آکاایران: دسر عربی عیش السرایا

دسر عربی عیش السرایا

آکاایران: دسر عربی عیش السرایا

دسر عربی عیش السرایا
مواد لازم :

نان تست نصف بسته

شیر ٤ لیوان

شکر ١/٤ پیمانه

خامه یک بسته

گلاب ٣ قاشق غذاخوری

نشاسته ٥ قاشق غذاخوری

پودر پسته یا خلال به اندازه لازم

شهد : آب یک پیمانه ، شکر یک و یک دوم پیمانه ، آب لیمو تازه یک قاشق غذاخوری

طرز تهیه :
١) اطراف نان تست که قهوه ای است بگیرید مکعبی برش بزنید ( میتونید درسته برشته کنید بعد خرد کنید ) داخل فر بذارید تا طلایی شود یا درون ماهی تابه ریخته مرتب هم بزنید تا برشته شود .
٢) درست کردن شهد : یک پیمانه آب ولرم و یک پیمانه شکر را با هم مخلوط کنید تا شکر کاملا در آب حل شود … نصف پیمانه شکر را داخل ظرف ریخته روی حرارت ملایم قرار داده تا شکر کارامل شود . سپس محلول آب و شکر را اضافه میکنیم … اولش کارامل سفت میشه نترسید اجازه بدین روی حرارت ملایم بمونه تا دوباره گرم و ذوب شود … وقتی شروع کرد به ریز جوشیدن آبلیمو اضافه کنید و ٥ دقیقه بذارید با حرارت ملایم بجوشه سپس خاموش و گرم نگه دارید .((( اگه این روش براتون سخته آب و شکر را با هم مخلوط روی حرارت بذارید تا شکر آب بشه و جوش بیاد سپس آبلیمو اضافه و ٥ مین زمان بدین ریز بجوشه و کمی غلیظ شود)) .
٣) درست کردن فرنی : شیر و شکر را با هم مخلوط کنید یه مقدار بردارید به اندازه نصف لیوان و نشاسته را درونش حل کنید و کنار بذارید … باقی شیر و شکر را روی حرارت قرار داده تا جوش بیاد سپس محلول شیر و نشاسته را اضافه و مرتب هم بزنید … کمی غلیظ شد خامه و گلاب را اضافه و خوب مخلوط کنید و اجازه بدین ٥ دقیقه روی حرارت ملایم بمونه ، هم زدن یادتون نره .
٤) آخرین مرحله قرار دادن در ظرف سرو ( فقط تمام مواد بالا گرم باشند ، نذارید سرد بشن .
ظرف سرو میتونه تکنفره باشه یا بزرگ … به ترتیب مواد را در ظرف قرار دهید .( نان تست شهد روی نانها بریزید فرنی پودر پسته یا خلال به اندازه دلخواه )
همینطور لایه لایه بریزید تا ظرف پر شود آخرین لایه فرنی بریزید و با پودر پسته یا خلال و غنچه گل محمدی تزیین کنید . کاور کنید و داخل یخچال بذارید تا سرد شود .
برای خوشمزه شدن بیشتر این دسر من از شیر نیدو بجای شیر مایع و همچنین علاوه بر گلاب از پودر هل استفاده کردم .از @moki_food

https://www.instagram.com/sofrehkhune/

منبع :

دسر عربی عیش السرایا
4.5 (90%) 49 رای