طرزتهیه آش اوماج

طرز پختن آش اوماج

 

روش اول

مواد لازم آش اوماج :

 

مواد لازم اندازه مقدار / کالری
اماج یک پیمانه نامشخص
سبزی آش (تره، پیازچه) 500 گرم نامشخص
پیاز داغ 2 قاشق غذاخوری 100 گرم / 164 کالری
سیر 3 حبه 100 گرم / 120 کالری
عدس 150 گرم 100 گرم / 340 کالری
لوبیا چشم بلبلی 150 گرم 100 گرم / 130 کالری
تخم ‏مرغ 1 عدد 100 گرم / 147 کالری
نمک، فلفل، زردچوبه به میزان دلخواه 100 گرم / 0 کالری
  طرز تهیه آش اوماج : *. آکاایران : لوبیای چشم‏ بلبلی را که از شب قبل خیس کرده اید با یک لیتر آب و کمی نمک روی حرارت قرار دهید تا نیم‏‏ پز شود.عدس را اضافه کرده و بعد از آن که کمی نرم شد پیاز داغ را که با زردچوبه تفت داده‏ اید به همراه سبزی و سیر داغ اضافه نمایید. *. بعد از چند جوش 2 پیمانه آب سرد ریخته و اماج را اضافه کنید مرتب هم بزنید تا اماج‏ ها به هم نچسبند.بعد از 10 دقیقه نمک و فلفل آش را اندازه کنید، تخم مرغ را بشکنید و کم‏ کم اضافه نموده و هم بزنید تا پخته شود.سپس در ظرف کشیده، روی آن را با نعنا داغ تزیین کنید.  
طرز تهیه آش اماج
آش اوماج آذربایجان   روش دوم مواد لازم آش اوماج :  
مواد لازم اندازه مقدار / کالری
عدس نصف فنجان فرانسه 100 گرم / 340 کالری
سبزی آش اوماج جمعاً دو مشت پر نامشخص
پیاز ۲ عدد درشت 100 گرم / 5 کالری
اوماج یا رشته آش ۲ مشت پر نامشخص
آرد ۲ قاشق غذاخوری 100 گرم / 360 کالری
نمک به میزان لازم 100 گرم / 0 کالری
زردچوبه به میزان لازم 100 گرم / 0 کالری
فلفل قرمز یا فلفل Pulbiber ترکیه و یا فلفل سیاه (به ترکی استی اوت) به میزان لازم نامشخص
قرص عصاره مرغ ۱ عدد (در این صورت از نمک استفاده ننمائید) نامشخص
روغن یا کره به میزان لازم 100 گرم / 739 کالری

 

طرز تهیه آش اوماج :

*. آکاایران : پیاز را پوست گرفته و به صورت مکعبی ترجیحاً درشت خرد می کنیم و درون قابلمه می ریزیم. پیاز را می توان به صورت خیلی درشت و یا ریز نیز خرد کرد. پیازها به صورت سنتی درشت خرد می شود چون اعتقاد بر این است که سبب تسکین و درمان گلو درد و سرفه می شود.

*. سپس عدس شسته شده، روغن، نمک، زرد چوبه و آب را به قابلمه افزوده و روی حرارت ملایم قرار می دهیم تا عدس نیم پز شود. در قابلمه بسته باشد.وقتی عدس نیم پز شد، سبزی و قرص عصاره مرغ و فلفل را نیز به قابلمه می افزائیم. این آش بهتر است به صورت تند و فلفلی تهیه شود.

*. وقتی عدس و سبزی خوب پخت، اوماج یا رشته را نیز می افزائیم. اگر آش نیاز به آب داشت کمی آب می افزائیم و اجازه می دهیم اوماج یا رشته بپزد، در انتها دو قاشق آرد را درون مقداری آب سرد حل می کنیم به طوری که هیچ گلوله آردی درون آن وجود نداشته باشد.

*. سپس آرد رقیق شده با آب را به قابلمه می افزائیم و خوب هم میزنیم. اجازه می دهیم آش دو سه جوش زده و جا بیفتد. البته دقت کنید تا ته نگیرد.در انتها یک تکه کوچک کره به آش می افزائیم و هم می زنیم. کره سبب خوش عطر و طعم شدن بیشتر آشخواهد شد. این آش با مقداری فلفل Pulbiber ترکیه خوش طعم تر میشود.

*. نکته : سبزی مخصوص آش اوماج شامل تره، مرزه و ریحان بنفش تبریز

 

خواص ریحان :

*. ریحان سرشار از کارتنوئیدهایی مانند بتا کاروتن است که می توانند در بدن تبدیل به ویتامین A شوند. بتا کاروتن نسبت به ویتامین A دارای خواص آنتی اکسیدانی بیشتری است چرا که نه تنها ازسلول ها در برابر آسیب رادیکالهای آزاد محافظت می کند بلکه از اکسیده شدن کلسترول خون توسط رادیکال های آزاد در رگ های خونی نیز پیشگیری می کند.

*. با اکسیده نشدن، کلسترول در دیواره رگ های خونی ایجاد نمی شود و به این ترتیب، از ایجاد تصلب شرائین یا گرفتگی رگ ها و حمله قلبی نیز پیشگیری می شود.ریحان منبع خوبی از منیزیم نیز می باشد. این گیاه با ایجاد آرامش در عضلات و رگ های خونی موجب تقویت دستگاه قلبی عروقی می شود و جریان خون را در رگ ها بهبود بخشیده و خطر نامنظم بودن ریتم های قلبی و اسپاسم های قلبی عروقی را کاهش می دهد.

 

اختصاصی آکاایران

آش اوماج، طرز تهیه آش اوماج
4 (60%) 41 رای