,سفر,گردشگری,قبرس
قبرس یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری به خصوص برای ما ایرانی ها محسوب می شود. با الی گشت همراه باشید تا با هم سری به یکی از شهرهای معروف آن به نام پافوس بزنیم و به تماشای جاذبه های دیدنی آن بنشینیم.

آکاایران: شهر زیبای ساحلی پافوس در قبرس

آکاایران: ۱۰ تجربه ی هیجان انگیز در سفر به قبرس

خلیج مرجانی Coral Bay

ساحل و خلیج کوچک و بسیار زیبای مرجانی که یکی از مناطق مورد توجه گردشگران محسوب می شود؛ در بخش شمالی شهر قرار دارد. این ساحل شهرت خود را به دلیل چشم انداز بسیار زیبا، ماسه های سفید رنگ و آب های شفاف و نیلگون دریای مدیترانه به دست آورده است. این ساحل و خلیج زیبا همچنین برای گردشگرانی که به دنبال هیجان بیشتری هستند نیز امتیازاتی از جمله دماغه ای صخره ای و غارهای دریائی داشته و همچنین زیستگاه طیف وسیعی از جانوران؛ گل ها و گیاهان بومی منطقه است. اگر شما در پی گذراندن روزی آرام و همراه با تمدد اعصاب هستید یا قصد دارید با آرامش حمام آفتاب گرفته و یا نگاهی اجمالی به اکوسیستم طبیعی و ارگانیک قبرس بیاندازید؛ این ساحل بهترین گزینه برای شما محسوب می شود.

پارک باستان شناسی کاتو- Kato Paphos Archaeological Park

پارک باستان شناسی کاتو از سال ۱۹۸۰ میلادی در فهرست آثار میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده و در آن تعداد زیادی آثار باستانی که بازگو کننده تاریخ طولانی قبرس هستند؛ قرار دارد. این آثار تاریخی از قرون وسطی تا روزگار امپراتوری روم باستان امتداد داشته و شامل آثار متعددی هستند که اگر چه رنگ و جلای آن در طول گذر زمان و بر اثر تابش آفتاب کم شده است اما هنوز شکوهمند و با جذبه دیده می شوند. در این محل بقایای ابنیه تاریخی؛ انواع کاشی ها و موزائیک های هنری؛ نقوش دیواری و مجسمه های باستانی وجود دارد. برای تماشای خانه آیون The House of Aion یا اودیون باستانی The Ancient Odeon که نمایانگر تاریخ کهن قبرس هستند، این محل گزینه ای ایده آل محسوب می شود.

هتل های قبرس

مقبره پادشاهان The Tombs of the Kings

در محدوده پارک باستان شناسی کاتو تعداد زیادی اتاق های زیر زمینی وجود دارد که با عنوان مقبره پادشاهان شهرت داشته و تمامی آن ها زیر زمین و در دل صخره های یکپارچه ای کنده شده اند. در این اتاق ها همچنین ستون هایی به سبک دوریک یا سبک مورد استفاده در تمدن یونان باستان نیز وجود دارد که نشان دهنده سطح بالایی از هنر و ظرافت هستند. این محل آرامگاه ابدی و آخرین منزلگاه بزرگان قبرس در روزگار باستان محسوب شده و اگرچه در حقیقت هیچ پادشاهی در این محل دفن نشده است اما این محوطه باستانی زیبا، نامی برازنده و در خور ارزش خود کسب کرده است.

قلعه پافوس Paphos Castle

کشور قبرس در طول تاریخ خود بارها تحت سلطه امپراتوری های بزرگی همچون امپراتوری روم، عثمانی؛ دولت های یونان باستان و بریتانیا قرار داشته و از آن به عنوان یک مرکز نظامی بهره برداری شده است. تمامی این تمدن ها و امپراتوری ها آثاری از دوران تسلط خود بر قبرس را در این کشور به جای گذاشته اند. یکی از کلیدی ترین و با اهمیت ترین این آثار نظامی در روزگار گذشته؛ قلعه پافوس نام دارد. این قلعه برای نخستین بار به عنوان یک دژ بیزانسی توسط امپراتوران روم ساخته شده و کاربرد آن حفاظت و مراقبت از بندر و بار انداز موجود در این محل بود اما این قلعه در طول تاریخ اهمیت خود را حفظ کرده و با تغییر کاربری به عنوان زندان؛ قلعه نظامی و قصر محل سکونت استفاده شده و حتی در دوران حضور بریتانیائی ها در قبرس از این قلعه به عنوان انبار نمک بهره برداری شد.

سفر به قبرس

مراتع کوهستان عقاب Eagle Mountain Ranch

اگر دوست دارید در طبیعت زیبا و بکر و خشن قبرس غرق شده و از چشم اندازهای بی نظیر آن لذت ببرید، چرا سوار بر اسب به این مناطق سفر نمی کنید؟ با سفر به مراتع کوهستان عقاب شما احساس می کنید در تاریخ حرکت کرده و به گذشته بازگشته اید. دیدن باغ های میوه، مزارع و تصاویر پانورامای کوهستان و طبیعت این منطقه با پس زمینه خیره کننده دریا، لحظاتی فراموش نشدنی را برای هر گردشگر رقم خواهد زد. در این سفر شما راهنمایانی حرفه ای را در اختیار داشته و تمامی گروه های سنی مختلف از کودکان تا افراد بزرگسال می توانند در این مزارع جاذبه های مورد علاقه خود را یافته و چیزهای جدیدی بیاموزند.

دوچرخه های الکتریکی سگوی Segway را امتحان کنید

سوار شدن بر دوچرخه های الکتریکی خاصی که سگوی نام دارند (واژه معادل فارسی آن رانک نام داشته و یک دوچرخه الکتریکی خودتراز است که توسط دین کامن اختراع شده است. این محصول به وسیله شرکت سگوی در نیو همپشایر آمریکا تولید میشود. زمانی که دستگاه روشن و حالت تعادل فعال باشد محاسبه گرها و موتورها در پایه سکو ، آن را در حالت عمودی نگه میدارند.  یک کاربر می تواند برای رفتن به جلو، وزن خود را به جلوی دستگاه منتقل کرده و برای رفتن به عقب، وزن خود را به عقب دستگاه انتقال دهد. حسگرهای ژیروسکوپ و حسگرهای تراز براساس سیالات، برای تشخیص حرکات کاربر به وسیله وزنش استفاده می شوند. برای تغییر جهت، کاربر باید دسته را توسط دستانش به سمت چپ یا راست بچرخاند. رانک به وسیله یک موتور الکتریکی حرکت کرده و می تواند تا سرعت ۲۰  کیلومتر بر ساعت حرکت کند) می تواند خاطره ای هیجان انگیز باشد که شما ضمن لذت بردن از این فناوری، به همراه راهنمایان تور، سفری کوتاه در منطقه داشته و مطالب ارزشمندی درباره فرهنگ، افسانه ها و نحوه زندگی این مردم خواهید آموخت. این رانک ها در ابعاد و اندازه های مختلفی تهیه شده و هر فردی در رده های سنی مختلف می تواند از آن ها استفاده کند.

قبرس

کلیسای آیا کریاکی Church of AyiaKyriaki

این کلیسا هنوز به عنوان یک مرکز مذهبی به فعالیت خود ادامه داده و به همین دلیل تنها گردشگرانی که دارای لباس های مناسب و سر و وضع قابل قبول باشند اجازه ورود به این فضا را داشته و رفتار آن ها باید مناسب با این محیط مذهبی و شرایط آن باشد. در این کلیسا بقایای تعدادی از آثار باستانی ارزشمند قبرس وجود داشته و شما می توانید خرابه های باقی مانده از سازه های معماری، نقاشی ها و موزائیک های هنری و ارزشمند و برج های سنگی و اتاق های متعدد آن را تماشا کرده و از محیط آرام و سرشار از صلح آن لذت ببرید. نکته جالب درباره کلیسای آیا کریاکی این است که هنوز خدمات اختصاصی ویژه ای (مانند غسل تعمید، ازدواج و …) توسط این کلیسا ارائه می شود.

غواصی در دریا

در سفر به شهر پافیوس شما می توانید با استفاده از خدمات یک شرکت انگلیسی، در دریاهای اطراف به غواصی بپردازید.  در این برنامه مهیج شما به همراه راهنمایان حرفه ای به غارهای دریایی رفته و صخره های زیبا و طبیعی زیر آب را که به شکل یک سالن تئاتر هستند را مشاهده خواهید کرد. این سفر هیجان انگیز با دیدار از یک کشتی غرق شده در بستر دریا ادامه پیدا می کند. این کشتی که زنوبیا The Zenobia ferry نام دارد، در هفتم ژوئن سال ۱۹۸۰ میلادی در سواحل لارناکا غرق شده و امروزه بقایای آن در عمق ۴۲ متری دریا قرار دارد. این کشتی یکی از بهترین نمونه های کشتی های غرق شده مناسب برای غواصی در جهان محسوب شده و البته تنها افراد حرفه ای اجازه ورود به آن را دارند.

گردشگری

ایستگاه حفاظت از لاک پشت های دریایی خلیج لارا Lara Bay Turtle Conservation Station

سرزمین قبرس به شکل یک جزیره بوده و دارای محیط زیست منحصر به فردی است. دولتمردان این جزیره تلاش می کنند از جانوران بومی ان حمایت کرده و به همین دلیل مناطق حفاظت شده ویژه ای در بخش های مختلف آن طراحی شده است. این ساحل زیبا و بکر که هنوز توسط دخالت های انسانی از بین نرفته است، زیستگاه و محل لانه سازی لاک پشت های دریایی است. شما می توانید با همراهی راهنمایان تور ایستگاه حفاظت شده فوق، علاوه بر تماشای لانه سازی و چگونگی تخم گذاری این لاک پشت ها، مطالب زیادی درباره تاثیرات حفاظت از این جانوران و نحوه زندگی آن ها بیاموزید.

منبع http://www.eligasht.com/Blog

تبلیغات