موسیر خشک

 
: موسیر از خانواده سیر و پیاز است و از آن در تهیه انواع بورانی ، ماست موسیر و یا ترشی موسیر استفاه میشود. با نحوه خشک کردن موسیر آشنا شوید.
موسیر که با نام سیر کوهی و یا کلاسیر نیز شناخته می شود، گیاهی شبیه سیر است که ریشه آن شبیه به یک پیاز درشت یک پارچه است. برگ های موسیر باریک و دراز و گل های آن بنفش مایل به قرمزند. شاید جالب باشد بدانید که حدود ۴۰ گونه از این گیاه در دنیا شناخته شده که همگی در نواحی معتدل و مناطق بحرالرومی رشد می کنند و برخی از گونه های موسیر را در باغ به عنوان گل زینتی نیز می کارند. 
 
آشنایی با روش خشک کردن موسیر و تهیه موسیر خشک
 
 
پیاز این گیاه همان قسمت خوراکی است که از آن در ترشی ها، ماست و غذاها استفاده می شود. بوی موسیر نسبت به سیر کمتر است و ایتالیایی ها از آن خوراکی های گوناگونی می پزند و حتی پیازچه آن را در روغن زیتون کنسرو می کنند.
موسیر از نظر ترکیبات شیمیایی دارای حدود ۱-۰/۰۶ درصد اسانس میباشد که شامل آلیل پروپیل – دی سولفید و دو ترکیب گوگردی میباشد همچنین دارای آلیسین – آلیساتین ۱و۲ می باشد.
 
از فرآورده های موسیر برای کم کردن قند خون در افراد دیابتی استفاده می شود و هم چنین از خواص گندزدایی آن برای دفع انگل ها همراه غذا استفاده میشده است و علاوه بر آن برای ضدعفونی کردن آب نیز مورد استفاده داشته است.
از آنجا که موسیر گیاهی فصلی است و فقط تازه آن در فصل بهار یافت می شود، می توان آن را به صورت خشک درآورده و برای سایر فصول ذخیره کرد. در اینجا نحوه خشک کردن موسیر را به شما آموزش می دهیم تا در فصل وفور این گیاه مفید و پرخاصیت، از آن استفاده کرده و برای دیگر مواقع سال موسیر خشک سالم و بهداشتی خانگی داشته باشید.
 

ماست موسیر و ترشی موسیر استفاده می شود.

 
آشنایی با روش خشک کردن موسیر و تهیه موسیر خشک
 

 

  • میزان تندی موسیرها با هم متفاوت هستند و ممکن است بعضی از آن ها حتی با یکبار آب عوض کردن، به حد مطلوب شیرین شوند پس حتما در طول کار، آن ها را بچشید و دقت کنید که در روند شیرین کردن زیاده روی نکنید چون عطر و طعم موسیرها از دست می رود.
  • اگر موسیر سفید نیست و زرد و کدر است چند بار آب آن را عوض کنید. سپس ورقه های موسیر را در آب زلال آب آهک به مدت 1 روز بریزید (آب آهک موسیر را سفید و چغر می کند.)
  • موسیر خشک را می توانید به راحتی آسیاب کنید و پودر موسیر خشک داشته باشید. از این پودر می توانید در همه مواردی که از موسیر تازه یا موسیر خشک استفاده می شود نیز استفاده کنید. 
  • پودر موسیر را کم کم تهیه کنید زیرا مواد غذایی و ادویه جات وقتی آسیاب می شوند، زودتر عطر، طعم و خاصیت خود را از دست می دهند.

منبع : setare.com

آشنایی با روش خشک کردن موسیر و تهیه موسیر خشک
4.6 (92%) 31 رای