آکاایران: تورگردانان و مدیران آژانس های مسافرتی معتقدند سفر ایرانی ها به گرجستان افزایش یافته است. آژانس ها اعلام کرده اند که برای رزرو هتل برای تورهای ایرانی، بعضاً دچار مشکل می شوند و اغلب هتل ها اشغال است.
امتیاز خبر: 18 از 100 تعداد رای دهندگان 47
هفته نامه تجارت فردا - پرستو فخاریان: تورگردانان و مدیران آژانس های مسافرتی معتقدند سفر ایرانی ها به گرجستان افزایش یافته است. آژانس ها اعلام کرده اند که برای رزرو هتل برای تورهای ایرانی، بعضاً دچار مشکل می شوند و اغلب هتل ها اشغال است. به باور این افراد دلایل مختلفی از جمله کودتای ترکیه و ممنوعیت سفر به این کشور برای یک دوره قریب به یک ماه، می تواند منجر به رشد سفرها به این مقصد شده باشد. به گواه آنها، دست کم 10 درصد از مشتریان ترکیه در تابستان امسال راهی گرجستان شده اند.
 
 
گردشگران ایرانی؛ به نام ترکیه | به کام گرجستان - آکا

آکاایران: گردشگران ایرانی؛ به نام ترکیه، به کام گرجستان


اما کارشناسان از دو زاویه به این موضوع نگاه می کنند؛ یکی از دیدگاه عرضه و دیگری از دیدگاه تقاضا. به باور آنها به صورت معمول، زمانی که عرضه کنندگان با چالش ها و محدودیت هایی در کالاهای مورد عرضه مواجه می شوند به استراتژی های جایگزین روی می آورند و در برخی موارد سعی می کنند محصول خود را نیز تغییر دهند. در چنین شرایطی آنها سعی می کنند برای محصول جدید یا تغییری که در محصول پیشین ایجاد شده، تقاضای جدید بیافرینند. کارشناسان در مورد بازار سفرهای خارجی ایرانی ها نیز معتقدند، محدودیت هایی که مقصد ترکیه پیش روی آژانس ها قرار داد (از جمله چالش حملات تروریستی، اختلافات سیاسی داخلی دولت با گروه های مخالف و همچنین کودتای نافرجام در این کشور)، دفاتر مسافرتی را بر آن داشت تا مقاصد جدیدی را مطرح کنند و درصدد جذب گردشگران به این مقاصد بربیایند.
 
به گفته این کارشناسان، چنین اتفاقی از سوی دیگر برای گردشگران ورودی به کشور نیز رخ داده است. آژانس داران پس از شکل گیری جنگ در منطقه، تمام سعی خود را به کار گرفتند تا مشتریان سفر به کشورهایی نظیر مصر، لیبی و دیگر کشورهای منطقه را که مقاصد فرهنگی و تاریخی محسوب می شوند به ایران جذب کنند؛ چه اینکه تورهایی که پیش از این به آن کشورها می رفتند حالا به دلیل وقوع جنگ های داخلی و منطقه ای، از سفر به این کشورها خودداری می کنند و ایران می تواند مقصد جایگزینی برای آنها باشد. لغو ویزا بین ایران و گرجستان نیز البته از دلایل مهم افزایش این سفرها عنوان می شود؛ چه اینکه هزینه و بعضاً روند اداری پیچیده دریافت ویزا همواره به عنوان یکی از موانع سفرهای خارجی به شمار می رود.
 
حالا این لغو ویزای متقابل گرچه هنوز روی افزایش گردشگران گرجی ایران تاثیر چندانی نداشته است اما براساس شواهد موجود، موجب رشد سفر ایرانی ها به گرجستان شده است. از سوی دیگر ارائه سرویس مناسب نیز موضوع دیگری است که کارشناسان آن را دلیلی برای افزایش سفر به گرجستان می دانند. به اعتقاد آنها، مراکز ارائه خدمات گردشگری در این کشور توانسته اند متناسب با میزان هزینه هایی که گردشگران متحمل می شوند، خدمات مناسبی را به آنها ارائه دهند. در طرف دیگر نیز تقاضاکنندگان قرار دارند؛ متقاضیانی که مقاصد ارزان، باکیفیت و امن را ترجیح می دهند.
 
 
گردشگران ایرانی؛ به نام ترکیه | به کام گرجستان - آکا
 
در این مورد ما با گردشگران ایرانی طرفیم که تا پیش از این بیشتر از هر کشوری، با ترکیه آشنا بودند و در غالب موارد این کشور را برای سفر خارجی خود انتخاب می کردند. بر اساس تحلیل کارشناسان اقتصادی و فعالان گردشگری، این گروه از گردشگران غالباً ترکیه را به دلیل سواحل دریای سیاه، مراکز خرید مناسب و از همه مهم تر هزینه های معقول و اقتصادی انتخاب می کردند. حالا گرجستان توانسته این امکانات را کم وبیش در اختیار گردشگران قرار دهد و بخشی از این بازار را به سمت خود بکشد. البته بسیاری از کارشناسان تاکید می کنند که گرجستان دست کم به دلیل عدم تنوع در بخش گردشگری خرید، نمی تواند به صورت تمام و کمال جایگزین ترکیه شود اما در این شرایط نیز امتحان کردن یک مقصد جدید توجیهی برای رشد سفرها به این کشور عنوان می شود.
 
در همین حال گردشگران ترجیح می دهند به مقاصدی سفر کنند که فرهنگ مشابهی با آنها داشته باشد. در این خصوص نیز گرجستان می تواند مقصد خوبی برای گردشگران ایرانی باشد. حالا براساس آمار اداره توریسم گرجستان، سال گذشته حدود ۶۰ هزار ایرانی به این کشور سفر کردند و اکنون طبق پیش بینی تورگردانان ایرانی، این تعداد امسال به حدود ۱۵۰ هزار نفر خواهد رسید؛ افزایشی حدود 5 /2 برابر. به نظر می رسد گرجستان، پس از ارمنستان دارد اندک اندک یکه تازی ترکیه را در بازار سفر ایران از بین می برد.
 
به نام ترکیه، به کام گرجستان
 محمدحسن کرمانی - رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر مسافرتی و گردشگری ایران: یافته های علمی در مطالعات گردشگری نشان می دهد موفقیت و رشد پایدار این صنعت در گرو عملکرد مناسب و هماهنگ عناصر و مولفه های متعددی است که با هم ارتباط تنگاتنگی دارند. از مهم ترین این مولفه ها «امنیت گردشگران و مقاصد گردشگری» است. درواقع امنیت به عنوان مهم ترین و زیربنایی ترین اصل در تدوین استراتژی توسعه گردشگری در جهان به شمار می آید. به گواه پژوهش های متعدد، میان گردشگری، ثبات، توسعه و امنیت رابطه ای تعریف شده وجود دارد و هرگونه بروز ناامنی و به کارگیری خشونت در سطوح مختلف، زیان های جبران ناپذیری به این صنعت وارد می سازد.
 
از سوی دیگر، زمانی که یک مقصد گردشگری با ناامنی مواجه شود، می تواند منتظر این باشد که مشتریانش به زودی یا دست کم در کوتاه مدت جذب مقاصد دیگر شوند؛ حتی اگر مقاصد جدید نتوانند جایگزین تمام و کمالی برای مقصد ناامن شده باشند.

تمام این تئوری ها، در حوادث تروریستی و در پی بی ثباتی داخلی در ترکیه جامه واقعیت پوشید. در شرایطی که تابستان به عنوان فصل اوج سفر ایرانی ها به این کشور شناخته می شد، با کاهش سفر هموطنانمان به این کشور روبه رو شدیم و بسیاری از آنها مقاصد دیگری را جایگزین ترکیه کردند؛ یعنی در یک چشم برهم زدن، ترکیه نه تنها شاهد ریزش تعداد گردشگرانش بود بلکه مشتریان همیشگی اش را در حال سفر به دیگر مقاصد مشابه خود یافت.

به این ترتیب بسیاری از ایرانی هایی که در صف سفرهای خارجی تابستان بودند، با اندکی تغییر مقاصد خود را انتخاب کردند و آنهایی که اغلب ترکیه را برای سفر برمی گزیدند، مجبور شدند مقاصد جدیدی را برای سفر درنظر بگیرند. ارمنستان، آذربایجان، گرجستان و بلغارستان از جمله این مقاصد جدید هستند که در کنار ترکیه، لیست مقاصد خارجی ایرانی ها را در تابستان امسال تشکیل داده اند.
 
گردشگران ایرانی؛ به نام ترکیه | به کام گرجستان - آکا
 

در حقیقت اتفاقاتی که در ترکیه افتاد، موجب شد رقبای این کشور از این فرصت به نفع خود بهره برداری کنند و برای آنکه سهمی از بازار مشتریان ترکیه بگیرند، به صورت جدی فعال شوند؛ گرچه به نظر نمی رسد که آنها بتوانند چه به لحاظ خدمات و چه به لحاظ جاذبه ها، جایگزین ترکیه باشند.

گرجستان یکی از این رقباست که در این میان با فراهم کردن برخی شرایط از جمله تسهیل صدور ویزا، گام های موثری برای جذب گردشگران ایرانی ترکیه برداشت؛ چه اینکه هم اکنون ایرانی ها برای سفر به گرجستان نیاز به ویزا ندارند و همین امر علاوه بر کاهش هزینه های گردشگران، آژانس ها و گردشگران انفرادی را از پروسه اداری دریافت ویزا رها کرده است. در واقع گرجستان هم اکنون از نظر ویزا برای ایرانی ها، در شرایط برابری با ترکیه قرار دارد و همین امر به خودی خود یکی از مشوق های سفر به این کشور شده است.
آیا گرجستان ظرفیت دارد؟

حالا درحالی با رشد تعداد تورهای گرجستان در ایران مواجه هستیم که لازم است به ظرفیت های ارائه خدمات در این کشور نیز توجه کنیم و به این سوال پاسخ دهیم که آیا سیستم گردشگری گرجستان می تواند پاسخگوی تعداد روبه افزایش گردشگران ما باشد یا خیر؟ و آیا اساساً عرضه و تقاضا در این بازار با هم تناسب دارند یا نه؟ پیش از این متاسفانه ما در برخی مقاصد با مشکلاتی از این دست مواجه شده ایم؛ آژانس ها بدون درنظر گرفتن ظرفیت های اقامتی و خدماتی یک مقصد، برنامه تور را تدوین و سپس اجرا کرده اند اما گردشگر پس از سفر به آن مقصد با مشکلات متعددی روبه رو شده است. مثلاً چنین اتفاقی اخیراً در مورد برخی تورهای روسیه رخ داد و گردشگران پس از سفر به آن مقصد، با خدماتی مغایر آنچه مطابق قرارداد باید دریافت می کردند، مواجه شده اند. از این رو ما شاهد آن بودیم که گردشگر از این موضوع گلایه مند است. مشابه این اتفاقات و بدعهدی در قراردادها البته پیش از این در ترکیه نیز رخ داده و آژانس های ایرانی و گردشگرانشان را دچار چالش کرده بود.

از این رو نکته ای که آژانس ها درباره مقصدی همچون گرجستان باید درنظر بگیرند، وضعیت ظرفیت های موجود خدمات گردشگری در این کشور و محکم کردن قراردادهای فی مابین است. نگارنده دقیقاً مطلع نیست در حال حاضر دفاتر مسافرتی ایرانی برای همکاری با طرف های گرجی چه تضامینی رد و بدل و چگونه قراردادهای خود را محکم می کنند اما در چنین شرایطی که همکاری آژانس های ایرانی با گرجی ها همچنان جوان است و هنوز عمیق نشده، بهتر آن است که همکاری ها صرفاً بر پایه اعتماد صورت نگیرد و تضامین محکم تری در این زمینه از طرف گرجی دریافت شود؛ چه اینکه در غیر این صورت، رخ دادن تخلفات از سوی عرضه کنندگان خدمات گردشگری و کارگزاران گرجی دور از ذهن نیست و در صورت رخ دادن چنین اتفاقاتی دیگر دست آژانس های ایرانی برای احقاق حقوق مسافران به متخلفان نخواهد رسید. از سوی دیگر، چنانچه آژانس ها بدون درنظر گرفتن ظرفیت های اقامتی و کیفیت خدمات به رزرو هتل های بی کیفیت بپردازند، مشتریان نسبت به این مقصد دیدگاه منفی پیدا خواهند کرد.
 
گردشگران ایرانی؛ به نام ترکیه | به کام گرجستان - آکا
 

البته هنوز گزارشی از ارائه خدمات نامناسب در گرجستان ارائه نشده و از آنجا که به تازگی این مقصد با اقبال گردشگران ایرانی روبه رو شده، نمی توان ارزیابی دقیقی از این موضوع داشت اما ترجیح بر این است تا با انعقاد قراردادهای محکم و همچنین نگاه واقع بینانه به ظرفیت های گردشگری موجود این کشور از تخلفات جلوگیری شود. تجربه نشان داده وقتی یک یا دو تور به یک مقصد دچار چالش های اینچنینی می شوند، انعکاس این اخبار در جامعه مردم را نسبت به آن مقصد و آژانس های گردشگری بدبین می کند و باعث می شود آنها بعضاً چنین مشکلاتی را به تمام تورها تعمیم دهند. حتی ممکن است در چنین شرایطی دفاتر مسافرتی و مقصد مورد نظر مورد حمله و هجوم افکار عمومی قرار گیرند.
تعریف مقاصد با کیفیت

اما همان طور که اشاره شد در حال حاضر ایرانی ها به سمت مقاصدی همچون گرجستان، ارمنستان، آذربایجان و بلغارستان اقبال نشان داده اند؛ اقبالی که بخش مهمی از آن ناشی از همخوانی هزینه ها و شرایط این مقاصد با تقاضاکنندگان ایرانی است. با این همه نمی توان گفت توسعه این سفرها، تعریف مقاصد جدید به صورت هدفمند است؛ به این معنی که آژانس ها مقاصدی را برای سفرهای خارجی هموطنان تعریف کنند که به لحاظ اقتصادی و فرهنگی از ما پیشرفته تر هستند و سفر به آنها می تواند به انتقال تجارب در زمینه های مختلف بینجامد. در حقیقت سفرهایی به مقاصد خارجی شکل بگیرد که به لحاظ کیفی و دانشی برای مردم دستاوردهایی داشته باشد.

این در حالی است که مقاصدی همچون گرجستان، ارمنستان، آذربایجان یا بلغارستان چندان از کشورمان توسعه یافته تر نیستند و ایران هم به لحاظ فرهنگی و هم به لحاظ اقتصادی و صنعتی از این کشورها پیشرفته تر است. از این رو، می توان گفت چنین مقاصدی برای ایرانی ها صرفاً مقصدی برای استراحت است و نمی تواند چندان با انتقال تجارب مهم در بخش های مختلف همراه باشد و صرفاً به دلیل سهولت در سفر و ارزان بودن هزینه ها، از سوی هموطنان انتخاب می شود.

به باور نگارنده بهتر آن است ما بتوانیم سفر به کشورهای توسعه یافته اروپایی را در میان آن بخش از گردشگران خروجی بالقوه ایران تقویت کنیم؛ گرچه سفر به چنین مقاصدی به دلیل دشوار بودن مراحل دریافت ویزا و همچنین هزینه های بالا به نسبت مقاصد آسیایی، بعضاً مانع سفر عموم تقاضاکنندگان برای سفرهای خارجی می شود. به نظر می رسد بهبود روابط سیاسی با چنین کشورهایی نظیر گشایش در روابط ایران با کشورهای قدرتمند غربی می تواند مقدمه ای برای توسعه دوجانبه گردشگری بین کشورهای اروپایی و ایران باشد. از سوی دیگر گام بعدی تسهیل صدور ویزاست که پیشتر به اهمیت آن در انتخاب مقاصد سفر اشاره شد. البته همین تسهیل در صدور ویزا خود پیش از هرچیز نیازمند بهتر شدن روابط سیاسی کشورها با هم است.

در همین مقوله، آنچه بعضاً در سفارت های کشورهای غربی مانع تسریع و تسهیل صدور ویزا می شود، کمبود نیروی انسانی است. از این رو پیشنهاد نگارنده به این سفارت ها، برون سپاری برخی مراحل صدور ویزا به آژانس ها و انجام مراحل امنیتی تر در خود سفارت است. به این ترتیب تشکلی همچون انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران می تواند طی مذاکراتی با این سفارتخانه ها، چند و چون، سازوکار و جزییات این همکاری را تبیین کند.

در پایان باید این نکته را به خاطر داشت که گرچه گرجستان در تابستان امسال توانست بخشی از مسافران ترکیه را به سمت خود جذب کند، اما همچنان تضمینی برای جایگزینی این مقصد و مقاصد مشابه اش به جای ترکیه در بلندمدت وجود ندارد.

منبع :

تبلیغات