آکاایران: انرژی های تجدیدپذیر، تامین کننده برق مصرفی می شوند

گوگل، این غول اینترنتی به تازگی اعلام کرده، سال آینده تمام دیتا سنترهای این شرکت در سرتاسر جهان از انرژی های تجدیدپذیر استفاده می کنند. البته لازم به ذکر است که رایانه های مرکزی گوگل نیز تنها از انرژی خورشیدی و بادی استفاده می کنند. مانند بسیاری از شرکت های بزرگ دیگر، گوگل، انرژی مصرفی خود را از شرکت های تأمین کننده انرژی خریداری می کند. این شرکت ها با استفاده از منابع گوناگون مانند سدهای هیدروالکتریکی، گاز طبیعی، زغال سنگ و مزرعه های بادی تولید برق می کنند.در این راه، کمپانی گوگل تصمیم دارد در مسیر قطع کامل وابستگی خود به الکتریسیته حاصل از سوخت های فسیلی حرکت کند. با الی گشت همراه باشید:


	گوگل محیط زیستی می شود - آکا

آکاایران: گوگل محیط زیستی می شود

سال گذشته، مصرف انرژی گوگل با شهری به بزرگی سان فرانسیسکو برابری کرد. اکنون گوگل بیان کرده سال بعد، تمام انرژی خود را از نیروگاه های بادی و پنل های خورشیدی تأمین می کند

اما گوگل در طی دهه گذشته سعی کرده است، بدون ایجاد هیاهو، در قراردادهای بزرگ با تولیدکنندگان انرژی های تجدید پذیر مشارکت کند و خرید انرژی های تولید شده توسط توربین های بادی و پنل های خورشیدی را تضمین کند. تولیدکنندگان انرژی های تجدیدپذیر نیز به پشتوانه این تضمین، توانستند با دریافت کمک های مالی از بانک های مختلف، گسترش زیرساخت های خود را فراهم کنند.

برق تولیدشده توسط تولیدکنندگان انرژی های تجدیدپذیر وارد شبکه برق تأسیسات گوگل شده، بنابراین میزان مصرف خالص سوخت های فسیلی توسط گوگل مشخص نیست، با این حال می توان گفت هم اکنون بخش بزرگی از برق مصرفی گوگل از منابع تجدیدپذیر تأمین می شود. معاون ارشد گوگل در امور تکنولوژی های زیرساختی، جو کاوا (Joe Kava) بیان می کند

ما بزرگ ترین شرکت خریدار انرژی های تجدید پذیر در دنیا به حساب می آییم. این برای اقتصاد خوب است، برای کسب وکار خوب بوده و برای سهامداران هم عالی هست.

جو کاوا می گوید برخلاف انرژی های مبتنی بر کربن ، قیمت انرژی بادی نوسان ندارد، از این رو ما می توانیم بهتر برای آینده برنامه ریزی انجام دهیم. به علاوه، با خرید بیشتر انرژی های تجدیدپذیر، قیمت آن ها نیز کاهش پیدا می کند. گوگل اعلام کرده است در برخی مناطق، مانند شیلی، قیمت انرژی های تجدید پذیر گاهی پایین تر از قیمت سوخت های فسیلی می شود. از آنجایی که بسیاری از شرکت های بزرگ جهان در مورد میزان مصرف انرژی خود و محل تأمین آن هیچ گونه اطلاعاتی نمی دهند، نمی توان با اطمینان گفت گوگل بزرگ ترین خریدار انرژی های تجدیدپذیر است. با این حال بدون شک می توان گفت تأسیسات رایانه ای گوگل به همراه آمازون و مایکروسافت، از بزرگ ترین خریداران انرژی های تجدید پذیر هستند.

گوگل این امیدواری را دارد با همکاری موفقیت آمیز خود با نیروگاه های بزرگ بادی، به رشد بیشتر این صنعت یاری رساند. از جمله نیروگاه های بادی که گوگل از آن استفاده می کند، می توان به نیروگاه بادی ۲۰۰ کیلومتر مربعی در اوکلاهاما اشاره کرد که برق دیتاسنتر گوگل در این ایالت را تأمین می کند. این نیروگاه متعلق به کمپانی NextEra Energy است که حدود ۱۱۵ مزرعه بادی در سرتاسر ایالات متحده و کانادا دارد.

۲۵ درصد مصرف الکتریسیته در ایالات متحده مربوط به حوزه بیزینس مربوط بوده و شرکت هایی همچون گوگل سهم ۲ درصدی از این میزان دارند. شرکت Dominion Virginia Power که مقر اصلی آن در ویرجینیا قرار دارد، سال گذشته با افزایش ۹ درصدی میزان تقاضای برق از سوی شرکت های اطلاعاتی مواجه شد، اما میزان کل تقاضای برق در سطح چند ایالت تقریبا روند ثابتی را طی کرده است. لازم به ذکر است که ایالت ویرجینیا بیشترین تراکم دیتاسنتر در ایالات متحده را دارا است.

منبع http://www.eligasht.com/Blog

تبلیغات