loading...

 

 

آموزش راتاتوی,درست کردن راتاتوی,انواع راتاتوی

روش پخت راتاتوی

 

مواد لازم راتاتوی :

 

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

کدو قلمی سبز

دو عدد بزرگ

100 گرم / 18 کالری

بادنجان

یک عدد بزرگ

100 گرم / 17 کالری

گوجه

3-4 عدد متوسط و سفت

100 گرم / 15 کالری

فلفل دلمه قرمز یا سبز

یک عدد بزرگ

100 گرم / 15 کالری

پیاز

سفید یک عدد متوسط

100 گرم / 5 کالری

سیر

نصف حبه

100 گرم / 120 کالری

ریحان

چند پر (به صورت سالم و خرد شده)

100 گرم / 40 کالری

روغن

به دلخواه

100 گرم / 0 کالری

نمک

به دلخواه

100 گرم / 0 کالری

فلفل سیاه

به دلخواه

100 گرم / 0 کالری

پودر آویشن

به دلخواه

100 گرم / 276 کالری

سرکه سفید

به دلخواه

100 گرم / 22 کالری

پنیر پیتزا یا پنیر پارمزان رنده شده

تقریباً 4 قاشق غذاخوری

100 گرم / 452 کالری

 

طرز پخت راتاتوی :

*. آکاایران : پیاز را درشت خرد کرده و روی آتش تند تا 3 دقیقه حرارت دهید. بعد از آن تکه های فلفل دلمه ای قرمز یا سبز را که به همان درشتی خرد کرده اید به آن بیافزایید و شعله را همچنان زیاد نگه دارید.برای جلوگیری از ته گرفتن مواد، میزان روغن را به اندازه ای تنظیم کنید.

*. که کف ماهیتابه در تمام نقاط به اندازه کافی روغن داشته باشد.پس از 3 دقیقه دیگر، اول نصف حبه سیر را ریز خورد کرده و در ماهیتابه به اندازه 1 یا 2 دقیقه تفت دهید و سپس بادنجان و کدو را که که از عرض به شکل مورب و کاملاً قطور (حداقل 2 سانتمیتر) بریده اید اضافه کنید.

*. بادنجان و کدو تقریباً 10 تا 15 دقیقه به زمان نیاز دارند تا نسبتاً پخته شوند، اگر دیدید در طی این مدت غذا در حال ته گرفتن است، شعله اجاق را فقط کمی پایین بکشید، اما مراقب باشید خوراک آب نیاندازد، چون همه این سبزیجات باید بخوبی سرخ شوند.

*. اگر در آب خودشان پخته شوند راتاتویی شما مزه اصلی خود را نخواهد داد.در این مرحله گوجه فرنگی ها را که نسبتاً قطور (همان 2 سانتیمتر) حلقه حلقه کرده اید، دانه دانه داخل ماهیتابه قرار دهید و شعله را به حداکثر برسانید.نمک، فلفل سیاه و سرکه سفید را اضافه کنید.

*. به مدت 4 الی 5 دقیقه مواد را در ماکزیمم حرارت و بدون در، با احتیاط به هم بزنید که گوجه ها له نشوند یا آب نیاندازند.پس از اطمینان از سرخ شدن گوجه ها، پودر آویشن و ریحان خرد شده را روی مواد بریزید و در ظرف را برای چند دقیقه بگذارید.

*. شعله را کم کنید (کمی کمتر از متوسط) و اجازه بدهید مواد در این مرحله پخته شوند و آبشان تبخیر شود، بنابراین در ظرف نباید کیپ باشد. پس از طی این مراحل، اجاق را خاموش کنید.حلقه های مختلف مواد تشکیل دهنده راتاتویی را که ضمن پخت سالم نگه داشته اید.

*. در ظرف مناسبی بکشید و پیش از آنکه داغی غذا از بین برود رویش را با یک لایه از پنیر پیتزا یا پارمزان رنده شده بپوشانید. برای اینکه پنیرها آب شوند غذا حتماً باید داغ باشد. روی ظرف چند پر ریحان برای تزیین بگذارید.

 

خواص بادنجان :

*. جوشانده ریشه بادمجان درمان بیماری آسم است.بادمجان مقوی معده است .آب زردرنگی که در موقع نمک زدن و گذاشتن بادمجان از آن خارج می شود برای خشک کردن عرق دست و پا بهترین دارو است و اشخاصی که دست و پایشان مرتب عرق می کند باید دست و پای خود را با آن چند بار در روز بشویند تا از شر این مرض آسوده شوند.

*. اگر بادمجان را بسوزانند و خاکستر آن را با سرکه خمیر کنند و به زگیل بمالند زگیل کنده خواهد شد.از بادمجان می توان به عنوان مسکن برای تسکین در استخوان شکسته و ضرب خورده استفاده کرد بدین طریق که باید بادمجان را در فر بگذارید که نیم پز شود و سپس آب آنرا با فشار بگیرید و بعد بمقدر نصف این مقدر آب به آن شکر قهوه ای اضافه کنید آنرا هم بزنید و بنوشید.

 

اختصاصی آکاایران

 

تبلیغات