loading...

 

 

کلم پلو,کلم پلو شیرازی,کلم پلو با مرغ

طرز تهیه کلم پلوی شیرازی

 

مواد لازم کلم پلوی شیرازی :

 

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

سبزی( شوید،تره،ریحان،جعفری)

نیم کیلو

نامشخص

زردچوبه

1 قاشق چایخوری

100 گرم / 0 کالری

نمک و فلفل

به میزان لازم

100 گرم / 0 کالری

روغن

به میزان لازم

100 گرم / 0 کالری

برنج

نیم کیلو

100 گرم / 360 کالری

کلم خرد شده

نیم کیلو

100 گرم / 10 کالری

گوشت چرخ کرده

300 گرم

100 گرم / 240 کالری

پیاز

1 عدد

100 گرم / 5 کالری

ادویه پلویی

1 قاشق مرباخوری

نامشخص

 

طرز تهیه کلم پلوی شیرازی :

*. به نقل از آکاایران : برنج را خیس کرده بعد از کمی پخت سبزی را اضافه کرده مانند سبزی پلو آبکش می کنیم.گوشت را به همراه 1 عدد پیاز رنده شده ( متوسط ) چنگ می زنیم . به اندازه سرگنجشکی برداشته و در دست گرد می کنیم در آرد می غلتانیم و بعد در روغن کمی سرخ می کنیم.

*. در حدی که خودش را بگیرد و کنار می گذاریم . کمی روغن در تابه ریخته یک عدد پیاز را خرد می کنیم و تفت می دهیم تا بلوری شود. کلم را اضافه کرده به مدت 10 تا 12 دقیقه با حرارت ملایم می چرخانیم . نمک و فلفل و زردچوبه و ادویه را ریخته دوباره کمی هم می زنیم.

*. کمی روغن ته قابلمه می ریزیم مقداری برنج در قابلمه ریخته و از مایع کلم و سرگنجشکی ها روی آن می ریزیم دوباره برنج ریخته و مواد را روی آن می ریزیم تا مواد تمام شود. قابلمه را روی حرارت گذاشته تا دم برنج بالا بیاید. دمکنی می گذاریم تا برنج دم بکشد.

 

خواص کلم :

*. علاوه بر این برای رفع یبوست های موقتی نیز می توانید به آب کلم اعتماد کنید .کلم، سردردهای مزمن را رفع می کند. کافی است روزی ۲۵ تا ۵۰ میلی لیتر آب آن را بخورید یا این که پارچه آغشته در آب آن را روی پیشانی قرار دهید.

*. پتاسیم موجود در آن، رگ های خون را باز می کند و روند خون رسانی را بهبود می بخشد.ترکیب های ضدسرطان موجود در کلم، فعالیت آنزیم ها را افزایش می دهد و از رشد تومور پیشگیری می کند.در یک مطالعه انجام شده مشخص شد با افزودن کلم به برنامه غذایی زنان، احتمال ابتلا به سرطان سینه کاهش می یابد.

 

اختصاصی آکاایران

 

تبلیغات