loading...

خورش به آلو,خورش به آلو با گوشت,خورش به آلو با مرغ

خورش به و آلو,تهیه خورش به آلو

مواد لازم خورش به آلو :

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

گوشت ماهیچه یا مغز ران

1 کیلوگرم

100 گرم / 240 کالری

پیاز داغ (سرخ شده)

4/1 پیمانه (معادل 40 گرم)

100 گرم / 164 کالری

آب

2 تا 3 پیمانه(معادل 320 الی 480 میلی لیتر)

100 گرم / 0 کالری

به

3 عدد (معادل 780 گرم)

100 گرم / 26 کالری

روغن مایع

3/1 پیمانه (معادل 50 گرم)

100 گرم / 0 کالری

آلو بخارا

250 گرم

یک عدد / 20 کالری

شکر

3 قاشق سوپخوری(معادل 39 گرم)

100 گرم / 400 کالری

آب لیمو

2 قاشق سوپخوری(معادل 28 میلی لیتر)

100 گرم / 26 کالری

نمک و فلفل

به مقدار لازم

100 گرم / 0 کالری

زعفران (حل شده در آب جوش)

1 قاشق سوپخوری(معادل 14 میلی لیتر)

100 گرم / 310 کالری

نحوه تهیه خورش به آلو :

*. به نقل از آکاایران : اگر از مغز ران استفاده می کنید آن را به قطعه های پنج سانتی متری خرد کنید و با مقداری روغن تفت دهید و پیاز سرخ شده را اضافه کنید و حدود یک دقیقه تفت دهید. آب را اضافه و حرارت را ملایم کنید تا گوشت تقریبا" پخته شود.

*. پوست به را گرفته و چهار قاچ کنید و تخم آن را بگیرید ، سپس به صورت پره پره برش دهید و با مقداری روغن کمی سرخ کنید و با آلو که از قبل به مدت یک ساعت در مقداری آب خیس کرده اید به خورش اضافه کنید. شکر ، آب لیمو ، نمک و فلفل را با زعفران آب شده اضافه کنید.

*. بگذارید خورش آهسته بجوشد و جا بیفتد. نکته در خورش بهتر است از آب لیموی تازه استفاده شود. پیشنهاد در صورت تمایل 3/2 پیمانه لپه معادل 100 گرم را با پیاز سرخ شده تفت دهید و به گوشت اضافه کنید تا بپزد.

*. پیشنهاد علمی مصرف این غذا برای روزه داران بسیار مناسب است. زیرا برخی از روزه داران در این ایام به تنبلی روده و یبوست دچار می شوند و آلو برای جلوگیری از این عارضه بسیار مفید است.

 

خواص زعفران :

زعفران گیاه ضد افسردگی

*. مصرف زعفران در پیشگیری از بروز افسردگی موثر است. بر اساس تحقیقات امروزی نیز نتیجه گرفته شده است که زعفران دارای خواص ضد افسردگی است و این در حالی است که بر اساس تب سنتی به زعفران خواص فرح بخشی و خنده آوری نیز نسبت داده اند. بر طبق نتایج این تحقیقات استفاده از زعفران در غذا و نوشیدن حداقل یک فنجان چای زعفران برای تمدد اعصاب توصیه می شود. زعفران افزایش دهنده تمرکز حواس است و در پیشگیری از آلزایمر و پارکیسون موثر می باشد زعفران در درمان دردهای عصبی و کم خوابی موثر می باشد.

 

اختصاصی آکاایران

تبلیغات