طرز تهیه بورانی کنگر - آشپزی آکا

 


http://cdn.akairan.com/akairan/user/10/2015671955510a.jpgمواد لازم بورانی کنگر :کنگر پاک شده

نیم کیلوگرم

100 گرم / 18 کالری

ماست

5/2 پیمانه

100 گرم / 55 کالری

سیر

یک بوته

100 گرم / 120 کالری

نمک و فلفل

به میزان لازم

100 گرم / 0 کالری

آب

نصف پیمانه

100 گرم / 0 کالریطرز تهیه بورانی کنگر :


*. ابتدا کنگرها را شسته و به صورت نوارهای درشت به طول 5 سانتی متر یا 2 بند انگشت خرد کنید.حبه های سیر را با پوست از هم جدا کرده و در ظرفی حاوی آب سرد بریزید و بگذارید چند ساعتی خیس بخورد؛ به این ترتیب پوست آنها به راحتی جدا می شود. پس از این مدت پوست آنها را کنده و به صورت ریز رنده کنید.


*. در یک تابه گود مقداری روغن بریزید و روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا داغ شود؛ سپس کنگرهای خردشده را به آن اضافه کنید و داخل روغن تفت دهید. پس از اینکه کنگرها سرخ شد سیرهای رنده شده را همراه نمک و فلفل به آن اضافه کنید و به تفت دادن ادامه دهید. برای سرخ شدن سیر حدود 3 تا 5 دقیقه زمان کافی است.


*. در مرحله بعد آب را در تابه بریزید و در آن را بگذارید و اجازه بدهید تا کنگرها روی حرارت کم بپزند. سپس در تابه را بردارید تا آب اضافی باقیمانده بخار شود. حالا ماست را اضافه کرده و بگذارید بر اثر حرارت به اصطلاح یک قل بزند. پس از آن بلافاصله اجاق را خاموش کنید و وقتی که برانی کمی سرد شد آن را سرو کنید.

 


خواص کنگر :


*. کنگر در درمان یرقان، نارسایی کبد و کم خونی مؤثر بوده و از کبد در برابر سموم شیمیایی محافظت می کند.محققان معتقدند وجود ماده ای به نام سینارین در عصاره برگ کنگر، باعث کاهش کلسترول و تری گلیسیرید خون می شود. در ضمن همین ماده به همراه ماده دیگری به نام اسید کافئیک موجود در کنگر، کبد را در برابر عفونت حفظ می کنند.

 


اختصاصی آکاایران

 


  • اشتراک
  • گزارش تخلف
  • 0 محبوب

اخبار اکاایران