شیب نسبتاً ملایم آن، این برنامه در قالب یک پیاده روی خانوادگی نیز قابل اجرا است. اگر مسیر پاکوب را در امتداد دره ادامه دهید، کم کم راه با دره و رودخانه همسطح شده و طبیعت دلپذیر (رودخانه، درخت و دامنه های سرسبز) همه و همه برای لذت بردن شما از طبیعت، در دسترس خواهد بود. با ادامه مسیر (پس از حدود یک ساعت پیاده روی از روستا) به دشت کوچکی می رسید که در بهار و تابستان سرسبز و در زمستان ها یکدست سفیدپوش است.

ارتفاع متوسط این دشت از سطح دریا حدود ۲ هزار و ۵۰۰ متر و اختلاف ارتفاع آن با روستا ۲۵۰ متر است. اهالی به این دشت و محدوده آن، سرچشمه می گویند. کوهنوردان برای صعود به قله های چشمه شاهی و پهنه سار از میان همین دشت عبور می کنند. در فصول گرم سال، صعود به قله چشمه شاهی حدود ۴ ساعت و قله پهنه سار حدود ۶ ساعت، از روستای واریش زمان می برد

روستای عجیب ایران

روستای عجیب ایران کجاست؟ شگفتی های عجیب ایرانی تصاویر -آکا

روستای عجیب ایران کجاست؟ شگفتی های عجیب ایرانی تصاویر -آکا

روستای عجیب ایران کجاست؟ شگفتی های عجیب ایرانی تصاویر -آکا

روستای عجیب ایران کجاست؟ شگفتی های عجیب ایرانی تصاویر -آکا

با ما همراه باشید با معرفی عجیب ترین روستاهای ایران

روستای عجیب ایران کجاست؟ شگفتی های عجیب ایرانی تصاویر -آکا

در ایران روستاهای شگفت انگیز بسیاری وجود دارد که در اینجا چند مورد را نام بردیم .

توضیحات: روستای سرآقا سید ، استان چهار محال و بختیاری

این روستا از معدود روستاهایی است که مردم آن بخصوص زنان و دختران از پوشاک کامل محلی استفاده می کنند. هنوز زن و دختر این روستا عزم کوه و صحرا کرده و پشته های سنگین هیمه (هیزم) را بر دوش گرفته و به روستا می آورد. هنوز به جای کپسولهای گاز و چراغهای نفتی، چاله های آتش (اجاق) گرما بخش خانه و تأمین کننده حرارت غذای خانواده اند. هنوز فرهنگ شهرنشینی رسوخ چندانی به این روستا نکرده، اگر چه این تمدن با سرعت عجیب خود ره می پیماید و در اندک زمانی همه را ناگزیر به پذیرش خود خواهد نمود.

پیرمردی ۷۴ ساله به نام سید شاه محمد دادور، در این روستا قرآن را با خط بسیار زیبای خود کتابت نموده است. این پیرمرد خطاطی را از اجداد خود آموخته و حتی تذهیب این قرآن را نیز خود ترسیم نموده است. جاده مواصلاتی این روستا با بارش اولین برف زمستانی قطع شده و مردمی که در این روستا ماندگار شده اند و به روستاهای اطراف فریدونشهر اصفهان یا خوزستان نرفته اند، حداقل ۶ماه از سال را در پشت برف زندگی می کنند.

این روستا با معماری دلپذیر و سنتی پلکانی یکی از روستاهای شگفت کشور است. خانه های این روستا از خشت و گل ساخته شده و فضایی ساده و صمیمی را بوجود آورده است. معماری این روستا به گونه ای است که حیاط هر خانه پشت بام خانه زیرین می باشد. منازل به صورت زنجیر به هم متصلند و پیوستگی خاصی بر آنها حاکم است.

حتما بخوانید :  خطرناک ترین جاده های جهان تصاویر جاده های مرگبار در جهان

روستای عجیب ایران کجاست؟ شگفتی های عجیب ایرانی تصاویر -آکا

توضیحات : روستای صخره ای میمند شهربابک ، باستانی ترین سکونتگاه های بشر در ایران و جهان

میمند روستایی صخره ای و دستکند با چند هزار سال قدمت یادآور ایامی است که انسانها خدایان خود را در بلندای کوه ها جستجو می کردند و کوه نشانه استواری و توان و پایداری و اراده شناخته می شود.این بنای دستکند باستانی، بی گمان از نخستین سکونتگاه های بشری در ایران به شمار می رود.

هنوز کسی واقف نیست که این مجموعه به دست چه کسانی بوجود آمده و انگیزه این مردمان از احداث چنین بناهایی چه بوده، اما انگیزه مردمان آن زمان بسیار مورد اهمیت قرار دارد، چون در آن زمان و با آن وسایل ابتدایی، آفرینش چنین مجموعه با عظمتی با معماری بی نظیر فابل تحسین است.

میمند روستایی است از ۶ تا ۱۲ هزار سال قدمت. اشیایی که در آن یافت شده نشان از دوره ساسانی دارد و در گویش مردمانش هنوز واژه های پهلوی ساسانی شنیده می شود. آب و هوایش کوهستانی است؛ زمستان های سرد و تابستان های معتدل.

شغل اصلی مردم روستا دامداری است. آن ها در چهار ماه اول سال به دشت می روند به دامداری. در چهار ماه بعد مشغول باغداری می شوند.

این روستا روز شنبه ۱۳ تیرماه ۹۴ مصادف با ۱۴ ژوییه ۲۰۱۵ با کسب بیشترین آرا به عنوان نوزدهمین اثر جهانی ایران در فهرست یونسکو به ثبت رسید.

روستای عجیب ایران

روستای عجیب ایران کجاست؟ شگفتی های عجیب ایرانی تصاویر -آکا

توضیحات : روستای صراخیه ، تالاب بین المللی شادگان ، خوزستان

تالاب بین المللی شادگان به عنوان یک تالاب مهم بین المللی شناخته شده، علیرغم تنوع زیستی غنی و جاذبه های گردشگری فراوان، متاسفانه هنوز در کشور و حتی استان خوزستان ناشناخته مانده است.

کوچه پس کوچه های روستای سراخیه در میان آب هستند و به همین دلیل، می گوییم اینجا ونیز ایران است.این تالاب یک سیستم زیست محیطی وسیع متشکل از تالاب های شیرین و شوراست. تالاب در پائین دست حوزه رودخانه جراحی بین شهرهای شادگان، آبادان و ماهشهر در استان خوزستان قرار داشته و در سمت پائین دست، به خلیج فارس می پیوندد.

از ویژگیهای مهم و بی نظیر تالاب شادگان می توان به مقیاس بزرگ، طبیعی بودن، تنوع زیستگاهی و نقشی که در تامین معاش ساکنان محلی ایفا می کند، اشاره کرد. سه شهر بزرگ شادگان، آبادان و ماهشهر در حاشیه این تالاب و تعدادی روستا نیز در مجاورت آن قرار دارند، همچنین دو روستا در داخل این تالاب قرار گرفته اند. جمعیت شهر شادگان و روستاهای اطراف از نظر تاریخی برای تامین معاش وابسته به تالاب هستند.

معرفی روستای عجیب ایران

روستای عجیب ایران کجاست؟ شگفتی های عجیب ایرانی تصاویر -آکا

توضیحات : روستای آب اسک ، لاریجان ، مازندران

یک روز در ماه اردیبهشت این زنان هستند که رئیس و فرمانروایند و همه امور روستا به رای آنها می چرخد.

هر سال جمعه یکی از روزهای اردیبهشت ماه رسم دیرینه “زن شاهی” یا “ورف چال” توسط اهالی روستای آب اسک قبل از شهرستان آمل برگزار می شود. معمولا این روز توسط بزرگان روستا انتخاب می شود.

در این روز زنان روستا صبح زود، وقتی آفتاب هنوز طلوع نکرده زیر قابلمه غذای ناهار مردانشان را خاموش کرده و بار سفر یک روزه آنها را می بندند و اسپند دودکنان آنها را تا ورودی روستا بدرقه می کنند

در این روز هیچ مردی از پنج ساله تا ۵۰ ساله نباید در روستا بماند.

زنان هم که از رفتن همه مردها در روستا مطمئن شده اند برای پادشاهی یک روزه خود را آماده می کنند!

در خانه های روستا غوغایی است قرار است یک نفر از زنان ملکه شود دیگری وزیر، عروس و نگهبان و حاکم هم وجودش در روستا لازم است. اما سربازها از همه سرشان شلوغتر است باید مرتب اوضاع روستا را به ملکه گزارش دهند.

به دستور ملکه هیچ گردشگری به هیچ وجه نباید در روستا و هنگام برگزاری این مراسم از دوربین فیلمبرداری یا عکاسی و یا موبایل استفاده کنند. .

خانواده های دیگری که اهالی به دیدن آنها می روند بیماری را در خانه نگهداری می کنند پس اولویت بعد عیادت از بیماران است. تبریک گفتن دخترهای نو عروس وظیفه عروس نمادین روستاست.

پادشاه روستا هم که از میان زنان سرشناس روستا انتخاب شده در این روز باید اختلافات و مشکلات زنان روستا را حل کند به همین دلیل اگر زنی از دیگری شکایت دارد باید در ملاء عام مطرح کند تا مسئله حل شود. این است روایت یک روز حکومت روستای آب اسک در دست زنان است.

اما از آن سو مردان روستا که صبح زود توسط خانواده بدرقه شدند یک روز را در کوههای اطراف سپری می کنند تا آنها هم بخش دیگری از این مراسم را با نام ورف چال را برگزار کنند. در این روز مردان روستا در دامنه کوه دماوند به محل ورف چال می رسند.

مردان روستا قطعات یخ زده برف را از کوهها جدا می کنند و هر کس به توانایی خود مقداری از قطعات آخرین برف زمستانی به جا مانده در طبیعت را در این چاله می ریزد و روی چاه را می پوشانند تا فصل تابستان که دامهای خود را برای چرا به این منطقه می آورند مقداری از این برف را آب کرده و برای آشامیدن استفاده کنند.

تصاویر روستای عجیب ایران

روستای عجیب ایران کجاست؟ شگفتی های عجیب ایرانی تصاویر -آکا

توضیحات : روستای ماخونیک ، بیرجند ، خراسان جنوبی

منطقه ماخونیک متشکل از ۱۲ آبادی است که روستای ماخونیک بزرگترین آنها محسوب می شود. این روستا شامل ماخونیک، کفاز، چاپنسر، توتک، سفال بند، سولابست، لجونگ (سفلی و علیا)، کلاته بلوچ، دامدامه و میش نو، خارستو و جلارو است.

یکی از عمده نشانه های فرهنگی روستای ماخونیک مسکن است که در نوع خود جالب و قابل توجه است چرا که بافت مسکونی روستا در دامنهٔ تپه و خانه ها به طور فشرده به هم و در گودی زمین ساخته شده اند، کف خانه حدود یک متر از سطح زمین پایین تر است و دارای یک درب کوتاه از تنه درختان است باید برای رفتن به داخل خانه دولا شده و به زحمت خود را داخل خانه کرد واغلب یکی دو پله درگاهی را به کف خانه متصل می کنند.

آداب و رسوم ساکنان روستا از نحوه قضاوت تا شیوه کشاورزی و از چگونگی تقسیم ارث تا بازی ها همگی از گذشته های دور جریان داشته و اغلب آنها دست نخورده باقی مانده است.

حتما بخوانید :  سوغات شهرهای ایران ( از شیراز تا اصفهان ، تبریز ، یزد و کرمان و ... )

گفته می شود مردم ماخونیک تا ۵۰ سال پیش، چای نمی نوشیدند، شکار نمی کردند و اصلاً گوشت هم نمی خوردند و هنوز سیگار نمی کشند مردم ماخونیک این قبیل کارها را گناه می دانستند، ورود تلویزیون به این روستا به معنای ورود شیطان بود و اهالی تا چند سال پیش به تلویزیون می گفتند شیطان. آنها هرگز اجازه نمی دادند کودکان پای صفحه تلویزیون بنشینند و جادو شوند.

ماخونیک به سرزمین لی لی پوتی ها ایران شهرت دارد چرا که در این روستا سبک زندگی مردمش، معماری خانه ها، آداب و رسوم و باورهای عجیب و غریب و انزوای چندصد ساله اش آن را به یکی از هفت روستای شگفت انگیز جهان مبدل کرده است.
مردمان این روستا دارای قد متوسط به بالا هستند و قد های زیر ۱۶۰ در این روستا کمتر دیده می شود.

اگر چه بیشتر اهالی این روستا دارای قد متوسط هستند ولی به نظر می رسد به دلیل اینکه درب خانه های اهالی این روستا بسیار کوتاه و باریک است در گذشته اینگونه تصور شده که مردم این روستا قد کوتاه هستند ولی این درصورتی است که افراد خیلی قلد بلند نیز در همین نوع خانه ها نیز زندگی می کنند.

روستای عجیب در ایران

روستای عجیب ایران کجاست؟ شگفتی های عجیب ایرانی تصاویر -آکا

توضیحات : روستای زرگر ، ۱۰۰ کیلومتری غرب تهران

هم ایرانی اند هم اروپایی، هم فارسی می دانند هم ترکی؛ صورتشان هم شبیه آریایی هاست، هم شبیه گلادیاتورها و وایکینگ ها، قدشان بلند است و مهربانی شان همچون محبت مردم ایل به مهمان ها.کارشان دامداری و کشاورزی؛ به سبک همه روستاییان، مرغ و خروس و غاز هم نگه می دارند؛ بعضی زن ها که هنرمندتر از دیگرانند نیز خودشان نان می پزند و در مشک، دوغ و کره می گیرند و پنیر و ماست می بندند.

این مردم اما یک راز دارند، یک نکته مبهم تاریخی که مرموزشان می کند. مردم روستای «زرگر» زبان مادری شان «رومانو» است؛ به زبانشان زرگری هم می گویند، اما نه از آن زرگری هایی که بعد از هر حرف، «ز» می گذارند و زبانشان می شود «دزرزوز». داستان زبان رومانو بیشتر شبیه افسانه است. زرگری ها خودشان هم دقیقا نمی دانند متعلق به کجای جهان هستند و چه شد که به ایران آمدند و شدند رومانوی شیعه کشاورز ایرانی که به زبان ترکی هم مسلط است. قدیمی های روستا یادشان است که در زمان جوانی شان پیرمردی در زرگر بود که تمام حساب و کتاب هایش را به زبان روسی می نوشت، اما بعد از مرگ او نوشتن به زبان روسی ورافتاد؛ حالا این مردم همه شان به زبان رومانو حرف می زنند و به لاتین می نویسند.

بچه های تحصیلکرده زرگر چند سال پیش چند لغت به زبان رومانو در اینترنت منتشر کردند و از تمام مردم دنیا خواستند که اگر این لغات را می شناسند به ایران بیایند. چند ماه بعد سه مسافر از فرانسه و انگلیس به روستای زرگر آمدند و در حالی که شادی کنان، ساز و دهل می زدند از این که همزبان هایشان را در ایران پیدا کرده اند دست از پا نمی شناختند.رومانوهای اروپایی متعجب بودند از این که چرا رومانوهای ایران مثل ۱۸ هزار همزبان شناخته شده خود در اروپا، تشکیلات ندارند و در نشست سالانه آنها در ترکیه حضور ندارند و آواره و بی سروسامانند.

روستای عجیب ایران

روستای عجیب ایران کجاست؟ شگفتی های عجیب ایرانی تصاویر -آکا

توضیحات : روستای چهاربرج ، اسفراین

محصول این روستا غلات، پنبه، زیره و انواع میوه است. شغل اهالی زراعت و دامداری است.شایعه آلوده بودن آب روستای چهاربرج بار اضافه ای را روی دوش اهالی آن گذاشته است؛ به همین خاطر اهالی سختی های زیادی را تحمل می کنند.درباره علت شیوع نابینایی بین اهالی روستا نظرهای متفاوتی وجود دارد.

بعضی از ساکنان چهاربرج ادعا می کنند عاملی که باعث نابینا شدن اهالی این روستا می شود، روی حیواناتی مثل گاو، گوسفند و سگ هم تأثیر گذاشته و باعث نابینا شدن آنها شده است.

محمد یکی از ساکنان چهاربرج درباره علت نابینایی تعدادی از اهالی روستایشان می گوید: «۳۴ سال است که در این روستا زندگی می کنم به نظر من آلودگی خاک و آب باعث این بیماری شده است. این مشکل نمی تواند به ازدواج های فامیلی ربط داشته باشد زیرا افرادی در روستا وجود دارند که هیچ نسبتی با یکدیگر ندارند اما فرزندانشان نابینا به دنیا آمده اند. علاوه بر این در روستای ما حیوانات هم نابینا متولد شده اند.

عکس هایی از روستای عجیب ایران

روستای عجیب ایران کجاست؟ شگفتی های عجیب ایرانی تصاویر -آکا

توضیحات : روستای شهرآباد ، ابرکوه

هر کسی که برای نخستین بار وارد روستای شهرآباد ابرکوه می شود از تعداد دوقلوهای ساکن در آن حیرت خواهد کرد. اکنون نیمی از دانش آموزان دبستان شهید «رحیم محمدزاده» در این روستا نیز دوقلو هستند و چنان به یکدیگر وابسته اند که اگر یکی از قل ها نباشد، قل دیگر در نبود همزداش بی تابی می کند.

شهرآباد که به روستای دوقلو ها معروف شده، حدود ۲۴۰ نفر جمعیت دارد که از این تعداد حدود ۴۰ نفر از آن ها دوقلو هستند. دوقلوهای این روستا که بیشتر دوقلوهای همسان هستند آنقدر به هم شبیه هستند که بیشتر مواقع آن ها را با هم اشتباه می گیریم.

در بسیاری از مواقع اگر آن ها به تنهایی دیده شوند با قل دیگرشان اشتباه گرفته می شود که این موضوع ماجراهای جالبی را رقم زده است.حدود ۵۰ درصد از ازدواجهای این منطقه از نوع فامیلی است و ممکن است یکی از دلایل افزایش دوقلوزایی باشد.همدلی و وابستگی این دوقلو ها بسیار بیشتر از دیگر خواهر، برادرهای روستا است. مدیر دبستان شهید رحیم محمدزاده گفت: این مدرسه دارای ۲۴ دانش آموز در مقاطع پیش دبستانی تا پنجم است که از این تعداد نیمی از آن ها دوقلو هستند.

روستای عجیب ایران کجاست؟ شگفتی های عجیب ایرانی

.

منبع :


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

عوامل فرسایش خاک پنجم ابتدایی , پئو لجونگ

تبلیغات