کیبه عربی (غذای سنتی لبنان) - غذای عربی

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد کیبه عربی (غذای سنتی لبنان) ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته غذای عربی از سایت آشپزی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید


 کیبه عربی ,طرز تهیه کیبه عربی ,روش تهیه کیبه عربی ,[categoriy]

کیبه نوعی کوفته لبنانی، و غذای ملی  این کشور است. کسی نیست که به لبنان سفر کند و از این غذای لذیذ نچشیده باشد . کیبه به اشکال و طرق مختلف تهیه و سرو می شود که در اینجا ، نوع ساده آن را شرح می دهیم.

گوشت کیبه، باید خوب نرم شود. در قدیم گوشت این غذا را می کوبیدند. اما امروزه در قصابی ها گوشت کوبیده و مخصوص کیبه پیدا می شود، ولی درمنزل هم می توان این گوشت را تهیه نمود .

مواد لازم برای آشپزی آکا500 گرم ( دو بار چرخ شود)   گوشت گوسفند بی چربی
2 لیوان   بلغور گندم پخته و آبکش شده
یک عدد   پیاز متوسط
به میزان لازم   فلفل و نمک
یک قاشق مرباخوری   ادویه مخلوط لبنان
مقداری   آب یخ یا یخ خرد شده

طرز تهیه:

ابتدا پیاز را رنده کنید، فلفل را نیز ریز خرد کرده و با گوشت مخلوط کنید ؛  سپس بلغور، نمک، فلفل و ادویه را بیفزایید و با کمی آب یخ  یا  یخ خرد شده به طور کامل ورز دهید. اضافه کردن یخ باعث می شود، گوشت نرم شود و خنک باقی بماند، هم چنین زیاد چربی پس ندهد.از آن جا که برای درست کردن این غذا باید گوشت را زیاد ورز دهیم ، می توانیم گوشت را 2 بار دیگر از چرخ رد کرده ، یا از خرد کن های برقی استفاده کنیم تا نرم شود. سپس بهتر است مواد کوفته را چند ساعت در یخچال بگذاریم تا سرد شود. بعد، از یخچال درآورده و دوباره چند دقیقه ورز می دهیم .

آن گاه دستمان را مرطوب می کنیم و از مایه به اندازه نارنگی کوچک برمی داریم و کف دستمان پهن می کنیم . از مایه وسط کیبه یک قاشق غذاخوری می گذاریم ، اطراف را به هم می رسانیم؛ سپس به شکل دوک به آن فرم می دهیم و در روغن سرخ می کنیم. هم چنین می توانیم یک ظرف فر را چرب کرده و نیمی از مواد را بریزیم و با دست پهن کنیم. آن گاه از مایه وسط کیبه بر روی آن پخش کرده و بقیه مواد کیبه را می ریزیم و پهن می کنیم . بعد با چاقو به شکل لوزی برش می دهیم و کمی روغن روی آن می ریزیم( تا روغن درون آن نفوذ کند).

سپس در فر پنجره وسط  با حرارت 200 درجه سانتی گراد می گذاریم تا بپزد و روی آن  طلایی شود( می توانیم ابتدا فویل بکشیم و در آخر برداریم.)

ادویه مخلوط لبنان: فلفل بهار، دارچین و جوز هندی را به صورت پودر در آورده  و به طور کامل با هم مخلوط می کنیم.

مواد لازم برای آشپزی آکا

برای تهیه مایه وسط کیبه: به روش سنتی

3 قاشق غذاخوری   روغن
یک دوم فنجان   خلال بادام
2 عدد ( ریز خرد شود)   پیاز متوسط
500 گرم   گوشت چرخ شده
به اندازه کافی   نمک و فلفل
یک دوم قاشق مرباخوری   ادویه مخلوط لبنان
یک چهارم قاشق مرباخوری   دارچین

روغن را در ماهی تابه گرم می کنیم و بادام را در آن طلایی کرده و کنار می گذاریم.

سپس پیازوادویه ها را ریخته ، گوشت را اضافه می کنیم و تفت می دهیم تا گوشت بپزد، آن گاه در انتها ، بادام  را اضافه و مخلوط می کنیم.

مواد لازم برای آشپزی آکا

برای تهیه مایه وسط کیبه نوع دوم:

یک دوم فنجان یا حدود 80 گرم   بادام
400 گرم   گوجه فرنگی ( ریز خرد شده)
یک قاشق مرباخوری   دارچین
یک فنجان   جعفری خرد شده

بادام را در روغن تفت داده و با بقیه مواد مخلوط می کنیم.


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله کیبه عربی (غذای سنتی لبنان) شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

کیبه

کیبه عربی (غذای سنتی لبنان) گردآوری توسط بخش غذاهای عربی سایت آکاایران

اخبار اکاایران

تبلیغات