سبزی پلو با گوشت,سبزی پلو با گوشت,سبزی پلو با گوشت چرخ کرده

طرز تهیه سبزی پلو با گوشت

 

مواد لازم سبزی پلو با گوشت :

 

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

برنج

1000 گرم

100 گرم / 360 کالری

تره فرنگی

200 گرم

100 گرم / 22 کالری

جعفری ساطوری شده

250 گرم

100 گرم / 34 کالری

شوید یا شبت

250 گرم

100 گرم / 25 کالری

شنبلیله

200 گرم

100 گرم / 30 کالری

گشنیز

100 گرم

100 گرم / 20 کالری

روغن

200 گرم

100 گرم / 0 کالری

زعفران

1 قاشق مرباخوری

100 گرم / 310 کالری

گوشت ماهیچه گوسفندی

750 گرم

100 گرم / 240 کالری

نمک

قدری

100 گرم / 0 کالری

 

روش تهیه سبزی پلو با گوشت :

*. آکاایران : برنج را قبلا خیس میکنیم سبزی را بدقت تمیز می نمائیم و میشوئیم داخل آبکش میریزیم تا آب آن برود گوشت را جداگانه مبپزیم بطوریکه بعد از پختن یک ملاقه آب داشته باشد سبزی را خرد میکنیم و برنج را آبکش میکنیم ولی کمی دان تر بر میداریم.

*. ته دیگ را دو سه قاشق روغن آبکرده و نصف لیوان آب میریزیم برنج داخل آبکش را کم کم در دیگ میریزیم و سبزی خرد کرده را بتدریج لای برنج میپاشیم و گوشت را لای پلو میگذاریم سه تا چهار قاشق روغن آبکرده را با آبگوشت مخلوط میکنیم عرق برنج را که گرفتیم.

*. آبگوشت و روغن را روی برنج میدهیم و برنج را در فر یا روی آتش دم میکنیم موقع کشیدن پلو زعفران سائیده حل شده در آبجوش را با کمی پلو مخلوط میکنیم و روی دیس میدهیم و کمی روغن داغ کرده روی پلو میدهیم . ممکن است.

*. لای سبزی پلو را موقع دم کردن یک دسته سیر تازه تمیز کرده بگذاریم سبزی پلو را بدون گوشت نیز میتوان آماده نمود. و ممکن است وقتی مغز برنج نرم شد سبزی را در دیگ بریزیم و بلافاصله دیگ را از روی آتش برداریم و در آبکش بریزیم و دم کنیم.

 

خواص گشنیز :

*. تخم گشنیز ضدکرم و از رشد آن در معده جلوگیری می‎کند.برای شب کوری آب گشنیز را با گلاب مخلوط کرده به چشم بمالید.برای خارش پوست آب گشنیز را با عرق کاسنی مخلوط کرده به پوست بمالید.برای سوزش و سختی ادرار آب گشنیز 4 قاشق همراه یک لیوان عرق خارخاسک یا خارشتری استفاده شود.برای شب ادراری کمی گشنیز همراه شکر میل شود.برای اوره خون یک قاشق چای‎خوری تخم گشنیز با یک سوم استکان آبغوره خیسانده سپس مخلوط با آب میل شود.

 

اختصاصی آکاایران

 

تبلیغات