طرز تهیه چای دارچین

طرز تهیه چای دارچین


*. خلاصه که وقت  نوشتن این مطلب خودم هم شگفت زده شدم. در خیلی از کافه تریاها بعضی از اسم های زیر به چشمم خورده بودند اما همیشه از کنارشان به راحتی می گذشتیم ولی تجربه کردن شان می ارزد. به خصوص اگر اهل تنوع و آرامش باشید البته اگر مشکلی و بیماری هم دارید- به غیر از گرفتاری های مالی که انگار راه حلی در این زمانه ندارند- بعضی های شان مدتی آرام تان خواهد کرد. خب حتما می دانید که چای، نوشیدنی ای حاوی کافئین است که با خیساندن برگ های گیاه کاملیاسنیسن در آب داغ تهیه می شود.

*.  کشورهای عمده تولیدکننده چای چین، هند، بنگلادش، پاکستان، کره، سریلانکا، تایوان، ژاپن، استرالیا، آرژانتین، کنیا، اندونزی و نپال هستند. برگ های چای پس از چیدن مانند سیبی که در معرض هوا قرار می گیرد تغییر رنگ داده، خیلی سریع پژمرده شده و اکسیده می شوند. علت آن تخمیر آنزیمی است که باعث تجزیه کلروفیل و آزادشدن تانین و برگ های چای می شود.

*. در فرهنگ های مختلف چای را همراه با مواد گوناگونی مصرف می کنند: هل، شکر، عسل، لیموترش، شیر، مربای میوه ها و چاشنی های دیگر در هر حال سعی کنید در طول زندگی پر بار و برکت تان حداقل یک بار طعم های مختلف چای را تجربه کنید. درضمن گول برخی شرکت های تجاری را نخورید، بگردید بهترین تولیدکننده ها را بیابید که حداقل تفاوت مزه ها را حس کرده باشید. این شما و این هم تعدادی از چای های ایرانی.
 

چای مرزنجوش

*. یک قاشق غذاخوری مرزنجوش 2 لیوان آب جوش

*. در کتری با شعله غیرمستقیم دم بکشد. اگر سرماخورده اید، سفارش ما را بپذیرید!

 
چای گزنه

*. یک قاشق غذاخوری گزنه 2 لیوان آب جوش

*. با شعله غیرمستقیم دم بکشد.
 
چای اکلیل کوهی طبیعی

*. 2 قاشق غذاخوری اکلیل کوهی 2 لیوان آب جوش

*. با شعله غیرمستقیم دم بکشد. برطرف کننده دردهای رماتیسمی استخوان و کمر، سنگ کلیه و مثانه، کیسه صفرا، میگرن، بی خوابی و غلظت خون!
 

طرز تهیه چای به

طرز تهیه چای

 

چای پونه

*. یک قاشق غذاخوری پونه 2 لیوان آب جوش

*. با شعله غیرمستقیم دم بکشد. این چای یک آنتی بیوتیک قوی است.

 
چای افتیون

*. هنگام مصرف نباید آن را نرم کوبید یا زیاد جوشاند بلکه باید با شعله غیرمستقیم و خیلی آهسته  و طولانی مدت دم کرد. از آنجایی که بسیار لطیف و ضعیف است، جوشاندن و کوبیدن آن سبب از بین رفتن خاصیت آن می شود. برای آرامش و تقویت اعصاب دم کرده افتیون بخورید. تاثیر آن روی سر خوب است و برای آلزایمر نیز مفید است.
 

 

چای سبز


*. این نوع چای طعم ملایم و گیاه مانندی دارد و بیشتر در چین و ژاپن مصرف می شود. مصرف این چای به تازگی در ایران افزایش پیدا کرده و به نوعی به مد تبدیل شده است! البته این چای از قدیم در ترکمن صحرای ایران استفاده می شده بدون آنکه مد شده باشد!

 

بوبا

*. این نوشیدنی از چای یخ، شیر و گوی های صمغ مانند که به مروارید مرسوم بوده تشکیل شده و از گیاه تاپوئیک تهیه می شود.
 
طرز تهیه چای سبز برای لاغری

طرز تهیه چای عناب


 
چای نعنا

*. یک قاشق غذاخوری نعنا 3 لیوان آب جوش

*. با شعله غیرمستقیم دم بکشد.

 

*. یک قاشق غذاخوری چلتوک برنج 2 لیوان آب جوش

*. با شعله مستقیم 5 دقیقه بجوشد. سپس با شعله غیرمستقیم یک ساعت دم بکشد. این چای سرشار از ویتامین های B است که برای خانم ها توصیه نمی شود. درضمن جلوگیری از ریزش و سفیدشدن مو هم از دیگر خواص آن است.
 

 

چای اولانگ
 
*. به معنی «اژدهای سبز» است. در صورتی که برگ تازه چای به صورت ناقص تخمیر شود، چای اولونگ به دست می آید و مرحله اکسیداسیون آن 2 تا 3 روز طول می کشد. این چای در ایران و بسیاری از نقاط دنیا تولید نمی شود و در چین و ژاپن بیشتر مصرف می شود.
 
 
چای کیسه ای

*. در چای کیسه ای از خاک چای استفاده می شود که از نظر دوستداران چای، چای محسوب نمی شود؛ البته به غیر از طیف دانشجویان عزیز کشور!

 
چای گلپر

*. یک قاشق مرباخوری گلپر را در یک لیوان آب جوش ریخته، ظرفی را در آن گذاشته، بگذارید 15 دقیقه بماند تا به رنگ زرد درآید. برای تقویت حافظه و کمک به هضم غذا و سوزاندن چربی های بدن مفید است.

 
چای آویشن

*. یک قاشق غذاخوری آویشن 2 لیوان آب جوش

*. با شعله غیرمستقیم دم بکشد. این چای برای اغلب بیماری ها آرام کننده خیلی خوبی است.
 

 

چای سفید

*. در تهیه آن از برگ های تازه روییده (جوانه ها) چای استفاده می شود که اکسید نمی شوند. بیشترین اثر ضدسرطانی را این نوع چای به خود اختصاص داده است. این چای در چین مصرف زیادی دارد.
 
عرقیجات

*. 2 قاشق غذاخوری گل گاوزبان یک قاشق غذاخوری سنبل الطیب 2 لیوان آب جوش نبات اگر نیم ساعت دم بکشد تا به رنگ قرمز آلبالویی درآید، چای شما آماده است.

 
چای به لیمو و زیرفون

*. یک قاشق غذاخوری زیرفون یک قاشق مرباخوری به لیمو 2 لیوان آب سرد

*. با شعله مستقیم و ملایم حدود یک ساعت بجوشد، سپس با شعله غیرمستقیم دم بکشد.
 

 


*. نصف قاشق چای خوری زنجبیل (بسته به ذائقه خود) در  یک لیوان آب جوش ریخته و در ظرف را گذاشته تا حدود 10 دقیقه بماند سپس با کمی عسل مخلوط کرده، میل کنید. بازهم دقت کنید زیاده روی در مصرف این چای باعث فشارخون خواهد شد.
 
 


*. معمولا به این چای اندکی لیموترش و شیره ذرت اضافه شده و درون فنجان حاوی یخ ریخته شده و سرو می شود.

 


*.  اگر یک قاشق غذاخوری زیرفون 2 لیوان آب سرد با شعله مستقیم و 10 دقیقه بجوشد سپس با شعله غیرمستقیم به مدت طولانی دم بکشد تا خوب رنگ بیندازد چای شما آماده سروست. توجه داشته باشید مصرف زیاد این نوع چای موجب پایین آمدن فشارخون خواهد شد و البته دقت کنید مصرف آن برای خانم های باردار ممنوع است.

 

*. 15 عدد میوه نسترن را در یک قوری 2 لیوان آب سرد با شعله مستقیم جوش آورید و سپس شعله را کم کنید تا با همان شعله مستقیم، یک ساعت بماند تا آب آن به تدریج تبخیر شود. سپس با شعله غیرمستقیم 3 ساعت دم بکشد. حالا چایی سرشار از ویتامین C خواهید داشت.

 

*. یک قاشق غذاخوری به لیمو 2 لیوان آب جوش

*. با شعله غیرمستقیم دم بکشد. با این چای تپش قلب و آسم خود را کنترل خواهید کرد.

 
چای بادرنج بویه

*. یک قاشق غذاخوری بادرنج بویه 2 لیوان آب سرد

*. را روی شعله مستقیم قرار دهید تا به نقطه جوش برسد. سپس با شعله غیرمستقیم خوب دم کنید.

 
چای بادرنج بویه و زیرفون

*. یک قاشق غذاخوری زیرفون یک قاشق مرباخوری بادرنج بویه 2 لیوان آب جوش

*. با شعله مستقیم و ملایم حدود یک ساعت بجوشد سپس با شعله غیرمستقیم دم بکشد.

 
چای کوهی

*. یک قاشق غذاخوری چای کوهی 2 لیوان آب جوش

*. با شعله غیرمستقیم مدتی دم بکشد. آرام بخش است و لذت بخش.
 

 

چای دارچین

*. چند عدد چوب دارچین 2 لیوان آب سرد

*. با شعله مستقیم آرام جوش آورده سپس با شعله غیرمستقیم 2 تا 3 ساعت دم بکشد تا به رنگ آلبالویی درآید. توجه کنید برای زنان باردار مضر است.

 

خواص چای :

*. همان گونه که گفته شد چای دارای ماده ای است به نام تانن. این ماده بسیار مدر است و به همین خاطر مایعات بدن را دفع کرده و پلاسما غلیط می شود. آنزیم ها در پلاسمای غلیظ نمی تواننند فعالیت کنند و به همین خاطر مواد زاید در بدن انبار شده و موجب بیماری های گوناگون می شود. ضمناً تانن موجب فعالیت بیش از حد سلول های اپیتلیال کلیه شده و کلیه را به مرور از کار می اندازد!

*. گیاه چای دارای ماده ای است به نام اگزالیک اسید، که مسموم کننده بوده و اختلالات متابولیسمی ایجاد می کند. این ماده در کلیه رسوب کرده و سنگ های کلیوی اگزالیک را موجب می شود.

منبع : برترین ها

گردآوری : آکاایران

هیچی چایی نمی شه!
4 (68%) 38 رای