• آش کشک تبریز مخصوص آذربایجان
  مواد لازم: *سبزی آش (تره، جعفری، اسفناج، گشنیز و ترخون): 1 کیلو *پیاز: 4-5 عدد بزرگ یا 1 کیلو *لوبیا چیتی، برنج، بلغور، نخود: از هر کدام 100 گرم (4/3 پیمانه از هر کدام) *هویج فرنگی و سیب زمینی: 250 گرم از هر کدام *کلم برگ: 500 گرم *کشک: 1 کیلو *روغن: 300 گرم *نمک، فلفل و زردچوبه: به اندازه کافی *آب قلم یا آب گوشت: 2 لیتر*
 •  
 • طرز تهیه آش کشک تبریز: نیمی از پیازها را نگینی خرد نموده و در روغن تفت می دهیم، نصف آن را خلال کرده و در روغن سرخ کرده برای تزیین روی آش کنار می گذاریم. سپس زردچوبه، نمک و فلفل را به پیاز تفت داده شده اضافه نموده مقداری آب روی آن می ریزیم.
  لوبیا چیتی و نخود را شسته به مدت 8 ساعت با مقداری آب و کمی نمک خیس می کنیم آنرا آبکش کرده و به پیازداغ اضافه می کنیم و روی حرارت
  قرار می دهیم تا نیم پز شود. برنج و بلغور خیس شده را نیز اضافه می کنیم. بعد از پخت حبوبات، هویج را پوست گرفته شسته و به آش می افزاییم. در صورت تمایل سیب زمینی را نیز به همین طریق یک ربع بعد به همراه کلم برگ خرد شده اضافه می کنیم.
  زمانی که کلم و هویج نیم پز شد سبزی آش را همراه با آب قلم یا آب گوشت اضافه کرده، آش را مرتبا" به هم می زنیم تا کاملا" جا بیفتد.
  نمک و فلفل آش را اندازه کرده وقتی آش جا افتاد کشک را اضافه نموده روی آش را با مقداری نعناع، پیازداغ و زعفران دم کرده و کشک تزیین می کنیم.
طرز تهیه آش کشک آذربایجان نوع 2
آش کشک تبریز مخصوص آذربایجان
آش کشک تبریز خوشمزه، آسان، همراه با سبزیجات فراوان و مناسب گیاه خواران است و بسیار سالم و مغزی است.
 

مواد لازم آش کشک آذربایجان


نخود     ¼  لیوان
لوبیا قرمز     ¼  لیوان
لوبیا چینی     ¼  لیوان
عدس     ¼  لیوان
برنج     ½  لیوان
بلغور گندم     ½  لیوان
سبزی آش خرد شده     1.5 کیلوگرم
کلم برگ سفید     500 گرم
هویج     250 گرم
سیب زمینی ریز     250 گرم
کشک پاستوریزه     500 گرم
پیاز داغ     6- 7 قاشق غذاخوری
نعناع داغ     4- 5 قاشق غذاخوری
روغن مایع     2- 3 قاشق غذاخوری
نمک و فلفل و زردچوبه     به میزان لازم
آش کشک
 

طرز تهیه آش کشک آذربایجان     حبوبات را از شب قبل با آب گرم خیس می کنیم. سپس آن را با مقداری آب و نمک می پزیم.
    در قابلمه ای مناسب، برنج و بلغور را با آب می پزیم و در اواسط پخت کلم و هویج خرد شده و سیب زمینی را اضافه می کنیم و اجازهمی دهیم همه مواد به خوبی بپزند و برنج لعاب بیندازد. سپس سبزی آش را اضافه می کنیم.
    روغن را در تابه گرم می کنیم و مقداری زرد چوبه را در آن تفت می دهیم و همراه پیازداغ، نمک و فلفل به آش اضافه می کنیم.
    اجازه می دهیم آش با حرارت ملایم بجوشد و جا بیفتد. در نهایت نیمی از کشک را می افزاییم. پس از چند جوش قابلمه را از روی حرارت برمی داریم. آش را در ظرف مناسب می کشیم و روی آن را با کشک و پیازداغ و نعناع داغ تزیین می کنیم
آش کشک تبریز مخصوص آذربایجان
4 (60%) 41 رای