loading...

آکاایران: خانه سالمندان فیل‌ها در پوکت تایلند قصد دارند گردشگران را از آسیب‌های روحی وارد به فیل‌ها آگاه کند. فیل‌سواری یکی از تفریحات پرطرفدار در پوکت، پاتایا و سراسر تایلند به شمار می‎‌آید. با همراه باشید.

مقاله‌های مرتبط:

  • بهترین مسیرهای راه نوردی در تایلند
  • جاذبه‌های گردشگری پوکت، تایلند
  • بازارچه ریلی مائه کلونگ بانکوک؛ خریدی متفاوت و البته خطرناک
  • زیباترین جزیره‌ های تایلند را بشناسید

شن‌های نرم و سپید ساحلی، آسمان آبی و دریای زلال تنها بخشی از ویژگی‌های لذت‌بخش پوکت هستند. در کنار این‌ها در پوکت فیل‌سواری  یکی از پرطرفدارترین فعالیت‌هایی است که گردشگران انجام می‌دهند. در جزیره پوکت نوعی متفاوت از سواری را بر روی این حیوان عظیم‌الجثه در جنگل تجربه می‌کنند. اگرچه فیل‌سواری در پوکت سرگرمی می‌تواند تجربه مهیج و جالبی باشد اما امروزه فقط حدود ۳۰۰۰ فیل در تایلند وجود دارد.

خانه‌ی سالمندان فیل‌های پوکت سال گذشته برای مراقبت از فیل‌هایی که از کارافتاده شده‌اند و دیگر توانایی کارهای سنگین در جنگل‌های تایلند را ندارند ساخته شد. این که به یکی از جاذبه‌های گردشگری جزیره‌ی پوکت، بزرگ‌ترین جزیره‌ی تایلند، مبدل شده است، آگاهی گردشگران از ضربات روحی به فیل‌ها را در دستور کار خود قرار داده است.

لوئیس راجر سون از پایه‌گذاران خانه‌ی سالمندان فیل‌ها در پوکت می‌گوید:

پیش از اینکه ما اینجا را افتتاح کنیم، در این جزیره برای فیل‌های پیر، بیمار، زخمی و خسته جایی وجود نداشت. آن‌ها تا پای مرگ کار می‌کردند.

گردشگران در ابتدای ورود به این خانه‌ی سالمندان تصاویر دردناکی از تربیت بچه فیل‌ها مشاهده می‌کنند که با قرار گرفتن در فضاهای بسته، کتک، محرومیت از خواب و گرسنگی برای اطاعت از فرمان‌های انسان‌ها آموزش می‌بینند.

,خانه سالمندان,فیل سواری,پوکت تایلند

آکاایران: خانه سالمندان فیل ها در پوکت؛ مکانی آگاهی بخش برای گردشگران

هرچند این فیل‌ها در نتیجه‌ی آموزش‌های یادشده به حیواناتی مطیع و فرمان‌بردار تبدیل می‌شوند اما از نظر روحی آسیب می‌بینند. در این خانه‌ی سالمندان ۳۰ هکتاری هم‌اکنون ۵ رأس فیل نگهداری می‌شوند. برای مراقبت از فیل‌هایی که از کارافتاده شده‌اند و دیگر توانایی کارهای سنگین در جنگل‌های تایلند را ندارند، ساخته شد. به‌ محض اینکه شبکه‌های ارتباطی از جزیره‌ی پوکت با این مرکز تماس بگیرند و درباره‌ی ضرورت نجات یک فیل هشدار دهند، این حیوان از صاحبش خریداری و به خانه‌ی سالمندان منتقل می‌شود.

,خانه سالمندان,فیل سواری,پوکت تایلند

این فیل‌ها روزها آزادانه در محوطه‌ی این مرکز پرسه می‌زنند و شب‌ها را در پناهگاه‌های سرپوشیده به سر می‌برند. بازدیدکنندگان از این مرکز سوار فیل‌ها نمی‌شوند بلکه به آن‌ها غذا می‌دهند یا آن‌ها را در هنگام بازی کردن و پرسه زدن تماشا می‌کنند. به عقیده راجر سون  فیل‌ها حیواناتی احساساتی هستند که شادی و غم را درک می‌کنند و محبت از خود نشان می‌دهند. ما در اینجا به آن‌ها اجازه می‌دهیم فاقد ترس بار دیگر خودشان باشند. در تاریخ تایلندی، فیل جزو حیواناتی بوده که در جنگ‌ها، رکاب جنگوجویان شده است. آیا فیل‌سواری نه فقط در پوکت،که در سراسر تایلند به همین اندازه مشهور است؟ پاسخ ساده این است که فیل به‌عنوان نمادی از تایلند در نظر گرفته‌شده، این حیوان از پادشاهان است.

,خانه سالمندان,فیل سواری,پوکت تایلند
.

منبع :

loading...
loading...
تبلیغات