آموزش هویج پلو با گوشت قلقلی,تهیه هویج پلو با گوشت قلقلی,طرز پخت هویج پلو با گوشت قلقلی

هویج پلو با گوش قلقلی

 

مواد لازم هویج پلو با گوش قلقلی برای 3 نفر :

 

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

هویج

6 عدد

100 گرم / 30 کالری

برنج

3 پیمانه

100 گرم / 360 کالری

گلاب

1 قاشق غذاخوری

نامشخص

خلال پسته

یک قاشق غذاخوری

100 گرم / 680 کالری

شکر

3 تا 4 قاشق غذاخوری

100 گرم / 400 کالری

گوشت چرخ کرده

350 گرم

100 گرم / 240 کالری

پودر فلفل سیاه و زعفران دم کرده و نمک و زرد چوبه

به مقدار لازم

نامشخص

پیاز

2 عدد کوچک

یک عدد / 5 کالری

 

طرز تهیه هویج پلو با گوش قلقلی :

*. به نقل از آکاایران : خلال پسته را چند باری شسته و آبش را بیرون میریزیم و بعد دوباره مقداری آب داخل آن میریزیم و به مدت 30 دقیقه میگذاریم در آب بماند تا کمی نرم شود.هویج ها را بوسیه چاقو یا پوست گیر پوستشان را میگیریم و با رنده درشت رنده کرده.

*. در تابه ای ریخته و خیلی کم با کره و روغن تفتشان میدهیم و بعد هم خلال و شکر و نصف استکان آب ریخته و شعله را کم میکنیم و میگذاریم تا بپزد و در آخر گلاب و زعفران را اضافه کرده و در آخر مواد شما هیچ آبی نداشته باشد.

*. برنج را از چند ساعت قبل در مقداری آب ولرم و نمک خیس می کنیم.خلال بادام و پسته را هر کدام جداگانه چند باری شسته و آبش را بیرون میریزیم و بعد دوباره مقداری آب داخل آن میریزیم و خلال بادام را به مدت ۱ تا ۲ ساعت میگذاریم در آب بماند تا کمی نرم شود.

*. ولی خلال پسته برای اینکه رنگش عوض نشود 20 دقیقه فقط آن را خیس بدهید.قابلمه مناسبی را آب کرده و میگذاریم جوش بیاید و بعد آب و نمک برنج را خالی می کنیم و برنج را در آب جوش میریزیم.در فاصله جوشیدن گاهی کف آن را بر میداریم.مقداری روغن هنگام جوشیدن داخل برنجمان میریزیم.

*. زمان آبکش کردن برنج زمانی هست که دانهای برنج را در دست له کردیم،مغز آن زبر و خشک نباشد و بعد برنج را در آبکش می کنیم و درون قابلمه مناسبی مقداری روغن ریخته و یک ردیف برنج،یک ردیف از مواد ریخته به همین ترتیب تا آخر و بعد درون پلو چند حفره با ته قاشق ایجاد کنید.

*. که دم برنج راحت تر بالا بیاید و بعد از 5 دقیقه مقداری آب و روغن درست کرده و روی برنجتان بدهید و وقتی دمش بالا اومد دم کنی بگذارید و تقریبا در 10 دقیقه آخر باقی زعفران دم کرده را روی هویج پلو بدهید.

*. پیاز را با رنده متوسط رنده کنید و بعد گوشت چرخ کرده و نمک و زردچوبه را به آن اضافه کنید و به اندازهای متوسط دایره شکل کنید و در روغن سرخشان کنید و در آخر روی پلو ریخته و نوش جان کنید.

 

خواص پسته :

برای آرامش قلب و آرام کردن اعصاب مفید است.برای باز کردن مجاری کبد مصرف پسته توصیه می شود.پسته معده را تقویت می کند.برای تسکین سرفه مفید است.اسهال معمولی و اسهال خونی را درمان می کند.جوشانده پوست درخت پسته برای برطرف کردن خارش اعضای تناسلی زنان مفید است.جوشانده پوست و برگ درخت پسته برای رفع درد و خارش مقعد مفید است.

 

اختصاصی آکاایران

 

تبلیغات