طرز تهیه کال کباب شمالی - آکا

طرز تهیه کال کباب شمالی

 

کال کباب یک غذای اشتها آور شمالی است که از بادنجان، آب انار ترش، سبزى، سیر و مغز گردو درست می شود. کال کباب را با کته و ماهى شور سرو می کنند. بعضی ها هم از آن به جای ترشى در کنار سایر غذاها استفاده می کنند. اگر بخواهید این غذا را برای دو نفر درست کنید؛ باید به شرح زیر عمل کنید :

 

مواد لازم کال کباب شمالی :

 

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

بادنجان درشت

4 عدد

100 گرم / 17 کالری

آب انار ترش یا آب غوره یا دانه انار

نیم فنجان

100 گرم / 44 کالری

سبزى

1 قاشق غذاخورى

نامشخص

سیر

نیم بوته

100 گرم / 120 کالری

نمک و فلفل

به اندازه کافى

100 گرم / 0 کالری

مغز گردوى ساییده شده

75 گرم

100 گرم / 688 کالری

 

طرز تهیه کال کباب شمالی :

*. به نقل از آکاایران : بادمجان ها را از وسط چاک دهید و روى آتش زغال یا در فر (350 درجه) کباب کنید. برای اینکه بادنجان ها نسوزد و در عین حال خوب بپزد آن ها را بچرخانید.بعد باید پوست بادنجان ها را بگیرید. برای این کار اگر آن ها را در آب سرد قرار دهید، پوستشان را می توانید به راحتی جدا کنید.

*. اگر بادنجان ها تخم دارند آن ها را جدا کنید. سپس گوشت بادنجان ها را با گوشت کوب له کنید. حالا نوبت سیرهاست. سیرها را هم بکوبید. بروید سراغ سبزى هایی که شسته اید و  آبش رفته است. سبزی ها را هم کاملا خرد کنید و بعد بادنجان ها، سیر، سبزى، نمک، فلفل، آب انار (یا آب غوره یا دانه انار) و مغز گردو  را با هم مخلوط کنید.

*. نکته : سبزی نعناع و خلواش (خنش) و شوشاق ریز شده تازه یا خشک , سبزی های معطری مثل خلواش و شوشاق خاص شمال ایران است و همه جا نیست. بنابراین می توانید به جای آن ها از نعناع استفاده کنید.

 

خواص انار :

*. از انار ترش در مواردی نظیر سکسکه - قند خون - -تب صفراوی وغیره استفاده میشود.از انار سیرین نیز میتوان در مواردی مانند : سرماخوردگی - تقویت نیروی جنسی - گرفتگی صدا - تقویت روده ها - تقویت معده - تقویت ریه - حساسیت - وجود خون در ادرار - مسمومیت - استسقاء - درد گوش - التهاب معده - اسکوربیت - آب ریزش چشم - خون ریزی رحم - خارش پوست - تقویت لثه - تصفیه خون - کم خونی - اسهال خونی استفراغ و کم اشتهایی استفاده نمود.

 

اختصاصی آکاایران

 

تبلیغات