آکاایران: مقاله مرتبط:

  • پرونده های ترسناک: وارن ها و پرونده‌ی انفیلد (بر اساس یک داستان واقعی)

هتل استنلی، هتل بزرگ و مجهز با ۴۲۰ اتاق است که در منطقه‌ی "Estes Park" در ایالت کلرادوی آمریکا واقع شده است. این هتل تقریبا در ۵ مایلی ورودی «پارک ملی کوهستان راکی» (Rockie Mountain) قرار گرفته است. هتل استنلی از سوی دیگر از چشم‌اندازی رویایی به سمت «دریاچه‌ی اِستِس» و البته قلل مرتفع کوهستان‌های اطراف برخوردار است که دیگر امتیاز و ویژگی مثبت و درخور توجه این هتل به شمار می‌آید.

,استنلی کوبریک,استیفن کینگ,فیلم ترسناک

آکاایران: گردشگری وحشت: داستان ترسناک یک هتل

از سوی دیگر این هتل دارای امکانات متنوعی است که اقامتی خوب و فراموش نشدنی را برای مهمانان به ارمغان می‌آورد. اما نکته‌ی جالب توجه و البته عجیب دیگر این واقعیت است که هتل استنلی میزبان تورهای گردشگری است که با محوریت فعالیت‌های ماورایی و ترسناک برگزار می‌شوند.

,استنلی کوبریک,استیفن کینگ,فیلم ترسناک

در نگاهی به گذشته این هتل در می‌یابیم که هتل استنلی در ۴ جولای سال ۱۹۰۹ توسط فردی به نام «فریلن اسکار استنلی» (Freelan Oscar Stanley) ساخته و افتتاح شد. این هتل و زمین‌های اطرافش امروزه در فهرست مکان‌های تاریخی و ملی کشور آمریکا به ثبت رسیده‌اند.

استیفن کینگ، نویسنده‌ی معروف ژانر وحشت، زمانی مهمان این هتل بود.

اما شهرت این هتل به جز بعد تاریخی آن، مرهون دنیای گردشگری وحشت است و البته در این میان پای یکی از نویسندگان سرشناس ژانر وحشت در میان است که با بازگویی داستانی ترسناک، جذابیتی دیگر به این هتل بخشیده است. بله «استیفن کینگ» (Stephen King) معروف زمانی مهمان این هتل بود.

,استنلی کوبریک,استیفن کینگ,فیلم ترسناک

این نویسنده در کتاب معروف خود «درخشش» (Shining) با الهام از حال و هوای هتل استنلی، هتل اورلوک (Overlook) را به خوانندگانش معرفی کرد. بله، استیفن کینگ مکان مناسبی را برای رخدادهای داستان سراسر از ترس و تعلیق خود انتخاب کرد.

درخشش

در واقع کینگ به همراه همسرش «تابیتا» (Tabitha) در مدت اقامت کوتاه مدت خود در ناحیه‌ی «بولدر» (Boulder) شبی را در اتاق ۲۱۷ این هتل به صبح رساندند. آنها ناگهان دریافتند که تنها مهمانانی هستند که قرار است شب را در هتل سپری کنند. از سوی دیگر خدمه‌ی هتل هم اندک اندک آماده می‌شدند تا در شروع فصل زمستان هتل را تعطیل کرده و به مرخصی بروند. همه‌ی این مسائل دست به دست هم داده و زمینه ساز خلق یکی از شاهکارهای انکارناپذیر ژانر وحشت شد.

,استنلی کوبریک,استیفن کینگ,فیلم ترسناک

کینگ می‌گوید که راهروهای طولانی، خلوت و ساکت هتل، توجه او را به خود جلب کرد. او و همسرش شام را در ناهارخوری خالی از حضور گرم و پرهیاهوی مهمانان سپری کردند و به جز میز آنها، همه صندلی‌ها جمع شده و روی میزها قرار داده شده بودند. به همین خاطر نوای موسیقی گروه ارکستر در فضا طنین بیشتری پیدا کرده بود، به طوری که این نویسنده معتقد است حس می‌کرده در این لحظه خدا او را به سمت این مکان هدایت کرده تا این چیزها را ببیند و بشنود.

,استنلی کوبریک,استیفن کینگ,فیلم ترسناک

شب هنگام در اتاق ۲۱۷، رویایی به سراغ استفن آمد که بسیار شگفت‌انگیز و الهام بخش بود. در این رویا او پسر بچه‌ای سه ساله بود. او در حالی که به پشت سر خود نگاه کرده و جیغ می‌کشید، در میان راهروهای خالی می‌دوید چرا که ظاهرا موجودی اهریمنی در تعقیبش بود.

,استنلی کوبریک,استیفن کینگ,فیلم ترسناک

استفن ناگهان از خواب پرید و متوجه شد چیزی نمانده که از لبه‌ی تخت به پایین بیفتد. او برخاست، روی صندلی کنار پنجره نشست و در حالی که سیگاری روشن می‌کرد، به دور دست‌ها خیره شد. در طول کشیدن همین یک نخ سیگار، چهارچوب اصلی داستان در ذهن این نویسنده شکل گرفت، داستانی که در آن هتل استنلی قالب عوض کرده و با نام هتل اورلوک، صحنه‌ی رویدادهای ترسناکی شد که برای یک خانواده‌ی سه نفره رخ می‌دادند و البته در این میان، اتاق ۲۱۷ گل سرسبد تمامی ترس‌های‌شان بود.

,استنلی کوبریک,استیفن کینگ,فیلم ترسناک

البته هتل استنلی هم همچون «اورولوک»، شاهد پدیده‌های ترسناکی است که این بنا را در شمار یکی از معروف‌ترین عمارت‌های تسخیر شده جهان قرار می‌دهند. از سوی دیگر «استنلی کوبریک» (Stanley Kubriek) کارگردان نابغه‌ی سینما نیز با الهام از داستان درخشش، فیلمی با همین نام و با بازی خیره‌کننده‌ی «جک نیکلسون» ساخت که فضای ابهام‌آمیز و سرشار از وحشت و هراس پیرامون این هتل را به شدت تقویت کرد.

,استنلی کوبریک,استیفن کینگ,فیلم ترسناک

درخشش

در سال ۱۹۸۰ این کارگردان فیلم خود را در قالب و سبکی متفاوت از مسیر کینگ به تصویر کشید. در این فیلم نمای بیرونی هتل اورلوک از هتلی در ایالت «اورگن» گرفته شد و فیلمبرداری بخش‌های داخل آن نیز در هتلی در «پارک ملی یوسمیت» انجام گرفت.

,استنلی کوبریک,استیفن کینگ,فیلم ترسناک

,استنلی کوبریک,استیفن کینگ,فیلم ترسناک

از طرف دیگر در سال ۱۹۷۷،  این هتل در جریان ساخت سریال تلویزیونی درخشش نیز به عنوان لوکیشن فیلمبرداری مورد استفاده قرار گرفت. اما ظاهرا علاقه دنیای پر زرق و برق سینما به این هتل هر روز بیشتر از قبل می‌شود، به طوری که از سال ۲۰۱۳ این هتل میزبان فستیوال فیلم استنلی است که یک جشنواره‌ی مستقل فیلم‌های ترسناک است که توسط «بنیاد فیلم دنور» (the Denver Film Society) برگزار شده و در خلال آن شاهد رویدادهای مختلف و مراسم اهدای جوایز هستیم. سالن کنسرت این هتل تاریخی نیز میزبان گروهای مختلف موسیقی است که در آن به اجرای برنامه می‌پردازند.

,استنلی کوبریک,استیفن کینگ,فیلم ترسناک

,استنلی کوبریک,استیفن کینگ,فیلم ترسناک

با این حساب باید پذیرفت که علی‌رغم سال‌های ابتدایی و آرام شروع به کار این هتل، محبوبیت کتاب درخشش باعث به شهرت رسیدن هتل استنلی در زمنیه فعالیت‌های ماورایی شده است. البته مالکان هتل نیز از این فرصت استفاده کرده و با برگزاری تورهای ارواح، مهمانان هتل و نیز بازدیدکنندگان را بیش از پیش مجذوب خود کرده‌اند. شماری از شوهای تلویزیونی معروف بررسی پدیده‌های ماورایی همچون «شکارچیان روح» و «ماجراجویان روح» نیز چند باری مهمان این هتل بوده‌اند.

بیشتر بخوانید: زندان Eastern State، وحشتی محبوس در پشت دیوارها

البته ترس و وحشت تنها عامل محبوبیت این هتل نیستند. در طول فصل زیبای تابستان، این هتل برنامه‌های متوعی برای مهمانان خود ترتیب می‌دهد که از آن جمله می‌توان به تور ویژه‌ی تاریخی اشاره کرد که به صورت روزانه و بدون محدودیت به مهمانان خدمت رسانی می‌کند.

منبع :

تبلیغات