loading...

 

پخت کته ساده - طرزتهیه کته

پخت کته ساده

طرز پخت کته ساده

 

مواد لازم پخت کته ساده :

 

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

برنج

1000 گرم

100 گرم / 360 کالری

روغن

150 گرم

100 گرم / 0 کالری

نمک

قدری

100 گرم / 0 کالری

 

طرز تهیه کته ساده :

*. آکاایران : در این کته به ماست و تخم مرغ احتیاجی نداریم و برنج را مطابق دستور کته قالبی تهیه و اماده کرده و در فر یا روی آتش طبخ میکنیم و بعد از تمام شدن آب آن در ظرف را می بندیم و می گذاریم کته دم بکشد ته دیگ ببندد .برای کته ساده 150 گرم روغن کافیست.در صورت رعایت مقادیر مواد اولیه این غذا برای 6 تا 8 نفر کافیست.

 

طرز تهیه کته قالبی :

*. برای تهیه کته خوب باید از برنج درجه یک استفاده نمود برنج را پیمانه میکنیم برای هر پیمانه برنج دو پیمانه آب در نظر می گیریم و بعد برنج را بدقت تمیز مینمائیم و با آب نیم گرم چندین دفعه و بآهستگی بطوریکه برنج خرد نشود می شوئیم تا آب برنج کاملا زلال شود.

*. بعد مقدار آبی را که ابتدا در نظر گرفته ایم ( و بهتر است آب نیم گرم باشد ) روی برنج می ریزیم و یک قاشق نمک داخل آب میریزیم و بهم میزنیم تا نمک حل شود آب برنج را می چشیم و باید نه زیاد شور و نه زیاد بی نمک باشد نصف از روغن را داخل آب و برنج میریزیم.

*. برنج را روی آتش یا کف فر قرار می دهیم درب ظرف برنج را کمی باز میگذاریم در صورتیکه داخل فر گذاشته باشیم حرارت را 400 درجه کرده می گذاریم آب برنج تبخیر شود ماست و زرده تخم مرغ و بقیه روغن و کمی نمک را مخلوط میکنیم و ته ظرف نسوز مناسبی می ریزیم.

*. یکی دو کفگیر از برنج آماده شده را با این مایه مخلوط می نمائیم و این مایه را با پشت قاشق ته ظرف صاف میکنیم و بقیه برنج را روی آن می ریزیم و کمی روی برنج را فشار می دهیم ودر آنرا می بندیم ظرف را کف فر قرار می دهیم حرارت را 350 درجه میکنیم.

*. یکساعت و نیم و یا دو ساعت می گذاریم کته در فر بماند تا ته و اطراف کته کاملا طلایی شود، بعد ظرف را از فر خارج میکنیم بعد از کمی سرد شدن دیس را روی دهانه ظرف می گذاریم و کته را در دیس بر میگردانیم در قابلمه های فلزی یا لعابی و روی آتش نیز می توان کته قالبی تهیه نمود.

*. در این صورت ظرف را باید روی حرارت ملایم قرار داد و روی در انرا کمی آتش ریخت و یک ساعت تا یک ساعت و نیم برای دم کشیدن و ته دیگ بستن آن کافی است و برای اینکه کته قالبی از ظرف فلزی براحتی جدا شود بهتر است ظرف کته را در ظرف آب سردی قرار بدهیم.

*. تا ظرف کته کمی سرد شود بعد با کارد اطراف کته را کمی جدا میکنیم و در دیس بر می گردانیم.در صورت داشتن فرصت ممکن است برنج را نیم ساعت قبل از طبخ بشوئیم و آب و نمک آنرا اندازه کنیم و بعد طبخ نمائیم . بدون آتش هم ممکن است کته را دم کرد.امروزه که ظرفهای تفلون فراوان است با این نوع ظرفها بآسانی میتوان کته قالبی تهیه کنیم.

 

خواص برنج :

نشاسته مقاوم:

*. برنج سرشار از نشاسته مقاومی است که به شکل هضم نشده به روده می رسد و به رشد باکتری های مفید برای عملکرد عادی روده ها کمک می کند.

 

تنظیم فشارخون:

ازآنجاکه برنج مقدار کمی سدیم دارد، برای آنها که از مشکل فشارخون بالا رنج می برند بسیار مفید است.

 

پیشگیری از سرطان:

*. برنج غلات کامل مثل برنج قهوه ای سرشار از فیبر غیرمحلول است که می تواند از بدن دربرابر برخی سرطان ها محافظت کند. دانشمندان بسیاری باور دارند که چنین فیبرهای غیرمحلولی برای محافظت از بدن دربرابر سلول های سرطانی لازمند.

 

اختصاصی آکاایران

 

تبلیغات