موزه‌ها و بناهای قدیمی باکو

برج مایدن
این بنای مخروطی شکل از سنگ ساخته شده، ٢٩ متر ارتفاع دارد و بهترین نماد برای معماری آذربایجان به شمار می‌رود...

بناهای قدیمی

 در مورد سال ساخت این بنا اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد، اما نمای ساختمان نشانه‌های معماری قرن ١٢ را در خود دارد. نام آذری این بنا، گیز قلعسی است که در فارسی قلعه دختر نامیده می‌شود. درباره این برج داستان‌های زیادی می‌گویند. مثلاً یکی از داستان‌ها مربوط به حکمران ثروتمندی است که به عشق دختر خود دچار شده و از او می‌خواهد که باهم ازدواج کنند. دختر که ترس از گناه او را گرفته و از طرفی نمی‌تواند از دستور پدر سرپیچی کند، به پدر پیشنهاد ساخت برجی را می‌دهد تا درمدت ساخت برج بتواند تمام جوانب را بسنجد و تصمیم خود را بگیرد. بعد از اتمام برج، دختر راحت‌ترین تصمیم و شاید عقلانی‌ترین تصمیم را می‌گیرد، به بالای برج رفته و خودش را به پایین پرت می‌کند. بله، داستان غم‌انگیزی است.
در حال حاضر، داخل این برج را نقاشی‌های قدیمی پوشانده و مغازه‌ای که سوغاتی‌های مختلف آذربایجان را می‌فروشد، هم در آن دایر است. از روی پشت بام این برج ، محله‌های قدیمی باکو کاملاً معلوم است.

قصر شیروان شاه

این مجموعه قصر زیبا و شگفت‌انگیز، از ماسه و سنگ ساخته شده و محل استقرار یکی از حکمرانان آذربایجان بوده است و در قرن پانزدهم ساخته شده، البته این قصر یک بار در سال ٢٠٠٣ مورد بازسازی قرار گرفت. درِ غربی آن سنگی است و روی آن حکاکی‌های فوق‌العاده‌ای انجام شده است. پله‌ها از سمت حیاط تشریفاتی به یک آب انبار هشت ضلعی، منتهی می‌شوند. نزدیک این محل، خرابه‌های مسجد کیقباد قرار دارند.

موزه هنر دولتی

این موزه در واقع در دو عمارت مجلل قرار دارد. ساختمان اصلی، شامل آثار هنری قرن نوزده آذربایجان و روسیه مثل نقاشی و مجسمه و... بوده و ساختمان کوچک‌تر، هنر مدرن -مجسمه‌سازی، نقاشی- آذربایجان را به معرض نمایش گذاشته است.

موزه فرش

این موزه، قبلاً موزه‌ی لنین نام داشت، اما در حال حاضر تبدیل به موزه‌‍‌ی فرش بسیار زیبایی شده و نشان‌دهنده‌ی تاریخچه‌ی فرش در آذربایجان است. در این موزه بیش از هزار عدد قالیچه دست‌بافت و کمیاب و زیبای آذری، ‌ایرانی و داغستانی نگه‌داری می‌شود. اگر بخواهید می‌توانید با پرداخت ٤٠٠٠ تومان اضافه، یک راهنما بگیرید و از او بخواهید تا درباره‌ی طرح، سمبل‌های استفاده شده و تاریخچه‌ی فرش‌ها توضیحاتی را به شما بدهد.

مسجد تَزَ پیر

 ‌تَزَپیر بین سال‌های‎‌١٩٠٣ و ١٩١٤ ساخته و در سال ٢٠٠٧ بازسازی شد و روکشی از طلا به مناره‌های آن اضافه کردند. معماریِ آن تماماً، اسلامی است.

مسجد امام حسین (ع)

مسجدی نو ساز که جذابیت‌های معماری‌اش مربوط به شمال آفریقا و همچنین برگرفته از هنر مدرن آذربایجان است.

کلیسای آرچانجل میشل روسیان

مرکز جامعه ارتودکس باکو است. این کلیسا معمولاً به روی توریست‌ها باز نیست. اما به هر حال احتمال رفتن صد در صد منتفی نیست، اگر توانستید به داخل آن بروید، مجسمه‌های زیبا، نقاشی‌های رنگارنگ سقف، توجه شما را به خود جلب خواهد کرد.

کلیسای ارامنه

کلیسای دیگر باکو است که به دلیل کم تعداد بودن ارامنه، به حالت متروک در آمده. این کلیسا، یاد آور تقسیمات مرزی و فرهنگی وحشیانه‌ای است که منطقه‌ی قره‌باغ نتیجه‌ی یکی از آن‌هاست.

خیابان شهیدان

در جنوب غربی ِ مرکز شهر، یادبود تلخ قربانیانی است که توسط حملات ارتش سرخ در سال ١٩٩٠ کشته شدند. البته بعداً کشته‌شدگان کشمکش‌های قره باغ نیز به قربانیان حملات ارتش سرخ اضافه شدند. یادبود کوچکی هم برای نظامیان کشورهای انگلستان و مشترک المنافع که در اطراف باکو در جنگ جهانی اول کشته‌ شدند هم در آن نزدیکی وجود دارد که البته باعث مجادلات زیادی شده است و خیلی‌ها مخالف حضور آن هستند.
منبع:همشهری آنلاین
ویرایش وتلخیص:آکاایران

 

گردآوری توسط بخش آذربایجان سایت آکاایران
تبلیغات