رفت و آمد در گوانگجو

رفت و آمد در گوانگجوبا قایق
قایق ارزان‌ترین راه‌ برای عبور از رود مروارید است. قایق‌ها از بین بازار ماهی به سمت جزیره‌ی شامیان در هوانگ‌شا و خیابان بای‌ای‌تان‌بار در فانکون هر ١٠ دقیقه یک‌بار و از ٦ صبح تا ١٠ شب، در دسترس هستند. این قایق‌ها درهای جداگانه‌ای برای دوچرخه و مسافران دارند.

پای پیاده
گوانگجو بزرگ است و پیاده‌روی زیاد گزینه‌ی خوبی نیست، اما بعضی از مسیرها هستند که برای پیاده‌روی مناسبند، مثلاً برای پیدا کردن مغازه‌های مختلفِ واقع در یک خیابان یا رستوران‌های محلی، لاجرم باید پیاده‌روی کنید. اما راه رفتن در خیابان‌های اصلی، فکرش را هم نکنید، یک کابوس است. خیابان‌ها پر از دست‌انداز و چاله‌اند، پیاده‌روها هم پر از بساط‌های بزرگ خاک، سیمان، گچ و بنایی‌اند. وقتِ عبور از خیابان خیلی دقت کنید، حتی اگر چراغ عابر پیاده سبز است باز دقت به خرج دهید. سعی کنید حتماً نقشه به همراه داشته باشید تا گم نشوید، البته باید گفت با داشتن نقشه، همچنان تضمینی برای گم نشدن وجود ندارد!

اتوبوس
برای این‌که گوانگجوی کشف نشده را هم ببینید، سوار یک اتوبوس عادی بشوید و ببینید که شما را به کجاها می‌برد، خیلی از دیدنی‌های گوانگجو در هیچ برنامه‌ی تور و کتابی نیامده است و شما تنها با سوار شدن به یک اتوبوس می‌توانید از دیدن آن‌ها بهره‌مند شوید، البته این اتوبوس ممکن است شما را به مناطق پرت ببرد و بهتر است نقشه همراهتان باشد، و البته امکان این‌که اتوبوس تنها دو تا بلوک جلوتر برود هم هست! اما چیزی که در این‌جا مهم است رعایت این نکته است: شماره‌ی خط ِ اتوبوس را حفظ کنید تا بتوانید از همان راهی که رفته‌اید برگردید.

تاکسی
درخیابان‌های گوانگجو، تاکسی راحت پیدا می‌شود برای همین هم متداول‌ترین وسیله‌ی رفت و آمد است. بهای ورود به تاکسی‌ها، حدود ١٠٠٠ تومان است و برای شارژ سوخت تاکسی، حدود ١٥٠ تومان اضافه از شما گرفته می‌شود.

زورق

زورق

گردآوری توسط بخش جمهوری خلق چین سایت آکاایران
تبلیغات