آموزش شوید لوبیا با گوشت,تهیه شوید لوبیا با گوشت,طرز پخت شوید لوبیا با گوشت

پخت شوید لوبیا با گوشت قیمه

 

مواد لازم شوید لوبیا با گوشت قیمه برای 6 نفر :

 

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

لوبیا چشم بلبلی

یک لیوان

100 گرم / 130 کالری

شوید تازه

نیم کیلو

100 گرم / 25 کالری

برنج

4 پیمانه

100 گرم / 360 کالری

رب گوجه

5 قاشق غذاخوری

100 گرم / 76 کالری

زعفران آب کرده

کمی

100 گرم / 310 کالری

گوشت قیمه ای

حدود 600 گرم

100 گرم / 240 کالری

پیاز

دو عدد متوسط

100 گرم / 5 کالری

نمک و فلفل

به میزان لازم

100 گرم / 0 کالری

روغن

کمی

100 گرم / 0 کالری

ساقه سیر تازه یا حبه سیر

چند عدد به دلخواه

100 گرم / 120 کالری

ادویه مخلوط و معطر

1 قاشق غذاخوری

100 گرم / 0 کالری

 

طرز پخت شوید لوبیا با گوشت قیمه :

*. به نقل از آکاایران : یا نخود فرنگی تازه تقریبا 3 برابر لوبیا چشم بلبلی ( چون لوبیا خشک است و پس از خیس خوردن زیاد میشود همان یک لیوان کافی است.البته باز بستگی به دلخواه شماست ).ساقه سیر تازه یا حبه سیر( در آب خیسانده و پوست کنده و ریز یا رنده میکنیم).

*. لوبیا را از یکی دو روز قبل خیس کنید و مرتب آب آنرا عوض کنید و با آب کم روی شعله ملایم بپزید تا آب آن بخوردش برود.( یا نخود فرنگی را از غلاف جدا و دانه کنید و بشویید و کنار بگذارید).برنج را پاک کرده و از 2 ساعت قبل با نمک خیس کنید.

*. شوید را پاک کرده و چند بار داخل آب خیس کرده و آب آنرا تعویض کنید و خوب بشویید و بگذارید آب آن برود و سپس خرد کنید. گوشت گوساله بدون چربی را که مناسب قیمه باشد کوچک و به اندازه قیمه ای خرد کنید و بشویید.پیازرا پوست کنده و در روغن تفت دهید.

*. گوشت را اضافه کرده و کمی مجددا تفت دهید تا رنگش عوض شود در همین حین کمی ادویه مخلوط و زعفران و سپس رب گوجه را اضافه کنید و با کمی آب آنرا بپزید. گوشت قیمه زودتر میپزد.پس از پختن گوشت حالا لوبیا ی چشم بلبلی پخته شده ( یا نخود فرنگی) را اضافه کنید.

*. نمک و فلفل ( با چاشنی آبلیمو ) آنرا بچشید و وقتی جوشید آب آن کم شد خاموش کنید. رب آن را هم هرچه بیشتر بزنید با زعفران و شوید هماهنگی ایجاد کرده و خوش رنگتر میشود.(لوبیا که قبلا پخته شده بود ولی نخود فرنگی ها را کمی بیشتر بجوشانید که درشت تر های آن هم بپزند. این مخلوط لابلای برنج کشیده میشود و دم میشود.)

*. آب را بجوشانید و برنج را بریزید و بپزید و سپس آبکش کنید. شوید و سیر را میتوانید  هم در لحظه آخر به آب جوشان برنج اضافه کنید و هم میتوانید سیر و شوید را پس از آبکش کردن برنج و هنگام کشیدن آن داخل قابلمه لایه به لایه همراه با مواد پخته شده اضافه کنید.

*. کمی زعفران و روغن داغ همراه با کره یا روغن حیوانی هم برای کشیدن برنج لازم دارید. این غذا معمولا با انواع ترشیجات و نارنج تازه و یا سالاد شیرازی سرو میشود.

 

خواص شوید :

*. به طور طبیعی تنظیم کننده انسولین به حساب می آید. ناراحتی های مربوط به قاعدگی را برطرف می کند. برای درمان ناراحتی های تنفسی موثر است. آنتی اکسیدان موجود در آن با سرطان مقابله می کند. با اثر وابسته به مقدار مصرف باعث کاهش کلسترول تام،کاهش LDL ، افزایش HDL و کاهش تری گلیسرید TG می گردد . دفع باد را از روده تسهیل می کند و لذا نفخ را کاهش می دهد . موجب افزایش بازسازی سلولهای آسیب دیده کبدی می گردد. با افزایش ترشح صفرا و جلوگیری از تجمع باد در روده،منجر به بهبود اشتها می گردد .

 

اختصاصی آکاایران

 

تبلیغات