آکاایران: پیتـزا سبزیجـات

 پیتـزا سبزیجـات

آکاایران: پیتـزا سبزیجـات

نام مدرس
بهاره غلامی-کارشناس آشپزی
مواد لازم
مواد لازم برای خمیر پیتزا چهار نفره
آرد: سه پیمانه (375 گرم)
آب: یک و نیم پیمانه (180 گرم)
نمک: یک و نیم قاشق چایخوری
خمیر مایه فوری: یک قاشق سوپخوری
روغن زیتون: دو قاشق غذاخوری

مواد لازم برای رویه پیتزا
گوجه فرنگی درشت: دو عدد
فلفل دلمه ای: یک عدد
زیتون فاقد هسته: یک پیمانه
سیر: یک حبه
سیب زمینی کوچک: یک عدد
پنیر موزارلا: 200 گرم
قارچ بلانچ شده: 200 گرم
روغن و روغن زیتون: به میزان لازم
طرز تهیه

آرد، نمک و خمیر مایه را مخلوط کرده، سپس آب و روغن را ریخته و خمیرگیری می‌کنیم. به مدت 01 دقیقه ورز می‌دهیم، در یک کاسه می‌گذاریم و روی آن را با پارچه نم‌دار می‌پوشانیم و می‌گذاریم استراحت کند تا حجم آن دو برابر شود. سینی مخصوص پیتزا یا فر را چرب کرده و خمیر را روی سینی با سرانگشت باز می‌کنیم. روی آن روغن زیتون ریخته و پخش می‌کنیم. سیر را دو نیم کرده و روی خمیر مالش می‌دهیم، بعد کنار می‌گذاریم تا چند دقیقه استراحت کند. در این زمان سیب‌زمینی‌ را ورقه کرده و در روغن داغ مثل چیپس سرخ می‌کنیم.

روغن اضافه را گرفته و کنار می‌گذاریم. گوجه‌فرنگی‌ها را ورقه کرده، به همراه فلفل دلمه‌ای خرد شده، قارچ، زیتون و سیب‌زمینی روی خمیر می‌چینیم. پنیر را روی بخش‌های مختلف پیتزا گذاشته و در طبقه وسط فر با حرارت 081 درجه سانتی‌گراد به مدت 03 دقیقه می‌پزیم. در زمان سرو از ریحان یا برگ آویشن استفاده می‌کنیم.

 

بلانچ قارچ

 

یک لیتر آب را به همراه یک قاشق مرباخوری نمک و پیمانه سرکه روی شعله زیاد جوش می‌آوریم، سپس قارچ‌ها را در آن ریخته و پنج تا هفت دقیقه می‌جوشانیم. قارچ‌ها را آبکش کرده و سریع در یک کاسه بزرگ، پر از آب یخ می‌ریزیم و صبر می‌کنیم تا سرد شود. قارچ‌ها را آبکشی کرده و استفاده می‌کنیم. قارچ بلانچ شده را می‌توان تا سه ماه در فریزر نگهداری کرد. اگر قارچ‌ها خیلی بزرگ بودند، می‌توانیم آنها را کوچک‌تر کنیم. اگر می‌خواهیم از قارچ حلقه شده استفاده کنیم، مدت زمان جوشاندن سه تا پنج دقیقه کافی است.


نکات
مجله شماره240و241صفحه56
.

منبع : new.ksabz.net

پیتـزا سبزیجـات
4 (62%) 40 رای