جشنواره‌ها و رویدادها در گوانگجو

جشنواره‌ها و رویدادها در گوانگجونمایشگاه بازرگانی گوانگ‌ژو
به نمایشگاه کالاهای صادراتی چین نیز معروف است و تنها به مدت ١٠ روز برای دعوت‌شدگان برقرار است. این نمایشگاه دوبار درسال و معمولاً در آوریل و اکتبر (فروردین و آبان)، برگزار می‌گردد. جدا از فستیوال بهاری، در اواخر ژانویه (دی) و اوایل فوریه (بهمن)، این یکی از بزرگترین روی‌دادهای گوانگجو است و پر واضح است که مابقی اعیاد و جشنواره‌های چینی هم در موعد خود در گوانگجو برگزار می‌شوند.

جشن سال نو / پیشواز بهار
در روز اول از ماه اول قمریِ چینی که با ماه قمریِ عربی که می‌شناسیم متفاوت است، جشن گرفته می‌شود و معمولاً هم در ماه ژانویه (دی) یا فوریه (بهمن) رخ می‌دهد. این جشن، پانزده‌روزه است. برخی از مناطق و شهرهای صنعتی، هنگام بازگشت بسیاری از کارگران مهاجر به خانه‌هایشان در طول این جشن، به استان‌های دیگر، کاملاً متروک می‌شوند. قبل از جشن سال نو نمایشگاه و جشنواره‌ی نمایش ِ گل هم برگزار می‌شود که بین مردم خیلی محبوبیت دارد.

جشنواره‌ی قایق اژدها
جشنواره‌ی قایق اژدها را در پانزدهمین روز پنجمین ماه قمریِ چینی جشن می‌گیرند و معمولاً در مه (اردیبهشت) یا ژوئن (خرداد) برگزار می‌کنند. این جشنواره یادآور فداکاری شاعر معروف کویوان است که خودش را به نشانه‌ی مبارزه با فساد دولتی طی دوره‌ی ایالات متخاصم در رودخانه غرق کرد. از مراسم برگزار شده در طول آن می‌توان به مسابقه‌ی قایق اژدها در امتداد رود مروارید و خوردن پودینگ برنج پیچیده شده در برگ بامبو، اشاره کرد.

جشنواره‌ی میانه‌ی پاییز
جشنواره‌ی میانه‌ی پاییز، در پانزدهمین روز از ماه هشتم قمریِ چینی و معمولاً در سپتامبر (شهریور) یا اکتبر (مهر) برگزار می‌شود. شیرینی‌های طبخ شده‌ی کانتونی مخصوص این مراسم لذیذ هستند و پخش آن‌ها در طول جشن مرسوم است. به ویژه کیک‌های لیان‌شیانگ و تائوتائو محبوب‌تر از بقیه هستند. فانوس‌های کاغذی که مورد علاقه‌ی کودکانند در همه‌جای شهر و به در و دیوار خانه‌ها آویزان بوده بسیاری از مردم محلی از قایق‌سواری و تماشای ماه کامل بر روی رودخانه‌ی مروارید لذت می‌برند.

روز جاروکشی آرامگاه
هنگام اعتدال بهاری، معمولا در پنج آوریل (فروردین) برگزار می‌شود. شامل سر زدن به آرام‌گاه نیاکان و غبارروبی از آن‌هاست.

روز ولنتاین چینی
در هفتمین روز از هفتمین ماه قمری، معمولا در آگوست یا سپتامبر برگزار می‌شود. بر طبق افسانه‌ای، ژی نو یک پری آسمانی عاشق نیولانگ یک میرای مزرعه شد. چنین عشقی البته ممنوع بود، بنابراین به عنوان مجازات، یک بار در سال در این روز به آن‌ها اجازه داده شد تا یکدیگر را ملاقات کنند. با اینکه این جشن چینی معادل روز ولنتاین است، اما جاذبه‌اش را در میان مردم محلی، به خصوص نسل جوان، از دست داده است.

انقلاب زمستانی یا دونگ- ژی
که به معنای آمدن زمستان است در بیست و دوم دسامبر برگزار می‌شود. به طور سنتی، مردم کانتونی روز را با یک جشن خانوادگی به جا می‌آورند، که اغلب شامل اردک نگه‌داری شده و سوسیس می‌شود.

زورق

گردآوری توسط بخش جمهوری خلق چین سایت آکاایران
تبلیغات