آلبالو پلو

آلبالو پلو، پخت آلبالو پلو با گوشت - انواع پلو

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد آلبالو پلو، پخت آلبالو پلو با گوشت ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر لینک +آلبالو +پلو را کلیک نمایید و یا در دسته انواع پلو از سایت آشپزی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

 

 

آلبالو پلو,طرز تهیه آلبالو پلو,طرز تهیه آلبالو پلو با گوشت

طرز تهیه آلبالو پلو

 

مواد لازم آلبالو پلو :

 

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

برنج

1000 گرم

100 گرم / 360 کالری

آلبالو

2000 گرم

100 گرم / 60 کالری

شکر

2000 گرم

100 گرم / 400 کالری

گوشت بره

1500 گرم

100 گرم / 165 کالری

روغن

200 گرم

100 گرم / 0 کالری

زعفران

1 قاشق مرباخوری

100 گرم / 310 کالری

بادام

50 گرم

100 گرم / 612 کالری

پسته

50 گرم

100 گرم / 680 کالری

 

روش تهیه آلبالو پلو :

*. آکاایران : برنج را خیس کی میکنیم هسته آلبالو را می گیریم شکر را روی آلبالو می ریزیم ظرف آلبالو را ( که بهتر است لعابی باشد ) روی آتش میگذاریم تا جوش بیاید بطوریکه بعد از جوش آمدن یک ربع تا 20دقیقه تقریبا روی آتش بماند تا شربت کمی غلیظ شود.

*. ( برای آلبالوی لای پلو لازم نیست شربت بمرحله قوام آمدن برسد ). مربا را از روی آتش بر میداریم و می گذاریم کاملا سرد شود ( بهتر است مربا را یکشب قبل آماده کنیم ) گوشت بره تمیز کرده را با یکی دو عدد پیاز و مقداری آب و کمی نمک می گذاریم بپزد.

*. بطوریکه بعد از پختن نصف لیوان آب داشته باشد گوشت را تکه میکنیم و استخوانهای آن را میگیریم ، برنج را آبکش میکنیم . آلبالو را از شربت در میاوریم شربت زیادی مربا را چند جوش میدهیم تا قوام بیاید و بمصرف شربت آلبالو میرسانیم.

*. 3 تا 4 قاشق سوپخوری روغن را با نصف لیوان آب جوش ته دیگ میریزیم . نصف برنج توی آبکش را در دیگ می ریزیم سه چهار قاشق از مربا را کنار می گذاریم ( این مربا به مصرف تزئیین روی دیس میرسد ) بقیه آلبالوی از شربت خارج کرده را روی سطح برنج میریزیم.

*. نصف از بقیه برنج را روی آلبالو می ریزیم و گوشت بره را روی آن قزاز میدهیم و با بقیه برنج روی آن را میپوشانیم اصراف برنج را بشکل مخروط بالا میاوریم و خلال بادام را می شوئیم یک گوشه دیگ می ریزیم و روی آنرا با برنج می پوشانیم و دیگ را روی آتش می گذاریم.

*. در آنرا میبندیم تا عرق بکند آب گوشت بره را از صافی رد می کنیم با 4 تا 5 قاشق سوپخوری روغن آبکرده و یک ملاقه شربت آلبالو مخلوط منمائیم و روی سطح برنج می دهیم و پلو را در فر یا روی آتش دم میکنیم در صورت دم کردن در فر یکساعت و ربع تا یکساعت و نیم با حرارت 300 درجه باید برنج دم بکشد.

*. در صورت دم کردن روی آتش حرارت زیر باید ملایم باشد چون ته دیگ آلبالو پلو زود میسوزد.در کشیدن آلبالو پلو باید دقت و سلیقه بکار برد یکی دو کفگیر از روی برنج را بر میداریم با کمی زعفران سائیده حل شده در آبجوش و یک ملاقه شربت آلبالو مخلوط می کنیم.

*. خلال پسته را می شوئیم خلال بادام را با کفگیر از دیگ خارج می کنیم و این دو خلال را با برنج زعفرانی مخلوط می نمائیم و برای روی دیس آنها را کنار می گذاریم قطعات گوشت بره را از دیگ خارج میکنیم و پلو را در دیگ مخلوط می کنیم.

*. در دیس می کشیم قطعات گوشت را روی آن می چنیم مربائیکه کنار گذاشته ایم با برنج زعفرانی مخلوط با خلال بادام و پسته را روی دیس می دهیم و کمی روغن داغ کرده با کره آبکرده روی دیس می دهیم.در صورت رعایت مقادیر مواد اولیه این غذا برای 6 تا 8 نفر کافیست.

 

طرز خیس کردن برنج بطریق زیر انجام میشود :

*. برنج را بدقت تمیز میکنیم با آب نیم گرم چند دفعه بدون اینکه زیاد چنگ بزنیم میشوئیم تا آب برنج کاملا زلال شود بعد روی برنج مقداری آب گرم بحدی که دست را نسوزاند ولی گرمی آن کاملا محسوس باشد میریزیم آب باید 4 انگشت تقریبا بالاتر از سطح برنج قرار بگیرد.

*. بعد بنسبت هر یک کیلو برنج یک کیلو سنگ نمک را شسته در پارچه سفیدی می پیچیم روی برنج قرار میدهیم بهتر است برنج را روز یا شب قبل خیس کنیم یا لااقل سه تا چهار ساعت قبل از طبخ خیس نمائیم در صورتیکه برای خیس کردن برنج فرصت بیشتری باشد مقدار نمک یک کیلو و در فرصت کم یک کیلونیم خواهد بود .

 

خواص آلبالو :

*. مصرف یک لیوان آب آلبالوی بدون قند در صبح به خواب بهتر در شب کمک می کند.این میوه حاوی مقادیر قابل ملاحظه ای ملاتونین است و وجود هورمون ملاتونین نیز برای داشتن یک خواب آرامش بخش ضروری است. نوشیدن آب آلبالو پس از ورزش کردن می تواند درد حاصل از کشیدگی ماهیچه ها را تسکین دهد. آلبالو میوه ای که برای بیماران قلبی و روماتیسمی فوق العاده مفید است و زیبایی و طراوت خانم ها را تضمین می کند. مصرف آلبالو برای گرم مزاجان سودمند است.

 

اختصاصی آکاایران

 


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله آلبالو پلو، پخت آلبالو پلو با گوشت شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

آلبالو پلو، پخت آلبالو پلو با گوشت گردآوری توسط بخش انواع پلو ، انواع چلو ، کته ، پخت برنج سایت آکاایران

اخبار اکاایران

اخرین مطالب آکاایران

تبلیغات