آکاایران: پل های تاریخی اصفهان: سی و سه پل، پل خواجو، پل شهرستان، پل چوبی و پل مارنان است. در اصفهان گردی خود پل های تاریخی اصفهان را از یاد نبرید.

اگر قصد مسافرت دارید پیشنهاد ما به شما رفتن به اصفهان است؛ شهری که آنقدر جاهای دیدنی دارد که باید برنامه ریزی دقیقی داشته باشید تا دست پر از آن خارج شوید و جایی را ندیده باقی نگذارید. پر واضح است که یکی از اصلی ترین جاذبه های این شهر، پل های تاریخی اصفهان است. پل هایی که در مسیر رودخانه زاینده رود از سمت غرب به شرق قرار گرفته اند و شامل پل های باستانی و پل های نوین می شود. در این مقاله به معرفی پل های باستانی شهر اصفهان می پردازیم.


آکاایران: معرفی پل های تاریخی اصفهان: سی و سه پل، پل خواجو و پل مارنان1. پل مارنان


معرفی پل های تاریخی اصفهان-پل مارنان

غربی ترین پل واقع در شهر اصفهان با نام های مارنان، ماربین، سرفراز، ماربانان و مادنان شناخته می شود. برخی از محققین قدمت این پل (پل مارنان) را مربوط به دوران ساسانی می دانند. این پل در حال حاضر دارای 17 دهانه است.2. سی و سه پل

معرفی پل های تاریخی اصفهان-سی و سه پل

خیابان چهارباغ مهم ترین خیابان شهر تاریخی اصفهان است. این خیابان از چهارراه تختی شروع می شود و تا میدان آزادی (دروازه شیراز) ادامه پیدا می کند. حدفاصل چهار راه تختی تا میدان امام حسین (ع) (دروازه دولت) را چهارباغ پایین، از میدان امام حسین (ع) تا سی و سه پل را چهارباغ عباسی و از منتها الیه جنوبی سی و سه پل تا میدان آزادی (دروازه شیراز) را چهارباغ بالا می نامند. پل الله وردی خان یا سی و سه پل از نظر موقعیت مکانی به دلیل اینکه رابط میان دو قسمت این خیابان بزرگ است از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. قدمت این پل به سال 1008 هجری قمری و دوره حکومت شاه عباس اول صفوی باز می گردد و ساخت آن حدود چهار سال طول کشیده است. سردار الله وردی خان هزینه احداث این پل را پرداخت کرده و برای همین به نام خودش معروف شده است. طول این پل 300 متر و عرض آن 14 متر می باشد. در دو طرف قسمت فوقانی این پل راهروهای سرپوشیده وجود دارد که می توان به کمک آن ها از گزند آفتاب تابستان و بارندگی زمستان در امان بود. این پل دارای یک پیاده روی روباز در بالا و یک پیاده روی مسقف در پایین می باشد. در ایام قدیم این پل در زمان جشن های آبریزان یا آبپاشان ارامنه محل اجتماع شاه و بزرگان و شعرا و... بوده است. علاوه بر این، مراسم خاج شویان ارامنه نیز در حوالی این پل برگزار می شده است. این پل به نام های شاه عباسی، جلفا، چهل چشمه و زاینده رود نیز شناخته می شده است.


3. پل جویی


پل جویی را به اشتباه پل چوبی نیز می نامند. این پل کوچک مابین سی و سه پل و پل خواجو قرار دارد و در دوره شاه عباس دوم در سال 1065 ساخته شده است. وجه تسمیه این پل به دلیل جوی سنگی کوچکی است که بر روی آن قرار داشته است. این پل محل عبور خانواده شاه صفوی و اشراف و سفیرانی بوده است که اجازه ملاقات با شاه عباس دوم را پیدا می نمودند.


4. پل خواجو

معرفی پل های تاریخی اصفهان-پل خواجو

پل خواجو را فاقد اغراق می توان زیباترین پل واقع بر روی زاینده رود دانست که در میان پل های جهان نیز از زیبایی خاصی برخوردار است. این پل مابین پل جویی و پل شهرستان قرار گرفته و قدمت آن به دوره صفویه و به دوره شاه عباس دوم (1060 هجری قمری) باز می گردد. قسمت فوقانی این پل برای عبور کالسکه ها و چهارپایان و قسمت زیرین برای عبور افراد پیاده بوده است. قسمت زیرین تماماً از سنگ و ساروج ساخته شده و دهانه های عبور آب به کمک تخته های قطوری کنترل می شود به طوری که با بستن این دهانه ها سطح آب در قسمت غربی بالا می آمده و دریاچه کوچکی را به وجود می آورده است. در قسمت شرقی پلکان های سنگی وجود دارد که به کمک آن ها می توان تا سطح آب پایین رفت و از مناظر دلپذیر لذت برد. در قسمت مرکزی طبقه بالای پل عمارت بیگلربیگی قرار دارد که به منظور پذیرایی و تشریفات رسمی ساخته شده بود. اشراف و بزرگان از طریق این عمارت می توانستند مسابقات شنا و قایقرانی را در ناحیه غربی پل تماشا کنند.


5. پل شهرستان

معرفی پل های تاریخی اصفهان-پل شهرستان

پل شهرستان با نام های پل جی و پل جسر حسین نیز معروف است. این پل قدیمی ترین پل زاینده رود است و برخی محققین قدمت پایه های آن را مربوط به دوره هخامنشیان مربوط می دانند. این پل تا زمان صفویه مهمترین راه رسیدن اهالی اصفهان به شیراز بوده است. برخی از محققین علاوه بر عبور و مرور، پل شهرستان را یک پل نظامی می دانستند.

گروه گردشگری ستاره

.

منبع : setare.com

تبلیغات