,رم,گردشگری ادبی در رم,نورهای ادبی در رم

آکاایران: مقاله‌های مرتبط:

نفوذ رم بر ادبیات از گذشته‌ها تا به امروز غیرقابل انکار است. از زمان «Ovid» و «ویرژیل» تا هجوم نویسندگان آنگلوساکسونی مانند چارلز دیکنز، هنری جیمز، ناتانیل هاتورن و جان کیتس جوان و حتی نویسندگان دوران معاصر، رم تخیلات و تفکرات نویسندگان زیادی را درگیر خود کرده است. در این مقاله به معرفی مکان‌هایی در رم می‌پردازیم که روح ادبیات در آن‌ها دمیده شده است.

خانه‌ی کیتس-شلی

آکاایران: رم، نمایشگاهی از خاطرات هنرمندان گذشته

شاعر جوان، جان کیتس در بستر مرگ به امید آین که آب‌وهوای ملایم بیماری سل او را کمی بهبود بخشد، از انگلیس به رم آمد اما متاسفانه تمام امیدهای او ناامید شد. بیماری او پیشرفت کرده بود و جان کیتس در سال ۱۸۲۱ در رم، کنار «پله‌های اسپانیایی» جان باخت. موزه‌ای در رم از اتاقی که جان کیتس آخرین ماه‌های زندگی خود را در آن سپری کرد، مانند زمان پرسی بیشه شلی و لرد بایرون به خوبی محافظت کرد. منطقه‌ی اطراف «Piazza di Spagna» جایی بود که بسیاری از هنرمندان خارجی در قرن ۱۹ در آن زندگی می‌کردند و در نتیجه به آن نام «میدان انگلیسی» دادند.

Antico Caffé Greco

,رم,گردشگری ادبی در رم,نورهای ادبی در رم

این کافه را تقریبا می‌توان قدیمی‌ترین کافه‌ی ایتالیا نامید. این کافه از سال ۱۷۶۰ تا به امروز باز است. برخی از اهالی قلم مانند گوگول، گوته، کیتس، استاندال، لرد بایرون، پرسی بیشه شلی و مری شلی، چارلز پیکنز، هانس کریستین آندرسن و آلبرتو موراویا زمانی در این کافه نشسته‌اند و به خلق آثار مشهور خود پرداخته‌اند. شما می‌توانید در همان میزی قهوه میل کنید که نویسندگان بزرگ روی آن‌ها آثار خود را نگاشته‌اند.

خانه‌ی نیکلای گوگول

,رم,گردشگری ادبی در رم,نورهای ادبی در رم

نیکولای گوگول یکی از نویسندگان برجسته‌ی روسی است که از سال ۱۸۳۸ تا ۱۸۴۲ به طور متناوب در شهر رم زندگی می‌کرد. در خانه‌ی وی در رم، جایی که او شاهکار خود یعنی اثر «روح‌های مرده» را به اتمام رساند، لوحی را به منظور گرامیداشت این نویسنده‌ی بزرگ نصب کرده‌اند. این کمترین کاری است که می‌توان به افتخار کسی انجام داد که داستایوفسکی و ولادیمیر ناباکوف را تحت تاثیر قرار داده است.

خانه‌ی یوهان ولفگانگ فون گوته

در سال ۱۷۸۶ گوته برای به تحقق رویای سفر و کاوش زمین به ایتالیا سفر کرد؛ او سال‌های سال با این رویا زندگی می‌کرد.گوته در دوران سفر خود به ایتالیا ۲ بار در رم و در خانه‌ی نقاش «Johann Tischbein» ماند. این خانه مانند موزه‌ی کوچکی نگهداری شده است. به شما توصیه می‌کنم قبل از سفر به ایتالیا حتما سفر گوته به ایتالیا را مطالعه کنید.

خانه‌ی آلبرتو موراویا

,رم,گردشگری ادبی در رم,نورهای ادبی در رم

آلبرتو موراویا یکی از تاثیرگذارترین نویسندگان ایتالیایی و اهل رم در قرنگذشته بود. خانه‌ی او، یعنی جایی که او از سال ۱۹۶۳ تا روز مرگش در آن می‌زیست، به موزه تبدیل شده است. اگر دوست دارید سری به این موزه بزنید، قبل از مراجعت با شماره‌ی ۳۹۰۶۰۶۰۸+ تماس گرفته و از قبل رزرو انجام دهید.

گورستان پروتستان‌

,رم,گردشگری ادبی در رم,نورهای ادبی در رم

در سوی دیگر هرم سستیوس، گورستان پروتستان قرار گرفته است که از حدود سال ۱۷۳۰، غیرکاتولیک‌ها در آن دفن می‌شدند. کیتس، شلی، کارلو امیلیو گادا، تنها پسر گوته و هنرمندان و مهاجران زیاد دیگری که روزهای آخر عمر خود را در رم گذرانده‌اند، در این گورستان دفن شده‌اند. این گورستان مکان مناسبی برای گذراندن یک بعدازظهر آرام روی یک نیمکت افتابی و خیال‌پردازی با شاعران درگذشته است.

منبع :

تبلیغات