عدس پلو با کشمش

عدس پلو نذری

 

مواد لازم عدس پلو با گوشت چرخ کرده :

 

مواد لازم اندازه مقدار / کالری
برنج 3 لیوان 100 گرم / 360 کالری
عدس 1 لیوان 100 گرم / 340 کالری
گوشت چرخ کرده 300 گرم 100 گرم / 240 کالری
کشمش 1 لیوان 100 گرم / 272 کالری
پیاز 2 عدد 100 گرم / 5 کالری
سیر 3 حبه 100 گرم / 120 کالری
زعفران دم کرده 3 قاشق غذاخوری 100 گرم / 310 کالری
کره به مقدار لازم 100 گرم / 737 کالری
نمک و فلفل به مقدار لازم 100 گرم / 0 کالری

 

عدس پلو مجلسی

عدس پلو نذری

 

طرز تهیه عدس پلو با گوشت چرخ کرده :

*. برنج را از 1 ساعت قبل در مقداری آب و نمک خیس دهید سپس برنج را با چند لیوان آب و نمک داخل قابلمه بریزید و روی حرارت قرار دهید ، پس از اینکه برنج جوشید و کف کرد با اب ولرم آبکشی کنید.

*. ( برنج به اندازه ای باید بپزد که وقتی میان دو انگشت میفشارید اطراف برنج نرم و مغز ان کمی خام باشد )عدس را از شب قبل در اب خیس دهید ، عدس را با 2 لیوان آب داخل قابلمه بریزید و  بپزید تا زمانیکه آب عدس تمام شود.

 

عدس پلو با کشمش

عدس پلو با مرغ ریش ریش

 

*. یکی از پیازها را خرد کنید و در روغن تفت دهید تا نرم شود سپس عدس پخته را اضافه کنید ، نمک و فلفل بزنید و کمی تفت دهید و از روی حرارت بردارید.ته قابلمه روغن بریزید و ته دیگ نان لواش یا سیب زمینی ورقه شده قرار دهید.

*. سپس برنج و عدس را لایه لایه داخل قابلمه قرار دهید ، روی برنج نصف لیوان مخلوط آب و روغن بریزید و حرارت را زیاد کنید تا برنج شروع به بخار کند سپس حرارت را کم کنید و دم کنی را بگذارید و اجازه دهید برنج دم بکشد.

 

عدس پلو با مرغ

عدس پلو نذری

 

*. در مدت زمانی که برنج دم میکشد مایه گوشت را آماده کنید ، یک پیاز دیگر را خرد کنید و در روغن تفت دهید تا نرم شود سپس گوشت چرخ کرده را اضافه کنید و با حرارت ملایم تفت دهید تا رنگ گوشت تغییر کند ، نمک و فلفل و کشمشی که 1 ساعت در اب خیس خورده است را به مواد اضافه کنید.

*. چند دقیقه تقت دهید سپس از روی حرارت بردارید.پس از اینکه عدس پلو اماده شد داخل ظرف بکشید و روی ان را با برنج زعفرانی و مایه گوشت تزیین کنید ( برای تهیه برنج زعفرانی مقداری از برنج را با زعفران دم شده و مقداری کره مخلوط کنید ).

*. نکته : میتوانید به جای گوشت چرخ کرده از قارچ یا گوشت پخته خلال شده یا مرغ پخته قطعه شده استفاده کنید ، همچنین میتوانید بجای تهیه مخلوط گوشت چرخ کرده از گوشت های قلقلی شده استفاده کنید.

 

خواص زعفران :

*. زعفران چاشنی و رنگ دهنده غذا می باشد زعفران موجب کاهش چربی و کلسترول خون می گردد. زعفران آرام بخش، اشتها آور، ضد اسپاسم، پیشگیری کننده از بیماریهای قلبی و سرطان، تقویت کننده حافظه و کاهش دهنده فشار خون است. از گیاه زعفران در درمان بیماری آسم، بیماریهای پوستی، بیماری های چشم، عفونت ادراری، یرقان، پیش انداختن قاعدگی، رفع نفخ شکم ، درمان معده درد و درمان کم خونی استفاده می شود.زعفران به هضم غذا کمک می کند و تقویت کننده معده می باشد و به عنوان مسکن بویژه در دردهای لثه کاربرد دارد.

 

منبع : ایران کوک

گردآوری : آکاایران

 

عدس پلو با گوشت چرخ کرده و کشمش
4.2 (84%) 33 رای