ته چین اسفناج با مرغ

 

 

مواد لازم ته چین اسفناج :

 

مواد لازم اندازه مقدار / کالری
برنج 2 پیمانه 100 گرم / 360 کالری
زرده تخم مرغ 3 عدد 100 گرم / 339 کالری
ماست 4 قاشق سوپ خوری 100 گرم / 55 کالری
گوشت چرخ کرده 250گرم 100 گرم / 240 کالری
پیاز 2 عدد بزرگ 100 گرم / 5 کالری
اسفناج 500 گرم 100 گرم / 25 کالری
کره 25گرم 100 گرم / 737 کالری
روغن مایع به مقدار لازم 100 گرم / 0 کالری
نمک و فلفل به میزان لازم 100 گرم / 0 کالری
پودر زعفران یک قاشق چای خوری سرپر 100 گرم / 310 کالری

 

*. توضیح : پودر زعفران را در 3 قاشق سوپ خوری آب جوشیده داغ حل کرده و سپس روی کتری در حال جوش بگذارید تا دم بکشد. پس از آن در مراحل پخت، از این زعفران دم شده استفاده کنید.

 

طرز تهیه ته چین اسفناج :

*. ابتدا برنج را شسته و همراه مقداری نمک به مدت حداقل 2 ساعت خیس کنید. در این فاصله زمانی، اسفناج را پاک کرده و پس از شستن، به صورت درشت خرد کنید. سپس پیاز را پوست کنده و به صورت خلالی خرد کنید. حالا در تابه ای متوسط، مقداری روغن بریزید.

*. روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا داغ شود. پس از آن، پیازهای خلال شده را در روغن به اندازه ای تفت دهید تا طلایی رنگ شود؛ بعد اسفناج خرد شده را به آن اضافه کرده و کمی نمک روی آن بپاشید. پس از اینکه اسفناج نیز سرخ شد، شعله اجاق گاز را خاموش کنید و مخلوط پیاز و اسفناج سرخ شده را کنار بگذارید.

*. از طرفی دیگر، یک عدد پیاز را در گوشت چرخ کرده، رنده کنید و بعد از اضافه کردن نمک و فلفل و یک قاشق سوپ خوری محلول زعفران، آن را در روغن داغ شده در تابه، تفت داده و بپزید. پس از آنکه گوشت سرخ شد و آب آن نیز تبخیر شد، حرارت را خاموش کنید.

*. نکته : شما می توانید گوشت چرخ کرده را به صورت کوفته های ریز درآورده و در میان برنج بریزید.داخل قابلمه متوسطی تا نیمه آب بریزید و روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا آب به جوش آید. سپس برنج را در آب در حال جوش ریخته و پس از نیم پز شدن، داخل سبد آبکشی کنید.

*. کاسه بلوری بزرگی آماده کنید و زرده های تخم مرغ را در آن بریزید. سپس 4 قاشق ماست به آن اضافه کنید و پس از افزودن 2 قاشق باقیمانده محلول زعفران، مخلوط را خوب با چنگال هم بزنید. حالا برنج آبکش شده را داخل کاسه بریزید و با قاشق بزرگ، آرام مخلوط کنید تا برنج کاملا به مخلوط ماست و زعفران و تخم مرغ آغشته شود.

*. در یک تابه گود و نچسب، مقداری روغن ریخته و نیمی از برنج را داخل آن بریزید. سپس مخلوط اسفناج و پیاز داغ را روی برنج ریخته و با پشت قاشق، سطح آن را صاف کنید تا به طور یکنواخت روی برنج پخش شود. گوشت چرخ کرده، لایه بعدی این ته چین است.

*. بنابراین سطح اسفناج را با گوشت سرخ شده به طور کامل بپوشانید. در مرحله آخر، باقیمانده برنج را روی گوشت بریزید و دوباره با پشت قاشق، سطح آن را صاف کنید. حالا تابه را با در روی شعله متوسط اجاق گاز قرار دهید. پس از اینکه بخار از تابه بیرون زد.

*. زیر آن را کم کرده و کره را با کمی روغن روی برنج بریزید و آن را دم کنید. مدت زمان لازم برای دم کشیدن ته چین اسفناج، حدود 2ساعت است. پس از این مدت، یک سینی یا دیس گرد را بر دهانه تابه قرار داده و آن را برگردانید.

 

روش دیگر پخت ته چین اسفناج  :

*. ته چین را به جای اجاق گاز، داخل فر نیز می توانید درست کنید. بنابراین به جای تابه از ظرف پیرکس گرد استفاده کرده و پس از چرب کردن کف و دیواره ظرف با کمی روغن، مطابق روش فوق مواد را به صورت لایه لایه بریزید؛ سپس ظرف را روی طبقه وسط فر ـ که از پیش به مدت یک ربع روی 180 درجه سانتی گراد گرم شده است ـ قرار دهید. مدت زمان لازم برای پخت ته چین در فر، یک ساعت و نیم است.

 

نکته :

*. برای آنکه ته چین به صورت سالم از داخل ظرف پیرکس برگردانده شود، پیش از قرار دادن در فر، روی برنج را کمی روغن ریخته و پس از بیرون آوردن ظرف از فر، با استفاده از نوک چاقو، برنج را از دیواره ظرف جدا کنید.

 

خواص اسفناج :

*. بدن را قلیایی می کند.خنک کننده است و برای پائین آوردن تب مفید است.ورم روده کوچک را رفع می کند.برای ورم ریه مفید است.ملین است و یبوست را برطرف می کند.برای لاغر شدن و وزن کم کردن مفید است.

 

اختصاصی آکاایران

پخت ته چین اسفناج
4.2 (84%) 33 رای