آکاایران: نوشیدنی های مفید


در فصل گرما، با افزایش میزان از دست دهی آب بدن، نیاز بدن به جایگزینی این آب از دست رفته نیز افزایش می یابد. نوشیدنی هایی با رنگ های جذاب و طعم های مختلف در بیشتر موارد اولین پاسخ انسان در محیط های گرم به از دست دهی آب و تشنگی می باشد و این در حالی است که امروزه اثرات سوء این نوشیدنی ها بر روی سلامت انسان بر هیچ کس پوشیده نیست.


4نوشیدنی گیاهی تابستانه با طعم سلامت

آکاایران: 4نوشیدنی گیاهی تابستانه با طعم سلامت


کاسنی


به گزارش آکاایران: این گیاه طبیعت سرد و تر دارد. نوشیدنی حاصل از این گیاه دارای خاصیت اشتهاآور، ادرارآور، ملین، کمک کننده به هضم غذا، کاهنده قندخون و مقوی است. در گذشته عرق گیاه کاسنی را به همراه سکنجبین همراه با کاهو میل می کردند که حاصل این عمل کنار رفتن رخوت و سستی از بدن بوده است. شربت کاسنی بسیار خنک کننده، صفرابر، جلا دهنده کبد و مسکن حرارت بدن است. شربت کاسنی در نوسازی سلول های کبد نقش برجسته ای دارد. چربی های مازاد کبد و رادیکال های آزاد مضر را خنثی و خون را تصفیه می کند.


4نوشیدنی گیاهی تابستانه با طعم سلامت

خاکشیر


شاید اولین نوشیدنی گیاهی که پس از شنیدن اسم نوشیدنی های گیاهی در ذهن هر فردی تداعی می شود خاکشیر است و دلیل آن هم سابقه دیرینه استفاده از این گیاه و همچنین خواص بی شمار خاکشیر می باشد. نکته جالب توجه در مورد گیاه خاکشیر این است که بسیاری از منابع معتبر دنیا این گیاه را بومی بریتانیا می دانند. خاکشیر در کتب طب سنتی، به اسامی خُبه (بر وزن قُبه)، شفتره یا شفترک آمده که در تحفه ی حکیم مومن، جُبه ثبت شده است. در برخی منابع به اشتباه اسامی تودری، توذریج و بذرالخمخم برای آن آورده شده است که مربوط به بذر گیاهان دیگری از همین خانواده می باشد.
این گیاه در ایران معمولاً به صورت علف هرز در باغ ها، باغچه ها، زمین های کشاورزی و فضاهای سبز شهری دیده می شود. دانه ی خاکشیر محتوی اسیدهای چرب، اسانس روغنی فرار و یک آلکالوئید فرار است. این گیاه را بطور ویژه برای رفع یا پیشگیری از گرمازدگی و اسهال و نیز به عنوان ضد سودا مصرف می کنند. در قدیم آن را برای کاهش عوارض و اثرات بیماری های عفونی همچون سرخک و مخملک توصیه می کردند. امروزه این گیاه به عنوان ملین، تب بر، اشتهاآور و تسکین دهنده التهاب پوستی معرفی شده است.
در برخی نواحی اروپا از برگ این گیاه به عنوان ادویه ای که هم شوری و هم تیزی را برای غذا به ارمغان می آورد، استفاده می کنند اما ثابت شده است که برگ این گیاه در بعضی افراد می تواند ایجاد حساسیت کند. بنابراین قسمت های قابل استفاده این گیاه برگ ها و بذر آن می باشند.
جوشانده برگ یا پوست درخت بیدمشک سبب دفع انگل ها و کرم های معده و روده می شود. بیدمشک تقویت کننده دستگاه عصبی بوده و جوشانده برگ آن با عسل اعصاب را آرام می کند
4نوشیدنی گیاهی تابستانه با طعم سلامت

از خواص دیگر این گیاه می توان به خاصیت ضد آسم، ضد سرفه، مقوی قلب، تسکین دهنده درد، مدر و تب بر اشاره کرد.
در تهیه شربت خاکشیر مهم ترین نکته ای که می بایست به آن توجه کرد شستن و ریگ شور کردن آن است. زیرا مصرف خاکشیر آلوده به گرد و خاک و ریگ های ریز موجب آسیب و صدمه جدی به دستگاه گوارش و کلیه ها می گردد. برای شستن آب روی خاکشیر ریخته و از دو ظرف که ترجیحآ پلاستیکی باشد مثل سطل های کوچک ماست استفاده کنید ظرف پلاستیکی خیلی بهتر شن های ریز را در کف خود نگه می دارد و سپس چندین بار با کمی صبر و حوصله خاکشیری را که آب روی آن است از ظرفی به ظرف دیگر ریخته و ریگ ته آن را خالی کنید در این فاصله آب روی خاکشیر را نیز تعویض کنید تا کاملاً آب روی آن شفاف و ریگ های آن کاملاً شسته شود. وقتی از تمیز بودن خاکشیر اطمینان حاصل کردید شکر و گلاب به مقدار کافی بریزید و در یخچال گذاشته تا خنک شود.
این نکته نیز در تهیه خاکشیر حائز اهمیت است که معمولاً بذرهای خاکشیر با رنگ تیره و اندازه درشت تلخ مزه می باشند و بهتر است جهت مصرف، خاکشیری تهیه گردد که دارای بذر ریز و رنگ روشن باشند.


4نوشیدنی گیاهی تابستانه با طعم سلامت

بیدمشک


بیدمشک گیاهی از خانواده بید می باشد که گل های آن بسیار معطر است. این گیاه در شمال ایران، اصفهان، کرمان و میمند می روید. آشوری ها، سومری ها و مصری ها از زمان باستان پوست و برگ بید را به عنوان ضد تب و ضد درد استفاده می کردند. بقراط پزشک یونانی، که پنج قرن قبل از میلاد می زیست و به پدر علم پزشکی معروف است، از پوست بید به عنوان دارو استفاده می نمود. ابن سینا در کتاب قانون راجع به بیدمشک چنین گفته است: بیدمشک یا بهرامج از گیاهان خوشبو است، مالیدن آب و افشره اش ورم ها را فرو می نشاند. شکوفه بیدمشک و بو کردن برگ آن بادهای متراکم سر را علاج می کند و شکم را روان می کند. اسانس این گیاه علاوه بر خواص درمانی برای معطر کردن دیگر شربت ها و حتی چای نیز کاربرد دارد.
عرق و شربت این گیاه ملین و تقویت کننده قلب، اعصاب و محرک قوای جنسی است. این گیاه دارویی دستگاه گوارش را تقویت کرده و اشتها را افزایش می دهد.
4نوشیدنی گیاهی تابستانه با طعم سلامت

همچنین جوشانده برگ یا پوست درخت بیدمشک سبب دفع انگل ها و کرم های معده و روده می شود. بیدمشک تقویت کننده دستگاه عصبی بوده و جوشانده برگ آن با عسل اعصاب را آرام می کند.
همچنین عرق بیدمشک آرام بخش و خواب آور است. جوشانده گل بیدمشک همراه با شکر، ناراحتی های عصبی، افسردگی، دردهای عصبی و روماتیسمی را بهبود می بخشد. عرق و شربت بیدمشک مقوی قلب بوده و برای حفظ سلامتی آن بسیار مناسب و موثر است و همچنین باعث کاهش تب شده و خاصیت تب بری دارد.


4نوشیدنی گیاهی تابستانه با طعم سلامت

بهارنارنج


بهارنارنج همان شکوفه درخت نارنج است که در فصل بهار درخت را زینت داده، در پاییز و زمستان، جای خود را به میوه نارنج می دهد. در گذشته اردیبهشت ماه در شیراز به ماه بهارنارنج معروف بوده و دلیل آن هم فراگیر بودن عطر بهارنارنج در سطح شهر بوده است. بهارنارنج بسیار معطر می باشد و از آن در صنایع عطرسازی و معطر ساختن غذاهای مختلف استفاده می کنند. این گل اگرچه در طبخ مربا مورد استفاده قرار می گیرد، ولی کاربرد اصلی آن به همان صورت گل خشک و به خصوص عرق در طب گیاهی است. آیین سنتی عرق گیری بهارنارنج از جمله آیین های سنتی مازندرانی ها است به طوری که این آیین در شورای عالی ثبت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور با عنوان جشن بهارنارنج استان مازندران به ثبت ملی رسیده است. مهم ترین خاصیت دارویی بهارنارنج تأثیر آن بر روی سیستم عصبی بدن است. بهارنارنج آرامش بخش و ضد هیجانات دستگاه عصبی است و سردردهای عصبی و میگرنی را کاهش می دهد و تپش نامنظم قلب، تشویش و اضطراب را از بین می برد. بهارنارنج در تقویت معده بسیار موثر است. برای کنترل تشنج ها و حمله قلبی هم بهارنارنج را توصیه می کنند. برای رفع مشکل کم خوابی و یا بی خوابی عرق بهارنارنج بسیار موثر است. عرق و یا شربت بهارنارنج اشتهاآور و ضدسرفه است.
این عرق دارای طبیعت گرم و مقوی جسم و روح است. انتخاب یک نوشیدنی سرد مناسب گیاهی متناسب با مزاج هر فرد می تواند اثرات مفیدی بر روی سلامت جسمی و روانی فرد بگذارد. استفاده از نوشیدنی های گیاهی از دو جنبه حائز اهمیت بوده و سبب کمک به سلامتی انسان می کند که اولین آن استفاده نکردن از نوشیدنی های شیمیایی و مصنوعی و جلوگیری از اثرات مضر آن ها بر دستگاه بدن می باشد و دوم اینکه تمامی این نوشیدنی های گیاهی طبیعی دارای خواص تقویتی و درمانی مفیدی می باشند که در حقیقت شما با میل کردن آن ها ضمن سیراب کردن خود و پاسخ به نیاز بدنتان به آب از دست رفته، سلامتی را نیز به بدن خود هدیه داده اید.
4نوشیدنی گیاهی تابستانه با طعم سلامتنکته:


جهت تهیه این نوشیدنی های سرد گیاهی عرق حاصله از گیاهان مذکور با اضافه کردن آب به آن ها به میزان زیادی رقیق می گردند لذا اگر در یک رژیم درمانی خاص می بایست از عرق یک گیاه استفاده کنید بهتر است آن را به همان صورت عرق حاصله از گیاه میل نمایید زیرا شربت تهیه شده از آن عرق به میزان زیادی رقیق شده و سبب کاهش مواد موثره آن عرق حاصله گردیده است.


.

منبع :

تبلیغات